| Catrice a întrebat:

Stau și mă gândesc... oare Clujul nu e așa dezvoltat fiindcă are influente maghiare?

38 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cred că Emil Boc e cheia succesului acolo. E un om şi jumătate.

| RAY a răspuns:

Sasi au făcut totul în Ardeal iar în Banat șvabi, păcat ca au plecat cu toti și nu au cumpărat pământul sau sa fil păstrat

| sierra1 a răspuns:

"| InYourMind: Clujul nu e așa dezvoltat..."

oare așa să fie? când l-ai vizitat?

| Catrice explică (pentru sierra1):

Nici nu-mi amintesc când am zis aia...stalker ce ești tuhee hee
Oricum aia era în comparație cu alt oraș.
Sa fie 6-7 ani?! Asta ultima data.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

""| InYourMind: Clujul nu e așa dezvoltat...""

in comparație cu New-York sau cu Însurăței (Brăila)?

| Catrice explică (pentru sierra1):

Era vorba de un oraș străin... daca tot ți-ai pierdut timp din viața neimportanta-ti, puteai citi tot contextul.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

"oraș străin, context", unde-s e astea, pe cealaltă pagină?

| Catrice explică (pentru sierra1):

Nu,acolo de unde ai găsit primul rand când ai răspuns cu ["| InYourMind: Clujul nu e așa dezvoltat..." oare așa să fie? când l-ai vizitat?]

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Ne-a băgat cu totul in intuneric. De acolo provine și intrebătorul?

| Catrice explică (pentru sierra1):

Ești pe repeat sau ti s-a stricat cd playerul?

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Nu mami, tu stai rău cu ințelegerea unui text citit!

| Catrice explică (pentru sierra1):

Nu înțeleg la ce text te referi, tu stai prost cu înțelegerea.
Mă refeream că ai scris aceeași chestie in 2 răspunsuri diferite.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Nu mami, a 2 a oară, am RESCRIS că poate te prinzi dar n-a fost să fie!

hai noroc!

| Catrice explică (pentru sierra1):

(Ne-a băgat cu totul in intuneric)
De unde naiba sa știu ce procesează materia ta cenușie când nu zici de cine e vorba?
Îți recomand niste vitamina B.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Iți recomand niște lapte. El se prinde. Tu nu

| Catrice explică (pentru sierra1):

I'm pare rau că nu frecventam aceleași medii sociale.

| Darkmagic a răspuns (pentru Catrice):

Imi cer scuze daca din cauza comentariului meu s-a iscat aceasta discutie. Mie imi sunteti simpatici amandoi.

| sierra1 a răspuns (pentru Catrice):

Ar fi fost o eroare

| Catrice explică (pentru Darkmagic):

Aha,tu ești de vina. thinking

| Anonimat2001 a răspuns (pentru sierra1):

Daca si New York e oras... Ala e magapolis si centru comercial global, oras e putin spus

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimat2001):

O observație ințeleaptă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aici au fost colonizați sași ( saxoni) în 1272.
Floreștiul, care este de fapt o suburbie a Clujului, este un sat de sași românizați. Asta se vede pe casele de la ulița mare, pe porți și pe gardurile înalte și pe numele locuitorilor, Gherman, care s-a scris altă dată German. La fel a fost cu o mare parte a orașului pe acele vremuri.
Nume de notabili ai orașului în secolul 15, juratul Jakob Bulkerscher, junele Nicolaus Mün, sau meșterul Cristian Bauman. Nu ți se pare că sunt nume germane, care sugerează că o mare parte a orașului vorbește și maghiara, limbă oficială, dar acasă vorbesc săsește?
La 1443, orașul este condus de 100 de consilieri am zice noi azi, din care jumătate dintre aleși urmau să fie maghiari, iar cealaltă jumătate, sași, de unde putem presupune că jumătate din locuitori erau sași.
Așa spun istoricii, atunci în Cluj erau sași secui, iar români ioc, ca orășeni, cetățeni ai orașului, cu locuința și gospodăria în oraș. Apoi Matei Corvin dă decrete prin care iobagii, printre care și români au dreptul de a se stabili în oraș ( le dă buletin de oraș). Dar vă dați seama că, ca să poată trăi în acest oraș, ei trebuie să cunoască și limba maghiară, că altfel nu se descurcă.
Ce fac nobilii maghiari care conduc orașul, de religie catolică. Studiază în Europa. Aduc în oraș civilizație și mentalitare europeană.
Dar iobagii din Transilvania nu trăiesc în bordeie și nu sunt robi ca țiganii din Moldova și Țara românească, au un statut de vasalitate față de nobili, dar nu sunt toți săraci, și își pot și ei sponsoriza studiile copiilor la Becs ( prununță Beci) Viena, unguri dar și români.
Apoi principatul Transilvania are capitala la Alba Iulia, dar Clujul rămîne totuși mare și important.
1699- Imperiul austiac, deci tot nemți. Clujul devine capitala Principatului Transilvaniei, sub nemți, austrieci. Apoi Austro Ungaria, Clujul tot capitală.
Perioada modernă poate o cunoști. Românii au ajuns să se stabilească treptat în oraș după Unire, dar pă
nă la Ceaușescu Clujul a fost preponderent oraș cu o mare comunitate de maghiari.
A venit Ceaușescu și a dezvoltat puternic industria când au venit - viniturile, de peste tot din România, iar câți au fost etnici germani i-a vândut tot Ceașcă pe valută, 10000 $ bucata. Cam asta este cu Clujul. Acum găsești aici și sirieni, și alți arabi, au și o moscheie, și chinezi și de toate.

| Drimmero a răspuns:

Clujul e dezvoltat pentru ca sunt alte mentalitati acolo, parca nu e Romania in tot Ardealul, adica e o discrepanta mare intre ce vezi acolo si ce e in sudul tarii. E plauzibila si faza cu maghiarii, au un orizont mai deschis catre mentaliatea din vest, investitiile de acolo, iar Cluj este oras cultural european, are totusi un statut, se investeste pentru intretinerea sa, mi-ar fi placut sa fie el capitala, are si salarii apropiate de Bucuresti, iar ca aspect chiar arata mult mai ingrijit.

| LoveSleep a răspuns:

Ti-am mai spus sa nu mai stai sa te gandesti la chestii ca iese prost, ti-am spus.

| Catrice explică (pentru LoveSleep):

Pai e weekend și pentru creierul meu. Se relaxează și el gândind...

| J0B0MAT a răspuns:

Cineva are probleme cu maghiarii?
Nu e atât de dezvoltat ca Bucureștiul, dar personal mi se pare mult mult mai frumos și am auzit chiar că este în topul celor mai puțin poluate orașe din Europa.

| Catrice explică (pentru J0B0MAT):

Da,asta e principala mea problema, ai probleme cu problema mea?hee hee

| J0B0MAT a răspuns (pentru Catrice):

Nu, am destule probleme cu problemele mele, încât să mai îmi fac probleme și cu problema ta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu are nicio legatura una cu alta. Si Satu Mare are influente maghiare si a vai mama lui.
Harghita si Covasna unde sunt majoritatea unguri sunt printre cele mai sarace si slab dezvoltate judete din Romania.
Clujul are mai putini unguri si decat Bihorul, alt judet care nu e tocmai stralucit.

| Darkmagic a răspuns:

Sa mor daca stiu. Deocamdata sunt chinuit sa traduc intrebarea ta. laughing
Mie imi da ca Clujul este dezvoltat datorita influentelor maghiare, si la fel de bine sintactic, ca nu e dezvoltat datorita influentelor maghiare.
E dezvoltat sau nu?
InYourMind nu e simpatic datorita intrebarilor lui? happy
R1: Ba da! happy
R2: Nu. Nu e. tongue

| sierra1 a răspuns (pentru Darkmagic):

Incercam si eu să ințeleg și la intrebările ajutătoare, ne-a băgat cu totul in intuneric. De acolo provine și intrebătorul?

| Catrice explică (pentru Darkmagic):

R3: propun un sondaj.

| mont a răspuns:

Mai degraba e dezvoltat/a ajuns dezvoltat datorita Caritasului: https://ro.wikipedia.org/wiki/Caritas_(joc_piramidal)

| DarthNiger a răspuns:

Are influente maghiare insa nu este asta motivul pentru care orasul este dezvoltat, e dezvoltat datorita conducerii orasului, Clujul este printre cele mai moderne orase din Romania, l-am vizitat si e un oras foarte frumos si din punctul meu de vedere poate fi comparat cu mari orase din Europa cum ar fi Viena, Praga, Amsterdam si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate orasele mari din Transilvania au influente/radacini Maghiare sau Germane. Romanii reprezentau multimea de la sate.

| tonyc7 a răspuns:

Are influentele sale proprii, ardelenesti! Iar ardelenii nu sunt maghiari, sunt romani (mult mai demni si mai civilizati, ce-i drept, fata de romanii din Moldova si cei din sudul tarii)!

| Hahahaihui a răspuns:

Eu cred că se conservă pentru arhitectul din tine.

| Anonimat2001 a răspuns:

Tot Bucurestiul > Clujul