| cris54321 a întrebat:

Stie cineva, poate un etimolog sau profesor de limba romana, de ce cuvantul "Apus" are ca sinonim "Asfintit"? Trebuie sa aiba ceva legatura religioasa, dar sunt curios de unde a pornit.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Asfințit e un cuvânt mai vechi - de origine slavonă. Ceva asemănător există și în limba sârbă.
Apus e mai nou. E mai livresc. Ceva asemănător există și în catalană.
Nu cunosc legătura religioasă. Nu sunt profesor de română. Nu cred că sunt etimologi pe aici!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Probabil pentru ca este legat de sabat

| Bizon95 a răspuns:

"de ce" apus si asfintit sunt totuna?!?
de ce nu ar fi?!? care ar fi motivul, ca, asfintit contine cuvantul sfintit... e doar o coincidenta!