| Superior a întrebat:

Sufletul/constiinta ar putea sa existe sub forma de vibratii cuantice/energie indestructibila in creier? Acest lucru este din ce in ce mai aprobat cu noile demersuri in fizica cuantica,deci de ce aceasta teorie, Orch Or, este asa detestata si ignorata?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Teoria Orch Or face presupuneri si predictii fantasmagorice, d-aia a fost respinsa pe larg in comunitatea stiintifica si numai naivii ii mai dau atentie.

In ce priveste misticismul cuantic, Google quantum flapdoodle.

| Superior explică (pentru doctorandus):

Hai sa zicem un sfert-jumatae din comunitatea stiintifica.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Care sfert, care jumatate, stiinta nu a demonstrat ca exista ceva after life iar neurostiinta descopera tot mai mult ce sunt experientele alea, implicit se demonstreaza ca nu e nimic mai mult decat halucinati

| Superior explică (pentru RAY):

Uita-te la raspunsurile mele cu funda si vei vedea ca nu e asa.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

M-am uitat si ma uit si ma uimesc

| Superior explică (pentru RAY):

Ce anume te uimeste?

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Nu: Orch Or nu a fost niciodata teorie, a fost doar o ipoteza, pe deasupra si marginala.

Numai ticnitii si marginalii ii mai dau atentie. Ea si-a trait traiul, si-a mancat malaiul. Articolul de pe Wikipedia in engleza spune in detaliu de ce (daca intelegi limba engleza).

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ce face credintele din mintea unui om

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Da, nu stiu daca el cunoaste expresia lui Pauli "not even wrong". Orch Or este pe undeva intre gresita si nici macar gresita. Adica in masura in care a putut fi cercetata e gresita, iar in rest nici macar nu poate fi cercetata. Teoriile care nu pot fi cercetate sunt considerate inferioare celor gresite.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

E o nebunie cu chestia asta =fiecare crede ce vrea, fiecare face ce vrea, spune ce vrea, traim intr o lume unde minciuna este promovata, nu stiu cum se lasa asa ceva ba chiar promovate

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Cum sa spun: in cercetarea stiintifica sunt multe lucruri disputate si nelamurite, asa ca faptul ca aia au propus o teorie nu le poate fi luat in nume de rau. Ipotezele gresite fac parte din munca oamenilor de stiinta. Dar ei au ajuns intr-o faza in care ceea ce nu e gresit din ipoteza lor nu e falsificabil. Ori, daca ipotezele nu sunt falsificabile nu sunt bune de nimic.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nu la savanti ma refer si la articole de pe Facebook, blog, vlog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rudă ești cu Steregoi?