| Stell99 a întrebat:

Sunt curios daca viata extraterestra inteligenta (Civilizatiile Tehnologice) mai sunt un mister pentru unii dintre voi.

Tinand cont ca in universul (observabil) exista cel putin doua trilioane de galaxii (2000 de miliarde), iar numarul estimativ al stelelor este probabil de ordinul octilioanelor sau nonilioanelor, probabil de ordinul decilioanelor.
Tinand cont ca fiecare stea are in jurul ei cel putin o planeta, putem trage o singura concluzie.
Numarul planetelor din universul observabil este atat de mare incat il putem considera infinit!
Si cine stie cate universe mai sunt...

Exista sau nu civilizatii tehnologice in acest univers vechi de trillioane de ani?
Eu sunt convis ca DA!
Voi?

Dovada ca teoria Big-Bang este o aberatie.
Universul este mult mai vechi.

https://planetariubm.ro/......de-de-ani/

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu, ma depaseste cu mult problema.
Cu nici 30 ani inainte, abia cativa au avut telefon fix, de internet si telefonie mobila proprie nimeni nu a visat.
Calculatoarele ocupau cate un etaj la centrele de calcul si aveau memorie mai mica decat o masina de spalat sau un telefon mobil de acum. Iar sirul poate continua.

Daca la noi s-a intamplat o asemenea evolutie tehnologica in 30 ani, ce diferente pot exista intre noi si eventualii extraterestrii?

| Stell99 explică (pentru Bula):

Un savant a aproximat ca exista cateva miliarde de planete asemanatoare cu a noastra, numai la noi in galaxie.
Daca 1 milion dintre ele sunt mai vechi ca pamantul cu 1 miliard de ani, iar o forma de viata inteligenta a aparut acolo acum 1 miliard de ani.
Ce ar fi putut sa devina pana acum? Este o diferenta de 1 miliard de ani!
Sa zicem ca numai 100.000 dintre aceste civilizatii au supravietuit.
Asta inseamna ca intr-un miliard de ani au atins o asemnea dezvoltare incat ar putea sa strabata universul de-a lungul si de-a latul fara nici cea mai mica problema.
Si nici nu se pune problema sa nu ne fi descoperit pe noi.
Ei stiu cu siguranta fiecare bolovan din galaxia asta.

Probabil au drone exploratoare sau ceva de genul asta, si ne-au descoperit inca din cele mai vechi timpuri.

| drutzix a răspuns:

Este interesant cum iti petreci timpul citind toate chestiile conspirationiste dar nu te obosesti sa citesti stiinta normala.

Cum a spus si Fermi: Daca extraterestrii inteligenti exista atunci unde sunt?
Oricine ar putea detecta semnale din spatiu.
Noi de cand am inventat radio tot tipam ca nebunii in spatiu.
Oricine se afla in vecinatate (aprox 100 ani lumina) stie ca existam.

Big-Bangul nu e o aberatie. BB are dovezi.
Daca dovedesti ca ne-am inselat primesti un premiu nobel.
"vechi de trillioane de ani" - Sunt 99, (9) sigur ca Nu din moment ce universul nostru are aprox 14 miliarde de ani.

Poate suntem printre primele specii care au devenit inteligente, din moment ce in prima perioada dupa BB exista doar H si He.
Si pamantul in marea parte din istoria lui nici nu a avut viata inteligenta pe el

| Stell99 explică (pentru drutzix):

Vezi ca la inceput explica pe larg de ce nu primim "semnale din spatiu"
Uita-te iar la primele 10-15 minute.
https://m.youtube.com/watch?v=tGHIU1hsLhM

Parca ai zis ca ai vazut videoclipul.
Structurile alea imense au nevoie de cateva sute de miliarde de ani pentru a se forma.

| drutzix a răspuns (pentru Stell99):

"Structurile alea imense au nevoie de cateva sute de miliarde de ani pentru a se forma"
Bazat pe ce?

In videoclipul ala ei vorbesc (ca de obicei) despre pareriri lor nestiitifice.
Desigur ca sunt raspunsuri pentru paradoxul lui Fermi dar acestea nu includ 'extraterestrii vibreaza diferit fata de noi' sau "Sunt deja aici dar nu ii putem detecta".

| Stell99 explică (pentru drutzix):

Universul Cunoscut, universul Hubble conține sute de milioane de galaxii care s-au grupat împreună, formând super clustere și o serie de pereți masivi de galaxii separate de mari întinderi de spațiu gol. Câteva dintre aceste super clustere alungite au format o serie de pereți, unul după altul, cu o distanță de separație între 500 de milioane – 800 de milioane de ani lumină. Într-o singură direcție s-au putut forma asemenea 13 mari pereți cu o distanța estimată între pereții interiori și cei exteriori de 7 miliarde de ani lumină. Recent, cosmologii au estimat că unora dintre acești pereți galactici, trebuie să le fi luat între 80 de miliarde – 100 de miliarde, poate chiar 150 de miliarde de ani pentru a se forma, iar această teorie pune astfel la îndoială vârsta curentă, estimată a Universului, în urma Big Bang-ului.

Uriaşul perete galactic Sloan se întinde pe o distanţă de peste 1 miliard de ani lumină. Clusterul Compa este una dintre cele mai mari structuri observate în Univers, conţinând peste 10.000 de galaxii şi se întinde pe o lungime de peste 1, 37 miliarde de ani lumină.

Teoriile actuale ale „Materiei Negre" şi ale „marilor atracţii" au fost elaborate pentru a explica de ce universul creat nu are o răspândire uniformă, cu aceeaşi viteză şi în direcţiile previzionate teoretic. Sean Caroll de la Centrul Moore de Cosmologie Teoretică şi Fizică al Cal Tech suprinde fondul problemei într-o singură propoziţie: „Nu avem nici un indiciu!"

Lord Rees, astronom regal din Marea Britanie, spunea că unele dintre marile mistere ale cosmosului, cum ar fi Big-Bangul şi poate chiar natura conştiinţei de sine a omului, s-ar putea să nu fie rezolvate niciodată. Rees, care este şi Preşedintele Societăţii Regale, a afirmat că o bază teoretică corectă a universului probabil că există, dar s-ar putea ca aceasta să fie prea complexă pentru ca mintea omului să o poată înţelege.

Recunoaste atunci ca stiinta e un fel de dogma.
De ce neobisnuitul este nestintific?
Toul este conspiratie si eu sunt nebun?
De ce ar inventa toti oamenii astia toate chestiile astea?
Din cate se pare nimeni nu prea ii baga in seama iar de bani nici nu vine vorba.

Te rog da o posibilitate de 1% ca stiinta sa incerce sa ne tina cumva departe de adevar.

Sunt prea multe dovezi materiale.

Efemeride
DESCOPERAMisterul cercurilor din lanuri a fost dezlegat!

Prezenţa cercurilor din lanuri se face resimţită în foarte multe ţări, indiferent de religia, cultura sau nivelul economic. Cercurile din lanuri sunt reprezentaţii grafice ce au ridicat foarte multe suspiciuni cu privire la provenienţa lor. Cei mai mulţi cred că aceste forme geometrice nu sunt realizate de om ci de OZN-urile ce vizitează Pământul. În ciuda controverselor, nici până în prezent nu s-a reuşit demonstrarea originii acestor cercuri din culturile agricole.

Istoria cercurilor din lanuri

Prima relatare ciudată care se presupune că a deschis porţile misterului cercurilor suspecte din lanuri a fost în anul 1678, la scurt timp după ce pelerinii au ajuns în Plymouth Rock. S-a descoperit o gravură din lemn, intitulată „Ştiri ciudate din Hartford-shire" pe care era gravată o poveste stranie.

Un fermier lacom a refuzat să-şi plătească taxa pe ovăz pe care o datora statului iar în dimineaţa următoare s-a trezit cu mai multe cercuri în culturile sale de ovăz. Fermierul speriat a dat vina pe mâna diavolului şi a refuzat să-şi mai treiere ovăzul. În acea vreme nimeni nu era capabil să execute cercuri perfecte în miez de noapte pe o suprafaţă atât mare suprafaţă. Fermierul a considerat ca o putere supranaturală l-a pedepsit pentru că nu a vrut să-şi plătească taxele.

În anul 1880 mai multe cercuri s-au descoperit în Anglia. Omul de ştiinţă amator John Rand Capron a consemnat că mai multe cercuri erau executate în culturile de cereale de lângă Guildford în Surrey. Explicaţia fenomenului a fost una simplă dar irealistă pentru că omul de ştiinţă a dat vina pe o furtună care tocmai se abătuse asupra zonei. Este puţin probabil că o furtună să poată să facă cercuri perfect rotunde în lanurile de porumb sau grâu.

În anul 2001 mai multe dosare secrete aparţinând serviciilor secrete britanice MI5 au fost declasificate. Unele dosare conţineau informaţii cu privire la cercurile din culturile agricole ce s-au găsit în timpul celui De-al Doilea Război Mondial, pe coasta de est a Mării Britaniei. Iniţial s-a crezut că naziştii fac aceste cercuri din culturile agricole pentru a ghida avioanele germane. În urma unei anchete s-a demonstrat că nu existau coduri secrete imprimate în aceste cercuri şi că nu au fost făcute de mâna omului.

Până în anul 1980 mediatizarea cercurilor din lanuri nu a fost intensă. În general erau reprezentaţii grafice simpliste, ce înfăţişau doar cercuri sau ovaluri. Imediat după anul 1990 puterea de creaţie s-a intensificat şi cercurile simple s-au transformat în figuri complexe cu foarte multe detalii. Acesta evoluţie i-a pus pe jar pe oamenii de ştiinţă care au încercat să dezlege misterul. Niciodată nu s-a înţeles cu exactitate semnificaţia acestor figuri ciudate din lanurile agricole.

În anul 1991 o figură complexă, ce a fost denumită Castelul din Barbury, şi-a făcut apariţia într-un lan de porumb. Din acea clipă s-a pus problema decodificării mesajelor ce vor să fie transmise prin aceste figuri. După cum se poate observa este foarte greu de crezut că omul să fie capabil să execute un asemenea desen, de o complexitate impresionantă, într-un lan de porumb.

În anul 1999 omul de ştiinţă Colin Andrews a iniţiat un program de cercetare cu privire la cercurile din lanuri, finanţat de Laurence Rockefeller. În decursul a doi ani de cercetări riguroase, omul de ştiinţă a ajuns la concluzia că 80% dintre cercurile existente în perioada 1999-2000 din Anglia erau executate de mâna omului, restul de 20% rămânând imposibil de explicat. Andrews a susţinut că " foarte multe forme sunt imposibil de înţeles şi de explicat".

Începând cu anul 2000 mai mulţi „desenatori de cercuri" au încercat să-şi facă planurile publice, publicând pe internet schiţele dar şi tehnicile pe care le folosesc atunci când executa anumite figuri în culturile agricole. Dacă unele modele se pot recunoaşte că sunt făcute de mâna omului, din cauza greşelilor de execuţie, altele sunt imposibil de realizat indiferent de priceperea şi talentul artiştilor din lanurile de grâu sau porumb.

În anul 1997, pe 7 iunie un fotograf pilot survola zona în care se afla Stonehenge. După ce a făcut mai multe fotografii, pilotul a aterizat la un aeroport din zonă pentru alimentarea cu carburant a aparatului de zbor. După aproximativ 40 de minute, pilotul a decolat şi s-a îndreptat iar spre zona pe care trebuia s-o fotografieze dar de data aceasta un desen imens i-a atras atenţia. Chiar lângă Stonehenge apăruse ca prin minune un desen cu o formă ciudată care în urmă cu 40 de minute nu se afla acolo. Acest model din lanul de grâu. În urma unor analize amănunţite s-a stabilit că este imposibil ca omul să execute un asemenea model, atât de complex, în mai puţin de o oră. Succesiunea de cercuri a fost denumită " setul iulian" şi a precedat unei complexe succesiuni de cercuri care au lăsat cu gura căscată chiar şi pe oamenii de ştiinţă. Cel mai ciudat este că nimeni nu a revendicat aceste cercuri stranii.

Cercurile din lanuri reprezintă un fenomen inexplicabil chiar şi în prezent. Dacă cele mai simple modele sunt executate de mâna omului, rămân totuşi şi modelele extrem de complicate, realizate în timp record care evoluează de la an la an. Să fie vorba de anumite mesaje secrete codificate în aceste configuraţii de cercuri pe care o anumită civilizaţie extraterestră vrea să le transmită omenirii?

Scrie pe google "cercuri din lanuri"
Gasestiun miliard de site-uri care zic aceeasi chestie si prezinta tone de dovezi!
Sunt prea complexe pentru a fi facute intr-o noapte!
Prea complexe pentru a fi facute fara sprijin aerian.
Ar dura luni ca sa faca unul atat de complex.

Stiinta ignora dovezile astea si ridiculizeaza.
Atunci o ignor si eu pe ea.

Din punctul meu de vedere nu exista mari diferente intre stiinta si religii.

| drutzix a răspuns (pentru Stell99):

Pe bune? Ai dat copy-paste la articolul pe care ti-am spus deja ca l-am citit?
Urasc propozitia "Oamenii de stiinta cred/estimeaza etc" Oamenii de stiinta nu sunt un hive-mind. Spune-mi cine estimeaza ca ar dura 80 de miliarde de ani sa se formeze superstructurile alea.

"Teoriile actuale ale „Materiei Negre" şi ale „marilor atracţii" au fost elaborate pentru a explica de ce universul creat nu are o răspândire uniformă, cu aceeaşi viteză şi în direcţiile previzionate teoretic."

Materia neagra si gaurile negre supermasive (numite mari atractori) pot fi observate prin efectul acestora asupra spatiu-timpului.
Nu sunt niste povesti inventate aiurea de oameni plictisiti.

De ce ar inventa toti oamenii astia toate chestiile astea?
Din cate se pare nimeni nu prea ii baga in seama iar de bani nici nu vine vorba.
Daca nu i-ar fi bagat nimeni in seama atunci nu am mai fi avut discutia asta nu?
Multi fac bani frumosi pe urma cititorilor. Altii sunt doar plictisiti.

Ti-am explicat despre mowing devil.

"Din punctul meu de vedere nu exista mari diferente intre stiinta si religii." - Din acest motiv ai cazut in capcana teoriilor conspirationiste.
Nici macar nu citesti lucrari stiintifice, citesti direct prostiile lor si iti faci ideile pe care ti le dau ei cu lingurita.

| Deliiiia a răspuns:

Bună, nu există nicio dovadă concretă care să confirme sau să infirme existenţa extratereştrilor. În absenţa unei dovezi nu susţin această teorie.

| Stell99 explică (pentru Deliiiia):

Dovezi sunt la tot pasul.
Uita-te la extraterestrii antici.
Gasesti acolo 30% din dovezile existente.

https://www.google.ro/......https?/url

| Deliiiia a răspuns (pentru Stell99):

Alea nu sunt dovezi. Unde ma pot duce sa gasesc cel putin o bucatica din corpul unui extraterestru?

| Stell99 explică (pentru Deliiiia):

Cica nu sunt dovezi? laughing))
Ma intristeaza logica ta.
Nici macar nu ai vizionat primul episod.

Este explicarea detaliata si prezentare unor dovezi incontestabile asupra structurilor antice si a istoriei umanitatii.
Si ca sa raspund la intrebarea ta absurda.
Te duci la Area51.
Acolo sunt cadavre de omuleti cenusii.

| Deliiiia a răspuns (pentru Stell99):

Ai fost la Area51 si le-ai vazut? laughing
Nu, nu ai fost! Inseamna ca sunt simple speculatii.

Vei mai creste sau te vei maturiza si vei lasa prostioarele astea. Tu n-ai ce face acasa?

| Stell99 explică (pentru Deliiiia):

Ai tu idee ce varsta am eu?
Numai un om inchis la minte ar considera o prostie (istoria umanitatii), si probabil viitorul ei.
Tu in viata ta nu ai citit o carte scrisa de un ufolog.
Eu am citit zeci. Stiu ce vorbesc.

Daca guvernele au facut sa para ca subiectul ozn/extraterestrii sa para ceva de domeniul sf-ului si al ridicolului, nu inseamna ca este adevarat.
Daca guvernele zic ca extraterestrii sunt povesti de adormit copii cu omuleti verzi si alte aiureli, nu inseamna ca este adevarat!
Este doar o propaganda de musamalizare.
Este o ceata imensa asupra acestui subiect.

Inainte sa deschizi gura documenteazate.

| Deliiiia a răspuns (pentru Stell99):

laughing)

Nu stiu ce varsta ai, dar sper din suflet sa fii tanar, altfel e bai laughing

Sa zicem ca ai dreptate, ce rezolvi tu daca stii toate chestiile astea si le spui si altora? Crezi ca ii vei dobori tu pe toti? Daca ai fi destept ai constientiza ca tocmai aceste teorii sunt induse pentru a baga spaima in populatie si a tine-o sub control. Uite tocmai asta e problema, citesti carti doar pe un anumit subiect si care iti sustin punctele de vedere, dar le eviti pe celelalte si astfel nu reusesti sa te dezvolti.

| tpuuser999 a răspuns:

In general sunt de acord cu ce ai scris mai sus. Daca universul este infinit, in mod sigur exista o civilizatie avansata, la o distanta foarte mare de noi. Fie suntem norocosi si nu am fost descoperiti de o civilizatie invadatoare (iar cele pasnice ne ocolesc pentru ca suntem prea primitivi), fie o data ajunsi la un anumit nivel in evolutie dispar toate tendintle violente. O alta ipoteza ar fi ca toate civilizatiile se autodistrug inainte sa depaseasca un anumit prag. Pentru aceste discutii, nu este relevanta varsta universului sau modul in care acesta a luat nastere... desi aceste informatii ne-ar putea ajuta sa vedem mai clar unde ne situam azi (dar nu si ce s-a intamplat cu alte planete populate in trecut).