| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva obiceiuri si traditii legate de greiere si furnica? Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| forchan a răspuns:

In comuna Baicoi, Judetul Prahova, in fiecare an pe data de 31. 07 se face concurs de gatit. De obicei, fiecare gospodina face creiere de furnica pane, asortat cu buburuze
Se zice ca atunci cand greierele se va oprii din cancat, stiinta va descoperii a 3^43242 zecimala a lui pi
In moldova, e ceva comun ca satenii sa-si creasca colonii captive de furnici. In fiecare an, pe perioada foametei (Ianuarie - Decembrie), acestia mananca furnicile lor domesticate.
Cantaretii de la opera de stat au intotdeauna un greiere cu ei, se zice ca le poarta noroc si ca ii ajuta sa cante mai lin
Am fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia scrisa de "forchan" e o gluma?
raised eyebrows
tongue
:S