| RobertG101 a întrebat:

Sunt extrem de mulțumit de răspunsurile voastre la ultima întrebare. E ca și cum aflu experiențe diferite de la diferite părți din mine, care se află în fiecare.

Acum ceva mai simplu: cum vi se pare ideea ca dragostea să fie necondiționată?

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai dragostea e neconditionata. Daca e conditionata de ceva, nu e dragoste, e cu totul altceva.
Eu de exemplu nu pot fi intr-o relatie cu un om pe care nu-l iubesc pentru ce e. Nu pot daca nu tin la el.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Eu nu cred in nici o forma de iubire, dar tu poti spera la ia

| LoveSleep a răspuns:

Dacă mai pui multe întrebări mi-e frică că o să fiu suspendat permanent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Mare branza. Revii cu alt cont

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mă, dar las toată istoria asta în spate? Atâtea mesaje pe privat de la admiratori, atât de multe răspunsuri date din inimă, atât de multă ironie la mâna a doua?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

La asta nu m/am gandit. Ce nenorocire.

| RainmakerX a răspuns:

Depinde la ce fel de dragoste te referi...
In opinia mea dragostea ESTE conditionata de comportamentul fiecaruia, precum si de reactiile sale la anumite lucruri.

Suntem oameni... iar un om nu are cum sa te iubeasca neconditionat. Daca faci un lucru extrem de rau atunci poti sa strici destul de usor acea dragoste.

Imi place ca este conditionata.
Fiecare persoana are o personalitate iar o dragoste neconditionata ar insemna *cel putin din punctul meu de vedere* abandonarea personalitatii.

De exemplu cateii te iubesc neconditionat.
Cum ar fi ca prietena ta sa te iubeasca la fel ca acel animalut?

Ciudat, nu? Asta pentru ca are o personalitate si este complet normal sa se supere daca faci anumite lucruri.

Sa-mi spui daca nu am inteles intrebarea...

PS: Prin neconditionat eu inteleg ca poti face orice iar acea persoana tot sa te iubeasca. Consider ca dragostea reala EXISTA dar este conditionata de anumite lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Dragostea intotdeauna e conditionata de ceva. Chiar si un parinte isi iubeste copilul pentru ca e copilul lui deci tot e o conditie. Cand zici ca iubesti pe cineva neconditionat pentru felul lui de a fi, din nou este o conditie. Dragostea nu poate apare daca nu e cauzata de ceva si nu se mentine daca nu exista un stimul.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Suntem o particica din toti cei pe care i-am "întâlnit"! E dragut, nu-i asa? Dragostea e necondiționata; o primim gratis insa, din pacate, inca nu stim sa o pretuim! Nu putem să o conditionam fiindcă este ceva de suflet, nu tine cont de: culoarea pielii, vârsta, statut social, religie etc., etc. O primim si o daruim; cu cat daruim mai multa, ea vine din ce in ce mai multa spre noi, in noi etc. Nu are trecut, prezent, viitor - ea a fost mereu, este si va fi mereu! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea unei mame e neconditionata. O mama isi iubeste copilul orice ar face el. Asa sunt mamele. Bine, din pacate nu toate dar foarte multe din ele da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai așa e dragostea unui parinte fata de copilul sau.Adica așa ar trebui sa fie.Intre 2 persoane de sex opus e mai greu(din punctul meu de vedere imposibil)

| b4stefa a răspuns:

Mai presus de puterea noastra de intelegere.Pentru ca e in natura noastra conditionata.Doar El ne.a iubit neconditionat! :-)

Răspuns utilizator avertizat