| sageteldurasel123456789 a întrebat:

Stiu ca plantele au un nume in latina format din doua cuvinte gen si specie. Unele se pronunta cum se scriu de exemplu Beta vulgaris.
Unele nu stiu cum se pronunta de exemplu:
Sorghum halepense
Phaseolus vulgaris
Quercus robur
Vreau sa stiu cum se pronunta.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

1. sorgum alepense (in limba latina H nu se aude, este insesizabil)
2. faseolus vulgaris (ph=f)
3. cuercus robur (QU + vocala se pronunta Cu in latina restituta sau CV in cea conventionala)

| GheorghizaGhiorghita a răspuns (pentru Darkmagic):

Cum se citeste Plantago major

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Intr-a 8a se face latina la școală...

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Din pacate inca se invata

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Știu, tocmai de aceea întreb ca și după 10 ani de când am învățat, îmi amintesc regulile de citire.

| christall a răspuns:

Sorgum halepense, Faseolus vulgaris, Cuercus robur. Intri in google translate si dai sa traduca din latina in romana. Apesi pe functia audio, e un difuzor acolo si auzi cum se pronunta.