| aaddii a întrebat:

Stie careva cum te simti cand vaci hipotermie?

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Am inotat in apa aproape inghetata si va spun sincer ca singura dorinta este sa dai cit mai repede si cit mai mult din miini ca sa te incalzesti.Ei bine,tocmai chestia asta grabeste hipotermia si iata cum; Scazind temperatura corpului oricit am incerca incalzirea in apa la asemenea temperaturi este inutila miscarea pentru ca nu vom face decit sa pierdem temperatura si primele efecte le vom constata asupra extremitatilor,adeca degetele de la miini sau picioare si chia penis, sub forma unor amorteli usoare prima data, amorteli care se vor extinde treptat de la exterior spre interiorul organismului pina vom constata ca practic nu ne vom mai putea misca membrele.

| elasexygagica a răspuns:

Recelove struck ai nevoie de un carnacior sa te incalzeascalove struck

| angel74dm a răspuns:

Când "vaci" hipotermie, te simţi nasol, mai ales dacă vacile au intrat în apă rece... big grin big grin big grin

| aaddii explică (pentru angel74dm):

Am gresit mi se intampla mereu ups

| angel74dm a răspuns (pentru aaddii):

Nici o problemă... Oricum, hipotermie faci doar în apă foarte rece, o grade, maxim +3, +4 grade şi asta cu condiţia să stai în ea destul de mult. Hipotermie instantanee faci doar dacă te arunci în apă la -10, -15 grade, aşa că stai liniştit...

| iFollowRivers a răspuns:

Hipotermiile accidentale moderate sunt insotite de frisoane intense constituind un mijloc de aparare a organismului prin producerea de caldura. In cursul hipotermiilor majore, caderea temperaturii este responsabila de tulburari ale starii de constienta, chiar de coma, de depresie respiratorie, de o incetinire a frecventei cardiace si de o scadere progresiva a presiunii arteriale cu diminuarea debitului cardiac. Cazurile cele mai grave simuleaza moartea (absenta totala a reactiilor, stop respirator, ritm cardiac extrem de incetinit).

| 12alex12 a răspuns:

Din cate stiu hipotermia se face cand iesi afara si e frig organismul se raceste si vei simti Frisoane, piele rece si palida; Tulburari de echilibru si de vorbire; Parestezii (amorteli) la nivelul mainilor si degetelor; Apatie sau chiar afectarea capacitatilor intelectuale.Totodata, daca pacientul prezinta si alte semne, precum somnolenta, slabiciune, halucinatii, confuzie, respiratii cu frecventa joasa sau rigiditate musculara, trebuie sa actionati de urgenta, sa gasiti o cale sa va incalziti organismul, pentru ca altfel riscati sa va pierdeti cunostinta. De exemplu, beti lichide calde.