| Mogiojojo a întrebat:

Sunt legile fizice necoruptibile pe Pământ?
Ti se poate creea iluzia ca ele ar putea fi 'încălcate'?
Daca in vis le putem încălca atunci ele nu sunt general valabile?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este, ele nu sunt valabile în stare de vis. Dar tu nu trăiești în stare de vis, ci în stare de veghe. Acolo sunt valabile.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, se poate crea aceasta iluzie, ca ele pot fi incalcate. Mai stii ce i-a spus copilul lui Neo? Ca acolo nu este nicio lingura.

| StrongHeart a răspuns (pentru DoarBogdan):

De asta cand vedeti o pastila albastra si una rosie, luati-o pe aia albastra laughing
Cand ajungi sa crezi ca legile sunt o iluzie, that's some other *** laughing pusucaria sau balaceanca te asteapta cu drag sau daca nu iti faci rezervare din timp la cimintirel.

| DoarBogdan a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai da... asta este alta poveste laughing

| Celcestietot a răspuns:

Deci din start este gresit sa scrii ca sunt necoruptibile, ori chiar coruptibile.

| siriusblack98 a răspuns:

1. Ti-as spune parerea mea (pentru ca tu asta o sa primesti, pareri, nu adevaruri general-valabile) dar imi vii cu replica ''stii tu?'' ca la intrebarea precedenta asa ca nu ma obosesc.
2. Mai citeste odata punctul 1.
3. Comparatia nu isi are rostul. Realitatea noastra nu este aceeasi cu realitatea din lumea viselor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In vis nu esti pe pamant. In vis esti intr-o lume imaginara.
La fel esti si cand citesti fictiune.

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am auzit ca în vis timpul trece mai repede.

| Meme10Memu a răspuns:

Faptul ca crezi ca le poti incalca sau visezi ca cazi dar nu te lovesti e o dovada ca omul are libertate de alegere - un nivel logic peste legile fizice.

| FenantrenAntracen a răspuns:

Legile Fizicii sunt simple constructii matematice(abstracte) care au rolul de a elucida in cea mai buna aproximatie cauzele unor fenomene naturale dar ele nu au o existenta de sine statoare ci sunt doar reflectii schimbatoare ale ratiunii umane! Constanta constantelor fundamentale(desi in mod clar nu sunt invariante in timp) cu care opereaza legile noastre este o presupunere acceptata. Mintea umana poate depasi acest cadru/set de legi fixe pe care noi le consideram echivalente si absolute in mod eronat!