| Meme10Memu a întrebat:

Ştiinţa ne-a sugerat, prin intermediul fizicii cuantice, faptul că singură nu poate furniza o imagine completă a realităţii?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu nu stii ce inseamna stiinta, stiinta nici nu se vrea sa arata ceva complet, stiinta inseamna cunoastere permanenta, evolutie, progres

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Exista evolutie infinita sau fara sfarsit?

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Exista cunoastere permanenta, in stiinta nu exista dogme, credinte, cunoastere absoluta si cat stim in prezent

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Ceva permanent e fara sfarsit?

| sierra1 a răspuns:

Adică ne propui să fie necesar și obligatoriu in ecuație și religia

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De fapt fizica cuantica cam asta face. "Furnizeaza imagini" aproape complete despre orice, avand in vedere atomii cu nivelele lor energetice intr-o continua schimbare.

Si cine zice, avand in vedere celelalte raspunsuri, ca stiinta nu are legatura cu Dumnezeu?

| Celcestietot a răspuns:

Acum ti-ai dat seama ca Dumnezeu exista?

| ColoIonut a răspuns:

Well, aici intervine Dumnezeu. Sunt ateu. Acum nu vreau sa favorizez pe nimeni, nici stiinta si nici pe Dumnezeu, doar ca amandoi au cam acelasi inceput.