| JhoNutz a întrebat:

Stie careva cum se numea zeul Sexului din antichitate?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

In antichitatea europeana exista zeita frumusetii :Afrodita la greci, Venus la romani, zeul iubirii :Cupidon la greci, Amor la romani, zeita nasterilor:Latona sau Hera, zeita sanilor, Rumilia, dar un zeu al sexului nu exista; el e pe cale sa apara in zilele noastre. Si poate sa primeasca orice nume doreste fiecare, de la Ban la Extaz!

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu exista sezul sexului ci zeul sau zeita iubirii. E o mare mare diferenta.

| ionut1980 a răspuns:

La greci se numea Priap ( de aici si boala priapism -Pripismul este o conditie medicala dureroasa in care penisul in erectie sau clitorisul nu revine la forma sa flacida in ciuda absentei stimularii fizice si psihologice, la 4 ore. Pripismul este considerat o urgenta medicala care trebuie sa primeasca tratament adecvat. )
Daksha este zeu al genezei lumii si al sexului la daci.

| Teiu a răspuns:

In mitologia greaca erau Eros si Afrodita, iar in cea romana, Cupidon si Venus. Nu erau ai sexului propriu-zis, ci ai dragostei in general, in toate sensurile posibile.

| cris320d a răspuns:

In mitologia hindusa era considerat ca zeu al sexului Kamadeva. Kama-dorinta sexuala si deva - dumnezu (zeu). Cunoscuta carte Kāma Sūtra este inspirata din acest zeu hindus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeul Fallus.

| DiavolytzZza a răspuns:

Nu era zeu ci zeita, pe nume Afrodita...