| AGGA a întrebat:

"Sunt doua feluri de ati trai viata -unul de a crede ca nu exista miracole, altul de a crede ca totul este un miracol"... voi ce spune-ti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezand ca nu exista miracolele, automat pierzi din sclipirea aceea a vietii, pierzi speranta si nu mai gasesti motivatii pentru a continua.
Prefer sa cred ca totul este un miracol si ca mereu speranta moare ultima, chiar daca se pune un zid imens intre tine si ea.

27 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Tot ce tine de existenta e un miracol. Divin.

soothe
| soothe a răspuns:

Totul este un miracol. chiar tu Anitza, ca ne pui intrebarea asta!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Viata insasi e un miracol.

| daddy a răspuns:

Eu spun sa traiesti ca si cum totul ar fi un miracol happy

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Doar doua feluri de a-ti trai viata? Credeam ca sunt mai multe. Eu cred ca in viata nu exista miracole, doar intamplari. Nasterea nu e un miracol nici minune, este ceva natural. Sincer n-as vrea sa va vad cum ati reactiona la o eclipsa de soare. Si inca o chestie, nu toti oamenii inghit dulcegariile astea cu viata e minunata, fabuloasa si miraculoasa pentru ca si-au dat seama de cat de mult se aseamana viata asta cu un mare rahat. Bune si rele toate amestecate, culori si mirosuri, oameni care se complac in situatii mizere cu speranta ca sus ii asteapta cineva care-i iubeste nespus. In fiecare zi se comit atrocitati impotriva oamenilor si voi inca mai credeti ca viata e un miracol?

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Anita draga, sper ca ai realizat ca in afara de ultima fraza nu ai facut decat sa ma completezi si sa-mi intaresti raspunsul. Si de obicei oamenii astia de care zici tu nu se uita in spate cu duiosie la "miracolul" vietii. Pur si simplu inchid ochii cu speranta la o viata dupa moarte de preferabil undeva mai bine. PS: stii ca uneori chiar exista posibilitatea ca cel caruia ii zici sa fie mutumit ca e sanatos si intreg si are familie, sa aiba un handicap si familie dezorganizata. Nu zic ca as fi eu, dar asa in general.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Nah, nu sunt pesimist, sunt realist. Cel putin asa mi-a zis psihologul.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Nu chiar, a fi realist inseamna sa fii echilibrat. Sa vezi atat lucrurile bune cat si cele rele. Si pana la urma ai dreptate, faptul ca realizezi multe si esti constient nu te face neaparat mai fericit. Cat despre varsta sincer sunt curios sa vad tu cam cat imi dai.

| AGGA explică:

Andreiutza eu nu cred ca miracolele ni le faem noi cu mana noastra ci credinta ne da putere sa credem in miracole, cred ca daca ai aprecia mai mult viata ai intelege ca ea insasi e miracolul(iti spun asta pentru ca am asistat la o nastere si chiar am avut sentimentul acela de uimire, viata chiar e un miracol)pentru crnebig grinhappy:probabil ai trecut prin multe incat sa ajungi sa crezi ca viata inseamna doar supravietuire, insa eu iti sugerezi putina incredere sunt sigura ca dupa ploaie si furtuna, vine o zi mai buna, iar daca vrei sa mori si crezi ca totul se va termina atunci aminteste-ti viata e comoara ta:*happy

| AGGA explică:

Pentru sturmir...:sunt o gramada de oameni care si-ar dori sa aiba viata ta chiar daca ti se pare de rahat pentru ca multi dintre ei:nu au o famileie, poate nu sunt sanatosi, poate nu pot sa fie la fel de rationali ca tine, poate nu au un picior, poate nu au o mana, poate nu au netu sau calculator sa lase comentari de genu, poate ca toate astea pentru ei ar fi un miracol, si atunci pentru tine de ce sa nu fie? doar pentru ca ai primit toate acestea si ti se pare normal sa le ai doar pentru ca au si alti insa nu le meriti. Crede-ma daca ai fi la un pas de moarte sunt absolut sigura ca ti-ai da seama ca nu vrei sa mori si ca viata de fapt e un dar un miracol...

| AGGA explică:

Sturmir...eu nu vorbesc de miracolul sau suferinta din viata lor ci incerc ca sinsinuez faptul ca tu ar trebui sa multumesti pentru toate mentionate si totusi nu o facihappypentru tine viata chiar e un miracol daca esti printre acei norocosi care au posibilitatea de a desfasura o conversatie, eu vorbeam de tine nu de eitongue

| AGGA explică:

Cunosc persoane care sunt sigur ca sufera mai mult ca tine(incat ai ajuns sa crezi ca viata e doar un rahat) si totusi ei apreciaza fiecare clipa, pentru ei fiecare clipa inseamna o noua sansa in care sa creada, un miracol,- pot sa spun clar ca faci parte din categoria pesimistilor(trist lucru se te afli in clubu alabig grinlaughing

| AGGA explică:

Pentru sturmir...:aha deci ai fost la psiholog si totusi nu te-a putut trata de realitatea asta pe care ti-o formez tu singurlaughing...interesant(sa stii ca textul din intrebare nu este formulat de mine ci de Albert Einstein, iar eu vroiam doar sa vad opinii si am vazutbig grintonguelaughingbig grin, sunt curioasa ce vrasta ai? (curiozitatea asta)big grin(sper sa nu te superi pe mine, da in general spun lucrurilor pe nume, din pacate pentru uni, si daca mai zic lucruri rautacioase sa stii ca nu sunt cu intentie rea, adica nu vreau sa te jignesc, scuzele melebig grinlaughing)

| AGGA explică:

Sa sti c2rmen ca multi au logica ta si spun: Mai bine sa fi un optimist si sa te inseli, decat sa fi un pesimist si sa ai dreptate(valabil pentru Sturmir...big grin se pare ca imi fac obiceiu sa ma tot leg de tinebig grin, glumescbig grin, de fapt iti fac reclamalaughinglaughing)

| AGGA explică:

Pentru sturmir...sadoare de ce ma simt ca pe messbig grinlaughing)... avand in vedere raspunsurile tale interesante si totusi experimentate(daca pot spun asa), ti-as da intre 20 maxim 30big grin, acum nu stiu ce sa zicbig grinlaughing

| andreiuuutza a răspuns:

Miracolele nu exista, ni le facem cu mana noastra. U ce crezi?

| cîrne a răspuns:

Viata e o lupta, batalie pentru supravietuire. unde vedeti voi miracole cand ofera atata durere?

| Marica_2964 a răspuns:

Totul se intampla cu un scop bine definit.eu cred ca raspunsul e undeva la mijloc...

| florinbrasov a răspuns:

Eu cred că viața este un miracol plin de alte miracole. happy

Să mă ierți că îndraznesc să te corectez dar cred că ai vrut să scrii "spuneți" nu "spune-ți" pentru că în cazul ăsta "ți" este forma verbului la persoana a II-a plural și nu este pronume personal.
Încă odată îmi cer iertare pentru îndrăzneală.

| griiulain a răspuns:

E zic sa traiesti momentul, e mai bine asa.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista miracole, doar intamplari care in functie de circumstante sunt bune sau rele, favorabile sau nefavorabile depinde de tine daca vrei sa traisti intr-o iluzie sau nu.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista miracole, doar intamplari care in functie de circumstante sunt bune sau rele, favorabile sau nefavorabile depinde de tine daca vrei sa traiesti intr-o iluzie sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un miracol ca traim in acest univers!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insu-mi faptul ca VAD, este un miracol.demonstreaza-mi ca nu e asa. mie viata mi-a demonstrat ca ESTE un miracol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea: "Cei care nu cred in miracole sunt cei destepti, iar cei care cred ca totul este un miracol nu inteleg viata. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul este un miracol pentru ca daca nu ar fi un miracol " atunci cum ca Dumnezeul de sus s-a gandit sa ne faca? "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa il intrebi de fapt pe einstein ce a vrut sa zica cu asta