| sabin89 a întrebat:

Subiectul "suflet" a fost întotdeauna unul controversat. Ce este? Dacă într-adevăr este ceva. Încă din antichitate părerile au fost împărţite. Platon, care s-a ocupat mult de acest subiect, afirmă că sufletul este o realitate autonomă, separată de corp şi unită accidental cu el. Dar nu îşi sprijină afirmaţia cu argumente solide. Aristotel, care a scris şi el un "Tratat despre suflet" are o altă părere. El defineşte sufletul ca "principiu al vieţii şi al mişcării fiinţelor vii". Deci ar fi un principiu, nu ceva concret. Evreii menţionează şi ei sufletul la Geneza, când spun: "...şi astfel omul s-a făcut un suflet viu". De aici ar rezulta nu că i s-a ataşat un suflet, nici că ar fi vorba de un principiu, ci că omul s-a făcut suflet. De-a lungul timpului, filosofii au mai tot dezbătut pe marginea acestui subiect. Nu mai spun ce părere au avut Descartes, Hegel sau alţii despre suflet, că nu vreau să scriu un roman. Făcând un salt peste timp şi ajungând la zilele noastre, credeţi că s-a ajuns acum în sfârşit la o înţelegere clară cu privire la acest subiect? Aveţi cunoştinţă despre aşa ceva?

24 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca noi am fi sufletul, existenta noastra. Restul, corpul, creierul si cum gandeste acesta ar fi doar... rezultatele Pamantului.

| sabin89 explică (pentru DoarBogdan):

Deci presupui. Se pare că toţi presupunem, chiar şi cei mai renumiţi filosofi. Se pare că două mii de ani încă nu ne-au fost de ajuns ca să putem spune ceva cu certitudine.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Pai normal. Asta nu se cunoaste cu exactitate si nu o sa se cunoasca prea curand. doua mii de ani este prea putin pentru asa ceva big grin. Pana se mai dezvolta mintea omului, mai este.

| Frank51 a răspuns:

Da, am avut ocazia sa vorbesc cu tot felul de oameni, medici, ingineri, profesori, oameni cu o oarecare logica si toti au fost de acord cu acest fapt. Sufletul este particica aia din tine care este diferita, care face unele gesturi pe care in mod normal nu le-ai face, care se deosebeste enorm de mult de instincte.

| sabin89 explică (pentru Frank51):

Dacă sufletul este o părticică din noi, cum ai spus, înseamnă că nu e o entitate separată. Tocmai în privinţa asta avem controversa: Este sufletul ceva separat, care intră în noi la un anumit moment al vieţii - sau la o anumită fază de dezvoltare - sau este o parte (părticică) din noi, din organismul nostru? Tu pare să fii de partea celei de a doua variante. Dar ne putem întreba: Cum este o parte din noi? Aşa ca mâna, piciorul, urechea, nasul, inima, sângele, plămânii? Sau cum?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citeam azi in cartea "Cum sa nu mori" scrisa de Dr. Michael Greger capitolul "Cum sa nu mori din cauza unei depresii suicidale". In tot acest capitol doctorul, autorul cărți vorbește de multe ori despre starea de spirit a omului. Aceasta stare având o importanta deosebita in tratarea depresiei sau in apariția ei. Biblia afirma ca spiritul omului este același lucru cu duhul omului sau cu sufletul omului. Deci, chiar daca oamenii de știință inca nu au produs " suflet" in laborator, motiv pentru care se considera ca nu exista, tot folosesc expresii medicii precum : "stare de spirit", " i-a ieșit sufletul", "s-a întors sufletul in cazul celor care și-au revenit după o moarte clinica, etc.

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da, uneori doctorul spune "s-a întors sufletul", în cazul celor care şi-au revenit din moarte clinică. Expresia poate fi echivalentă cu "s-a întors viaţa (în el)" sau "a revenit la viaţă". Putem deduce de aici că sufletul este acelaşi lucru cu viaţa? După cum ai scris mai sus sufletul era deja acelaşi lucru cu spiritul şi cu duhul. Mai adăogăm acum şi viaţa?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Omul a devenit astfel un suflet viu". Deci sufletul omului este viață lui. Spunând suflet, de fapt spui viață.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Mai scrie in Biblie:"Sufletul care păcătuiește, acela va muri". Deci sufletul este viață omului.

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da, tocmai mi-ai răspuns la ce te ce te întrebasem. Deci sufletul este acelaşi lucru şi cu spiritul, şi cu duhul şi cu viaţa. Avem până acum patru sinonime. Poate mai găsim.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Sufletul mai este același lucru si cu "mintea" si cu "sinele".

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sufletul este viaţa omului...
Când cineva moare, viaţa nu se duce undeva, ci încetează. De asta şi zicem "a încetat din viaţă". Dacă sufletul e acelaşi lucru cu viaţa, înseamnă că nici el nu se duce undeva, ci... încetează.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Conform Bibliei, sufletul se întoarce la Dumnezeu, care l-a dat. La înviere același suflet a fiecărui om va primi un trup, dar nu ca cel de acum. Ci ca cel al îngerilor, sau ca a lui Isus după ce a înviat, așa încât vor putea trece si oamenii prin zid precum Isus. Cei care au experimentat ieșirea din corp, cunosc si înțeleg acest lucru, si nu sunt putini. Ceilalți, daca aud despre așa ceva, te trimit la psihiatru. Habar nu are ca sunt si psihiatri care au experimentat acest lucru.

| SingleForOne a răspuns:

Cunoștințe despre așa ceva nu am, după cum ai scris, tu. N-am citit prea multe. Dar din experiență pot spune că, conștiința omului, sufletul acestuia, și spiritul de la Dumnezeu sunt 3 lucruri diferite. Despre conștiința omului fiind vorba de acel 10-20% pe care unii îl folosesc toată ziua; despre suflet fiind vorba de subconștient; iar despre spirit este vorba de lumea divină, de la Raiul ceresc până la iad. Acești oameni ar fi considerați "schizofrenici" în prezent (nu zic că nu este adevărat, dar anumiți oameni au o percepție peste cunoașterea normală umană și acele științe ale minții). Dar dacă e să o luăm astfel, fiecare intelectual al istoriei ar fi fost internat la psihiatrie, în prezentul nostru, pentru că prostimea fie omoară pe cei care știu mai mult, fie îi izolează undeva.

Din experiență proprie, am avut multe momente când am simțit un sentiment de bunăstare care depășește orice experiență "bună" materială pe care cineva o poate avea în viața pământească, e puțin cam greu de descris (este mai mult decât sex, băutură, sport, drumeții, etc). Încă mai am astfel de momente de bunăstare, cu toate că încă fac lucruri greșite, dar totuși normale.

| sabin89 explică (pentru SingleForOne):

Ai spus că "aceşti oameni ar fi consideraţi schizofrenici". Care oameni? Că înainte de fraza asta ai scris doar ce înţelegi prin conştiinţă, prin suflet şi prin spirit. Nu văd nimic suspect de schizofrenie în nişte definiţii.

| SingleForOne a răspuns (pentru sabin89):

Am facut referire la oamenii mai "diferiți", care au viziuni, și altele asemenea; care simt "starea de spirit"/aura a tot ce-i înconjoară, dar și de la distanță (nu mă refer la vrăjitoare, ghicitoare, și personaje de genul acesta). Unii sunt născuți speciali astfel, sau dobândesc la un moment dat, sau după un accident de amnezie, sau "near death experience"... În prezent, și multe societăți, i-ar considera bolnavi psihici, în special schizofrenici (din nou, nu zic ca nu este adevărat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu ai cum să găsești răspunsuri clare la ce e sufletul cel puțin din exterior, e o experiență din punctul meu de vedere.
Poți tu să citești toate cărțile și părerile din lume, până nu faci o introspecție interioara nu o sa găsești răspunsul.
La fel cum e sa faci anumite chestii, până nu le experimentezi nu ai de unde să știi. Și nu poți să descrii clar la cineva până nu experimentează.
E exact la fel ca întrebările,, cine sunt eu?" "De ce exist?" Etc etc nu o să găsești răspunsuri, cel puțin nu din exterior.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

"nu o să găsești răspunsuri, cel puțin nu din exterior"
Bine cel puţin că le putem găsi din interior. Altfel ar fi rămas pentru totdeauna ascunse.

| AlinMrs a răspuns:

Eu cred ca termenul de suflet presupune o stare a organismului si deriva de la suflu,,, a sufla/a respira". Cu alte cuvinte prezenta functiei respeiratorii. Cand murim aceasta dispare, de aici si termenul de si-a dat sufletul/suflarea/a murit.

| Andrei007007 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu cred ca exista asa ceva, spun asta, nu pentru ca sunt ceva mai realist de felul meu ci pentru ca inca din antichitate oamenii au incercat sa gaseasca un vinovat cand venea vorba de vreme urata, moarte si altele, ceea ce a dus la creearea unei notiuni tipic omenesc, anume "suflet". O sa vina vremea cand la un moment dat, omenirea va descoperi ca omul poate fi "reinviat" prin diverse mijloace dar pana atunci se va repeta ciclul acesta de "nastere" si "moarte". Nu sunt ateu, ma rog la Dumnezeu in fiecare zi, dar sincer iti spun, am 24 de ani de existenta pe acest pamant si un lucru am invatat pana acum, "sa nu ai incredere in oameni"! Poate se va demonstra acest lucru in viitor, anume, neexistenta sufletului sau cum ii spun unii, printr-un "transplant de cap" sau de "creier" sau mai stiu eu ce altceva, dar pana atunci o sa apara altii care o sa inceapa sa ma critice sau sa-mi zica ca unele lucruri ce le-am spus mai sus sunt SF, sa nu uitam ca si in anii '20, telefoanele mobile, zborul spatial sau mai stiu eu ce alte lucruri erau considerate SF si daca spunea cineva ceva de ele era considerat nebun.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Andrei007007):

Inca ceva ce am uitat sa spun, "constiinta" ta, "sufletul" sau "entitatea ta", totul este in creier, din punctul meu de vedere daca se face un transplant de creier de pe un corp pe altul, atunci "entitatea ta" va fi pe corpul respectiv si asa mai departe. Dau un exemplu, un creier al unui om de 80 ani ce este mutat pe un alt corp de 20 de ani va fi acelasi om de 80 ani doar ca este tanar happy. Eu asa cred, astept pe altii ce o sa ma contrazica happy Din ce am citit am aflat ca creierul nu imbatraneste!

| sabin89 explică (pentru Andrei007007):

Ai spus că încă din antichitate oamenii au încercat să găsească un vinovat când venea vorba de vreme urâtă etc. Şi? Au dat vina pe suflet că afară plouă sau că e vreme rea?

| Andrei007007 a răspuns (pentru sabin89):

Doream sa spun ca au dat vina pe divinitate, dar ca sa ajung mai repede la subiectul despre suflet am omis acest lucru.

| Titan123 a răspuns:

Cel ce vorbește și gândește se numește suflet. dupa ce mori doar el pleacă din lumea aceasta.trupul rămâne și se face pamant