| anonim_4396 a întrebat:

Sunt atât de multe relatări ale unor OZN-uri în picturi, fotografii, videoclipuri și unii chiar nu cred în ele.
Tu ce părere ai despre asta și că încă nu am descoperit întreg universul?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca n-am izbutit sa am o parere clara si sigura privind OZN, desi am citit cateva carti.
Sunt si eu de parere ca sunt multe descoperiri de facut si nu stiu daca vreodata se va descoperi intreg universul, se spune ca este infinit, asa ca ar trebui si un timp infinit pentru descoperirea integrala.

Bula
| Bula a răspuns:

In jurul meu sunt multe obiecte zburatoare, pe care nu le cunosc. Deci mie-mi sunt OZN-uri.
Noi nu ne cunoastem nici anturajul nostru imediat-apropiat. Ce sa vorbim de cunoasterea Universului?

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista OZN-uri.
Ce certitudine ai ca exista? Pozele pot fi trucate, videoclipurile si sunetele la fel.
Daca ar exista fiinte mai inteligente decat noi intr-atat incat sa nu fie la fel de dezvoltate decat noi la momentul acesta (pentru ca ne luam drept punct de referinta pe noi: de la formarea plantetei pana la aparitia vietii propriu-zise). Daca noi ne avem pe noi drept punct de referinta iar la momentul actual ne vedem pe noi ce suntem acum: fiinte evoluate, ce te face sa crezi ca nu s-a-ntamplat si pe altundeva la fel, in acelasi timp, sau cel putin cu un decalaj mai mic sau mai mare?
Gandeste-te ca "omul modern" a aparut abia acum 6 mii de ani, infim daca te raportezi la geneza Pamantului care este de vreo 4.6 miliarde, de ce nu le-ar lua si lor, extraterestrilor, sa evolueze in acelasi timp?

Bine zis "inca", pentru ca pot sa-ti dau si o data mai exacta cand vom sti: martie-iunie 2021, cand va fi lansat telescopul spatial James Webb, principala sa misiune este sa capteze lumina din spectrul infrarosu provenit de la marginea universului observabil (nu universului in sine, ci cel observat pana acum), pentru ca relativitate speciala si etc., vom observa marginea universului drept inceputul lui (cauta pe internet), vor exista intarzieri, plus ca mai are si alt scop, anume sa caute exoplanete si sa examineze posibilitatea existentei vietii de pe ele, etc.,

| Alverto a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu am înțeles bine sau te-ai contrazis singur? Sunt destule dovezi destul de reale să crezi în OZN-uri, mai ales picturi vechi. Dar mă gândesc și la unele experimente militare care se aseamănă cu un OZN

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alverto):

Nu m-am contrazis, adopt contexte pentru fiecare paragraf, nu ma refer la cazuri generale.
Am spus "posibilitatea existentei vietii" cu referire la conditiile oferite pe acea exoplaneta, nu semne ale unei civilizatii.

| FreddieM a răspuns:

Nu am dubii privind existenta lor, pentru ca am vazut unul. Exista bine mersi, sunt mult mai inteligenti ca noi, (ei au ajuns pana la noi, noi pana la ei, nu, ei ne observa si analizeaza, noi nu), spre norocul nostru, sunt pasnici, noi nu.
PS: chiar am vazut unul, am povestit aici pe TPU.
Pace

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Nu sunt "atatea" nu exista nici o dovada definitorie. Pe cand s-a putut observa in univers nu s-au gasit dovezi ca viata exista in spatiu, darmai viata inteligenta.

| Alverto a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Un ex: Dimitri Medvedev a recunoscut existența extratereștrilor, la finalul unui interviu din 30 noiembrie 2012 acordat unor canale de televiziune din Rusia. Acest lucru s-a întâmplat când microfoanele erau închise și i s-a pus o întrebare suplimentară. Medvedev a afirmat că la predarea puterii la Kremlin alături de valiza cu coduri nucleare se predau și două dosare secrete, unul cu informații despre vizitele extraterestre pe Terra, informații adunate de servicii secrete care oficial nu există

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Alverto):

Draguta teorie, dar astea sunt doar povesti, sau fanfics.

Poti sa te duci singur la un observator si sa incerci sa te uiti singur sa vezi daca observi ceva. NASA, SPACEX sau alte organizatii fac asta in fiecari zi in decursul slujbei lor si nu sa raportat nimic.

Ce spui tu sunt teori conspirationale la nivelul de monstrul Yeti sau Locness

| Alverto a răspuns (pentru ILoveCringe4427):

Așa este crying Eu sunt un nebun care a crescut la organizația Illuminati și crede in OZN-uri crying(

Ba frate te-ai dus tu în spațiu și ai descoperit că nu există o altă formă de viață decât cele știute până acum?
Același lucru și despre mine, dar eu îți respect părerea

| ILoveCringe4427 a răspuns (pentru Alverto):

Nu m-am dus, dar daca doresti sa dovedesti ca ceva exista atunci responsabilitatea e pe umerii tai sa dovedesti. Daca eu nu cred ca exista nu eu trebuie sa dovedesc ca nu exista.

Poti avea ce opinii vrei dar asta era o intrebare in care ne cerea opinia deschisa si mi-am dat-o. Poti sa ma arestezi acum.