| Încrucişătorul a întrebat:

Sunt de parere ca, daca vrei sa realizezi un stat ideal, trebuie sa indeplinesti urmatoarele cerinte cruciale:

>Aristocratie civila nativa, selectiva, non-monarhica si fara inclinatii ereditare;

>Anularea tuturor religiilor, declararea ireligiei (deism, panteism, pandeism, agnosticism si ateism) si inchiderea tuturor lacasurilor de cult;

>Obiceiurile religioase trebuie condamnate, fiind incompatibile cu omul rational si societatea din care face parte;

>Condamnarea barbarismelor religioase efectuate oamenilor fara consimtamantul lor (botezul, circumcizia etc.);

>Epurarea organizatiilor cu caracter exclusivist, semi-secrete, secrete si/sau controversate (ex. Francmasoneria);

>Vânarea si epurarea celor care sunt membrii (nativii tradatori) organizatiilor secrete (ex. francmasonii, membrii Clubului de la Roma, Comisiei Trilaterale etc.) ca sa sprijini democratia;

>Nu sustine agresarea nevinovatilor dar vlăstarii membrilor, ai organizatiilor secrete, trebuie urmariti constant, ca potentiali teroristi/sabotori, tot restul vietii lor si, de va fi nevoie, tratati cu prejudiciu extrem;

>Declara lobby-urile ilegale, imorale si instigatoare la coruptie;

>Taxarea organizatiilor straine;

>Anularea partidelor politice pe baza de etnie.

Sunt generale, nu le-am scris pe toate (mai exista partea economica, judiciara s.a.) & nu am scris in detaliu fiecare.
Nu astea ar fi cerintele unui stat ideal pe baza invataturilor lui Platon, Aristotel (desigur, el a sustinut monarhia dar nu asta vreau sa spun) si indicatiilor lui Solon?
Dvs. ce ati mai adauga?

`

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Dvs. ce ati mai adauga?" - Sau ce ati mai scoate...

| darrio2007 a răspuns:

Seamana mai mult a stat dictatorial ce ai scris tu aici.Nu este un stat democratic.

| Kaℓi a răspuns:

Slava Domnului ca nici eu, nici tu, nici altii de aici nu o sa fim vreodata in situatia de a trebui sa "realizam" un stat, ideal sau nu...

| Încrucişătorul explică (pentru darrio2007):

Dictatura =/= Aristocratie.
Darrio, pentru cineva care zice ca e "dictatura", ti-ai pus o poza destul de... contradictorie cu ce ai spus.

In acelasi timp, democratia e moarta atata vreme cat organizatiile secrete isi permit s-o intimideze. Nu te lasa pacalit: unde e intimidare, e influenta si coruptie.

| Încrucişătorul explică (pentru Kaℓi):

Pacat de acceptarea mentalitatii inferioare colective de care dam dovada.
Totodata, 'Domnul' e ocupat in alta parte a universului.

| Încrucişătorul explică (pentru sabin89):

Ai vreun raspuns concret sau...

| Kaℓi a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Da, probabil se ocupa de crearea unui stat ideal, pe principii specifice mostenirii lor culturale, undeva in Imperiul Klingonian happy
Vorbind serios, ai enuntat doar ceea ce o sa fie eradicat, interzis, epurat si anulat in statul ala ideal. Ce drepturi, visuri si bucurii vor avea cetatenii ideali de acolo? presupunand ca nu sunt roboti, lobotomizati sau modificati genetic.

| suffarstar a răspuns:

Lumea asta ideala se gaseste. Poti incerca in Cuba sau Coreea de Nord.

| darrio2007 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Cand am pus aceasta poza nu stiam ca am sa raspund la asemenea intrebare.Am sa pun alta la intrebari de acest gen.Cu Basescu.

| SteinZer0 a răspuns:

O idee foarte buna ai. Te rog sa precizezi si partea judiciara(aspra sper).

| Încrucişătorul explică (pentru suffarstar):

Vezi că faci o eroare imensă între aristocraţie, autocraţie şi dictatură.

| Încrucişătorul explică (pentru darrio2007):

Ce legătură ar avea basinescu? Delirezi?

| darrio2007 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Pai daca nu ti-a placut cealalalta poza? Acum o am pe asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Te-ai trezit dupa atata timp? Eu zic sa lasi politica pentru altii. Daca as avea o putere i-as aduna pe toti politicienii si i-as pune sa caute avionul malayesian disparut.Cu conditia sa se intoarca acasa cand il vor gasi.Scapam de ei sigur.Ca nu il vor gasi niciodata.Ciao!