| Szegedidavid a întrebat:

Sunt doua usi complet identice una langa alta. Una duce in Rai, iar una in Iad, insa nu se stie care care-i. La ambele usi sta cate un om. Unul dintre ei spune mereu adevarul, iar celalalt mereu minte. Nu se stie daca cel care spune adevarul sta la poarta Raiului sau nu. Intrebarea este:

-Ce intrebare putem pune unuia dintre oameni din care putem afla care este poarta Raiului si care este cel care spune mereu adevarul? sau invers:

-Ce intrebare putem pune unuia dintre oameni din care putem afla care este poarta Iadului si care este cel care minte mereu?

Atentie! Avem voie sa punem doar o singura intrebare!

Succes!

Răspuns Câştigător
| Withoutnamenoname a răspuns:

Dacă ai pune întrebarea Cum ți am zis eu, ți ai da seama. Întrebându l pe oricare din cei doi "ce ai spune atât tu cât și celălalt paznic?" Ai vedea care e ușa corecta. Dacă de exemplu îl nimerești pe cel care minte și îi arăți spre ușa raiului, el ți ar spune ca atât el cât și celălalt paznic te ar sfătui sa nu intrați acolo pentru ca e ușa spre iad. Dar dacă îl nimerești pe cel care spune adevărul ar spune ca ai făcut alegerea Bună, și ți ar mai zice ca celălalt paznic ar spune exact opusul. Este o singura întrebare ce îi implica pe ambii. Cel care ar da răspunsuri identice minte, iar cel care ar da răspunsuri diferite spune adevărul.

23 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Intrebi daca spiridusul biblic era un criminal.
Daca raspunde da este cel care spune adevarul.
Daca raspunde nu este mincinosul.

| drutzix a răspuns:

Daca il intreb pe celalalt om care din usi duce spre Iad, ce imi va raspunde?
Usa pe care o arata e spre Rai.
De ce?
Pentru ca daca il intreb asta pe omul care spune mereu adevarul imi va arata usa spre Rai pentru ca asta ar raspunde omul mincinos.
Daca il intreb pe omul mincinos, raspunsul corect ar fi usa spre Iad dar el trebuie sa minta deci imi va arata usa spre Rai.

| Skippy223 a răspuns (pentru drutzix):

Daca tu il intrebi pe mincinos care usa duce spre rai - iti va arata usa spre iad.
Daca il intrebi pe cel care spune adevarul care usa duce spre rai - iti va arata usa spre rai.

Nu ai rezolvat nimic. Si nu uita ca tu nu sti cine minte, si cine spune adevarul.

| drutzix a răspuns (pentru Skippy223):

Mai citeste odata rapunsul meu.
Intrebarea e: "Daca il intreb pe celalalt om care din usi duce spre Iad, ce imi va raspunde?"
Nu conteaza cine e mincinos sau nu raspunsul va fi usa spre Rai

| Skippy223 a răspuns (pentru drutzix):

Eu am zis solutia asta de la inceput, daca mi-ai citit tu raspunsul. Dar dupa David nu e buna pntru ca trebuie sa afli cine minte si cine nu.

| drutzix a răspuns (pentru Skippy223):

De obicei nu citesc raspunsurile la intrebari de felul asta.

| tintareco a răspuns:

Dacă il voi intreba pe celălalt gardian, care din uşi duce spre Rai, ce îmi va răspunde?

| Skippy223 a răspuns:

Noi vrem sa ajungem in rai.
Il intrebi pe cel care spune adevarul, ce poarta ar recomanda cel care minte, daca l-am intreba care este poarta raiului. Cel care spune adevarul va spune ca cel care minte, m-ar indruma spre poarta iadului.

Il intrebi pe cel care minte, ce poarta ar recomanda cel care spune adevarul, daca l-am intreba unde este poarta raiului. Cel care minte va spune ca cel care spune adevarul, m-ar indruma spre poarta iadului.

Indiferent pe cine intrebi, ei ma vor indruma spre poarta iadului.

| Szegedidavid explică (pentru Skippy223):

Raspunsul tau este foarte bine gandit, insa nu se stie care este cel care spune adevarul si care este cel care minte.

| Skippy223 a răspuns (pentru Szegedidavid):

Tu cunosti solutia, sau vrei sa afli si tu?
Pentru ca, cu o singura intrebare nu am nici o idee cum ai putea sa afli care minte, si in acelasi timp sa afli si unde duce usa lor.

| Szegedidavid explică (pentru Skippy223):

Nici eu nu stiu solutia, insa se poate rezolva

| Skippy223 a răspuns (pentru Szegedidavid):

Atunci daca afli solutia, te rog sa imi spui si mie.
Eu nu am nici o idee.

| Alex007xD a răspuns:

Eu vreau sa ajung oriunde, doar in Ungaria nu.

| Withoutnamenoname a răspuns:

Le spui ca vrei sa ajungi în rai și ca tu crezi ca ușa din stânga duce acolo. Apoi pui întrebarea cui vrei : ce ai spune tu și ce ar spune celălalt paznic dacă aleg ușa din stânga? Dacă ambele răspunsuri sunt la fel, atunci el e cel mincinos. Dar dacă răspunsurile sunt diferite, atunci paznicul acela spune adevărul.

| Skippy223 a răspuns (pentru Withoutnamenoname):

Nu cred ca functioneaza asa.
Ai voie sa pui o intrebare, si atat. Nu poti sa spui o poveste inainte.

Si nu poti sa ii intrebi pe amandoi - ai voie la o intrebare, si sa intrebi un singur om, nu pe amandoi.

| Withoutnamenoname a răspuns (pentru Skippy223):

Pai pui o singura intrebare unuia din ei si aceea este :"ce ai spune tu si ce ar spune celalalt paznic daca aleg usa x? ". Adica intreb pe unul singur ce ar spune atat el cat si celalalt. Teoretic e o sigura intrebre adresata unuia din paznici. Era publicat si raspunsul la problema asta pe net si era ceva de genul "intrebi pe unu ce ar spune celalalt". Mai mult nu imi amintesc si am incercat sa gasesc o logica partii pe care mi o aminteam. nu am gasit nici rezolvarea pe net. Era stearsa pe siteul pe care intrasem.

| Skippy223 a răspuns (pentru Withoutnamenoname):

Mulțumesc, dar am răspuns la asta în primul post. Problema e ca aici se cere sa ști și cine minte, ceea ce eu am zis ca nu e posibil cu o singura întrebare.

| Skippy223 a răspuns (pentru Withoutnamenoname):

Ok, înțeleg ce vrei sa spui. Dar se cere o singura întrebare, care implica un singur răspuns. Tu pui doua întrebări.
Daca David e mulțumit de răspuns, atunci fie. Dar din câte înțeles eu, nici soluția ta nu e corecta, din păcate.

| Withoutnamenoname a răspuns (pentru Skippy223):

Ehh. Tu cauti nod in papura acum laughing) În postare nu spune ca e voie la o întrebare ce implica Doar un răspuns. Zice doar sa fie o întrebare. Eu am formulat o astfel încât sa primesc mai multe răspunsuri, dar tot o întrebare e. laughing

| Skippy223 a răspuns (pentru Withoutnamenoname):

Primele mele idei au fost sa întreb ceva ce știm ca e adevărat "câte degete am la mana stânga" și sa introduc cumva ușa în întrebare cum ai făcut tu, dar asa e prea ușor.
Așteptăm pe David. laughing

| Szegedidavid explică (pentru Skippy223):

Multumesc mult pentru ajutor. Pana la urma, amandoi l-ati scos la capat.

| Szegedidavid explică (pentru Withoutnamenoname):

Multumesc mult pentru ajutor. Pana la urma, amandoi l-ati scos la capat laughing)

| Withoutnamenoname a răspuns (pentru Skippy223):

Dacă ai pune întrebarea Cum ți am zis eu, ți ai da seama. Întrebându l pe oricare din cei doi "ce ai spune atât tu cât și celălalt paznic?" Ai vedea care e ușa corecta. Dacă de exemplu îl nimerești pe cel care minte și îi arăți spre ușa raiului, el ți ar spune ca atât el cât și celălalt paznic te ar sfătui sa nu intrați acolo pentru ca e ușa spre iad. Dar dacă îl nimerești pe cel care spune adevărul ar spune ca ai făcut alegerea Bună, și ți ar mai zice ca celălalt paznic ar spune exact opusul. Este o singura întrebare ce îi implica pe ambii. Cel care ar da răspunsuri identice minte, iar cel care ar da răspunsuri diferite spune adevărul.