| andreeeea_6751 a întrebat:

Sunt distrus, nu mai am viata. raman la multe materii repetent, sunt obosit... toti prietenii m au abandonat, nu am ce face toata ziua, doar sa stau singur cu durerea mea... lumea ma uraste. ce as putea sa fac pentru a mi indrepta viata?

34 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Esti in vrie, perioada periculoasa pentru tine in momentul acesta dar si avantajoasa pentru ca te-ai trezit la realitate din lincezeala si hibernarea in care ai fost pana acum. Nu te-a abandonat si nu te uraste nimeni ci tu ti-ai creat acesta iluzie. Foarte bine ca ai rabufnit si iti pui problema ce e cu tine si ca intrebi ce sa faci pentru a-ti indrepta viata. Spui ca "nu am ce face toata ziua, doar sa stau singur cu durerea mea". Ba ai ce face, pune mana si invata, daca singur ti-e greu ca esti in urma roaga cativa colegi buni la carte si sigur nu te vor refuza daca vad la tine hotarare de a indrepta situatia, totul depinde de tine, te-ai inchis in tine si ti-ai luat o portie mare de neputinta si lene ai lasat lucrurile sa mearga dupa cum bate vantul si cand ai inceput sa te trezesti ce vei face in viitor nu mai stii cu ce sa incepi. Iesi din starea asta ferm si hotarat si spuneti tie, vreau sa vad si eu de ce sunt in stare pana la finalul vieti, succes.

| Alphawolf a răspuns:

Invata! Invatand si obtinand rezultate bune vei castiga incredere in tine. In urma cunostintele obtinute in scoala depinde orientarea ta in viitor. Un om destept stie ce vorbeste, are comportament placut si stie ce vrea de la viata, asfel o sa fie placut, util si cautat, dar unui om prost ii lipsesc aceste caracteristici, asfel el va fi ocolit. Deci, invata, fii destept si gandeste daca te intereseaza viitorul si daca vrei sa scapi de aceste ganduri negre. Nu fi naiv, trebuie sa gandesti pozitiv si sa fii ambitios. Daca alti colegi pot obtine nota zece la o anumita materie, cu siguranta, si tu poti obtine, doar trebuie sa vrei. Mai trebuie sa realizezi ca pentru a obtine acea nota, din munca depusa de tine, ai invatat ceva, ti-ai antrenat gandirea, deci este in folosul tau. Invata, fii destept, si tu o sa-ti alegi prietenii, nu ei pe tine.

| mihaibrasov a răspuns:

Ar fi multe de zis, am observat sfaturi bune la anterespondentii mei. Fraza "toti prietenii m-au abandonat" sugereaza ca ai avut prea multa incredere in ei. In oameni e bine sa ai incredere limitata.
"nu am ce face toata ziua"
Ba ai ce face, pune mana pe carte si invata. Daca nu te descurci cere ajutor peste tot unde poti.
Id. ul meu e mihaidinbrasov daca vrei sa mai conversam.

| Razvan a răspuns:

Prietenii care te-au abandonat nu ţi-au fost niciodată prieteni. În anii comunismului, repetenţi erau cu zecile.Sunt convins că poţi obtine măcar nota de trecere la diverse materii dacă te porţi bine şi arăţi că îţi dai interesul

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca incerci sa te aduni si sa-ti gasesti un scop, ceva ce iti doresti, ceva ce iti place si incepi sa faci si eforturi pentru lucrul respectiv, sunt sanse foarte mari sa-ti creasca stima de sine si sa nu mai ai probleme din astea, de care zici acum. Puterea e in tine, in altii niciodata, asa ca nu spera sa-ti linga nimeni ranile, ca asta nu te va ajuta.

| siwel a răspuns:

Esti sigur ca esti iubit si valoros?
Esti sigur ca tu esti valoros indiferent de parerea altora despre tine?
Trecutul nostru, ranile pe care altii ni le-au facut, prostiile noastre, lumea rea din jur ne 'ajuta' fie sa ne dispretuim, fie sa fim indiferenti si dispretuim pe altii.
Daca Dumnezeu exista si daca Scriptura e reala, Iisus zice ca te iubeste asa de mult incat a luat tot ce e rau in tine si sa sufere El pentru asta si acum esti liber sa fi tare, sa inveti, sa iti invingi lenea si dependenta de parerea altora. Cat esti de valoros? Atat de valoros incat Dumnezeu a renuntat la viata lui pentru tine. Adica ai o valoare infinita.
Esti iubit, valoros si deosebit pentru Dumnezeu. Cand sti si apoi experimentezi asta pe proprie piele incepi sa simti ca are rost sa inveti si sa tragi tare, chiar daca lumea si cei din jur sunt naspa!
Poate ajuta.

| DorelSudoru a răspuns:

Deci:
1:Nustiu cum esti tu dar cand esti suparat incerca sa sculti niste muzica xD
2big grinai dracu de prieteni care iai pierdut pentru ca daca chiar erau prieteni nu te lasau asa; fa-ti alti
3:Cu invatatu mai greu... dar n-are nimic, banuiesc ca nu erai cel mai bun din clasa daca acum ramai la multe materii(stiu repetentii mai veseli ca tine)
4:Mai iesi din casa ca sa ai viata laughingadica.nu mai ai viat ai murit?
5:Un psiholog...dor in cazul de urgenta
6:Incerca sa nu te mai gandesti la ce spune lumea. oricum daca nu mai ai prieteni pana iti faci alti noi.esti pe treaba ta.
7big grinaca tot vrei sa vorbesti si nu ai cu cine incerca pe TPU sau pe anumite chaturi

| anad a răspuns:

Dupa cum scrii nu esti chiar elev de repetentie! Esti intr-o pasa proasta si e pacat sa iti ratezi viata cand ai putea sa faci un mic efort ca sa remediezi situatia! Esti abia in primul semestru! Roaga un coleg pe care il stii mai binevoitor sa invete cu tine si sa te mai ajute, poate vreun vecin care de asemenea te mai poate lamuri la unele teme. Apoi trebuie ca tu sa faci eforturi si chiar sa inveti macar putin! Iti trebuie vointa si sa stii ca nu toata lumea are treaba cu tine! Fiecare are problemele lui si doar ai impresia ca se ocupa doar de tine!

| anad a răspuns:

Am intuit bine! Acum s-au cam adunat mai multi "nori" in viata ta (o explicatie este sigur si materiile multe si grele de la liceu), dar, dupa cum raspunzi celor care te incurajeaza, sunt sigura ca vei gasi resurse pentru remediere! Astept sa ne mai spui ce-ai mai facut si sa te mai incurajam!

Răspuns utilizator avertizat
| yoo23 a răspuns:

Pun pariu ca ai pana in 14 ani si deja te crezi ***** de viata.Mai bine inveti cum sa controlezi fiecare situatie, cum sa te comporti, ce sa faci si ce sa nu faci, nu fi desfranata. ia din toate cate putin. daca ai o minte lucida, poti sa ai mintea unui om de 40 de ani la orice varsta.

| push2gl a răspuns:

La multe materii ramai corigent nu repetent, deci mai ai o sansa

| Shery a răspuns:

Intra pe www.incepesatraiesti.ro si urmareste emisiunile de acolo, poate te ajuta!

| Joanne a răspuns:

1.Incearca sa iti indrepti mediile. Studiul te ajuta si sa te detasezi de alte probleme. Nu e chiar greu, incearca doar.winking

2. Vorbeste cu prietenii tai si incearca sa ii recapeti. Daca nu reusesti, fa-ti altii. Incearca sa comunici cat mai mult.

3.Mergi la biserica. Te ajuta sa fii impacat cu sine.

4.Nu mai fi negativist. Intotdeauna este loc de mai rau, deci bucura-te, si incearca sa faci ce iti place cat mai poti.

| Nicky29 a răspuns:

Pai in primul rand incearca sa iei cate un lucru pe rand iti sortezi toate lucrurile pe o lista care le faci si care ti se intampla si incerci sa le tratezi pe cele mai importante. De exemplu mai bine dormi decat sa te duci cu prietenii in oras mai bine inveti decat sa asculti ce zice lumea despre tine si tot asa

| andreeaemmma a răspuns:

Sa te indrepti tu!
Uita-te la speranta tv de la ora 7 seara
Exact aceste intrebari se pun...Despre viata

Sau intra pe incepesatraiesti.ro

| alexstefanf a răspuns (pentru andreeaemmma):

Incearca sa nu te mai uiti mult la televizor, sau chiar deloc. Fa un test: nu te uita macar 2-3 zile la televizor si nici la calculator si o sa observi ca esti mai linistit. Tu de asta ai nevoie, de liniste, si de sfaturi bune ( si nu cum spun unii: sa fumezi sau alte lucruri ). Inca un sfat: du-te si te spovedeste la un preot ortodox si dupa aceea o sa te simti mult mai usurat

| Walker a răspuns:

La biserica mergi?

| melyyy a răspuns:

Incearca sa vb cu un psihologwinking si eu am trecut prin aceleasi lucruri si m-a ajutat foarte mult!
simteam ca lumea se prabuseste peste mine sad daca m-a ajutat sa vad ca nu este chiar asa, mi-a deschis ochii, poate te va ajuta si pe tine
vb cu psihologul scolii poate te va ajuta sau sa iti recomande pe cineva ( tot psiholog) care te va ajuta sa treci peste situatia asta

multa bafta! si...gandeste pozitiv happy

| melyyy a răspuns:

Cum adica nu mai aveti ce discuta? inseamna ca ala nu este psiholog! clar!
hei! si eu sunt tot clasa a9a big grin si da. @anad are dreptate materii multe si foarte grele sad pe mine m-a sprijit foarte mult mama sa trec peste aceasta situatie dar la tine este trist ca nu o ai aproape sad auzi da' nu vorbiti si voi la telefon? nu te incurajeaza in vreun fel?
app eu am trecut peste aceasta situatie si scriind( poezii) m-am descarcat in acest fel de toata energia negativa pe care o purtam. Spui ca scrii frumos? pai atunci scrie! poate te va ajuta...

| YukiMrM a răspuns:

Pai, prietene, pentru inceput fumezi putin iarba, bei ceva coniac (sau bere daca nu-ti permiti) te duci pe unde vezi golani si le zici ca vinzi un telefon, ti-l vinzi si pe al tau daca nu ai altu, sau ca vinzi orice crezi tu ca e lumea interesata. il vinzi frumos pe un pret acceptabil si dupa aia te intalnesti cu baieti aia in fiecare zi. asa mai uiti de scoala si te relaxezi

| ireFUTABILx2x a răspuns:

Sa te arunci dupa bloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunca`te in spatele trenului!happy
Nu, glumeam.
Incearca sa iti pui ordine in gand.
Adu`ti aminte ce ai facut rau, ce ai facut bun, ce ai invatat si pune`le la punct.
Vezi poate raul ala pe care l`ai facut ti-a agravat situatia, incearca sa-l remediezi.Sau binele pe care l`ai facut l`ai facut prin indrumare, fara sa gandesti daca are vreun rost si mai mult ai stricat lucrurile.Gandeste`te la ce ai invatat si pune in aplicare nu lasa doar o amintire.Fii mai tare si mai realist.Sunt unii care au probleme si mai mari decat tine si trec peste ele pentru ca au capul sus si nu se lasa batuti.Lupta si indeplineste`ti dorintele nu`ti pune speranta in altceva [Cred ca stii la ce ma refer, am spus`o mai subtil ca sa nu creez vreo disputa, in fond fiecare e cu caracterul si gusturile lui] ca mai apoi sa vezi ca ai facut o mare tampenie in loc sa-ti creezi singur un viitor stabil.
Si zicea`i ca te`au abandonat prietenii, ha? Ei dragul meu aia nu erau prieteni, poate doar amici, pe care bineinteles i`ai ales gresit.Cauta`ti pe cineva ca tine, nu un d`ala cu aere care incearca sa te comande si cand vede ca nu reuseste te lasa balta si crezi ca s`a sfarsit lumea deoarece era cel mai bun prieten pe care l`ai intalnit in viata ta.
Apoi, ai zis ca stai singur cu durerea ta.Pai de ce singur?! Parinti nu ai? Mai, te rog eu nu fa ca mine si tin ein tine in loc sa discuti cu parintii.Tocmai am facut o postare despre parintii mei, zicand ca discut cu tata si atat, asa e, dar nu`i zic nimic despre viata mea personala si nu e bine.
Hai fii tare si nu te lasa batut!
Bafta`!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e ceia ce ai vrut.sa fii smecher sa fii gica contra, sa fii rebel.ai ajuns. felicitari. da ce vrei sa zici ca viata ta pana aci e stramba? ia-o in sens invers acuma.ai lunecat la vale foarte repede. te-au ajutat toti.acuma urca la deal singur. si demonsreaza ca poti.au tu nu stii ca greseala se iarta, dar prostia se plateste?

| LiceeancaBella a răspuns:

Pai dc te uraste lumea? daca nu ai ce face toata ziua dc nu inveti ca sa-ti indrepti mediile? nu poate sa fie asa greu. da`mi id tau si te ajut eu :*

| Z4 a răspuns:

Deci, daca ai cort, du-te intr-un week-end la drumetie, si seara la un foc de tabara,dar singurel si ai sa vezi ca o sa te simti mai bine... daca Nu, cauta filme gen Comedie,cu adolescentii, sau Festivalul Beri, o sa te simti mult mai bine.Mai viziteaza un PIC Biserica, ca alt cuva te vei simtii.crede-ma functioneazabig grin

| andreeeea_6751 explică:

@elena am fost la pshiolog la inceputul semestrului vorbindu i despre problemele din viata mea. peste catevasaptamani mi a zis ca nu mai avem ce discuta si asta e. m am simtit alungat si acum mi e rusine sa ma duc iar la el.

| andreeeea_6751 explică:

@anad toata lumea mi a zis ca am un incredibil talent. scriu foarte frumos si sunt bun la sport. problema e ca nimeni nu s a ocupat de mine cand eram mic. acum sunt in clasa a 9-a... problema e la mine, pe scurt sunt prost. Daca as trece peste asta, adica daca as lua numai 8 9 10 la scoala as fi impacat, chiar foarte... pentru ca am trecut prin multe dureri in viata ( suferinta provocata de prietena mea, de prieteni, de parinti, singuratate, chin, durere ) incat am invatat sa trec peste ele. Deci daca as reusi sa mi distrug lene si sa fac rost de vointa pentru a invata ar fi super viata mea. iar de vor apare alte probleme nu mi va fi frica deoarece pot trece peste, sunt sigur.

| andreeeea_6751 explică:

@RulesAreNotForMe mama e in Italia si pe tata i l urasc pentru ca ma bate si nu ma poate ajuta nici macar cu un sfat. Aveam doar 1 prieten si adevarul e ca eu l am abandonat deoarece nu ba baga inseama de loc, ba chiar i am zis asta. si i am mai zis ca n viata poti alege ce vrei si ce nu vrei... apoi i am zis ca eu nu l mai vreau. Deci eu am fost nesimtitul, dar mi e mai bine fara el.

| andreeeea_6751 explică:

@Walker degeaba merg la biserica daca nu L cunosc si nu L am pe Dumnezeu in inima. deci intrebarea ta ar suna mai bine asa : L ai primit pe Dumnezeu in viata ta? raspun : incerc, acum am citit cateva siteuri... dar mi e greu, sper sa pot scapa din viata asta blestemata pe care o port acum!