| anonim_4396 a întrebat:

Sunt nelinistit legat de tensiunile dintre Ucraina si Rusia.
Credeti ca incepe razboiul la frontiera noastra?
De ce face Rusia aceste demonstratii de forta?
Rusia este mai puternica decat SUA?
Avem vreo sansa fiind cu NATO si SUA?

11 răspunsuri:
| luigifan a răspuns:

Pentru ca vor ei sa devina cea mai mare tara, ca si cum nu sunt, doar ca ei nu le-au ajuns si vor mai mult.

| NLS a răspuns:

Indiferent cine aprinde scanteia, ucrainienii sau rusii, celelalte puteri europene+UK+SUA vor interveni, toate de partea Ucrainei.

Turcia este si ea impotriva Rusiei, datorita faptului ca doreste sa isi pazeasca iesirea la mare (cam asta e intentia Rusiei, vrea sa acapareze treptat bucatica cu bucatica diferite teritorii, in special din Ucraina, si cat mai multa iesire la mare).
Singurul potential aliat al Rusilor ar fi China, dar nu m-as baza pe asta, ei acum au ce au cu Taiwanul, si cred ca se gandesc de 10 ori inainte sa o porneasca incoace.
Intr-un cuvant, se pot intampla multe, dar la fel de bine poate sa fie un fâs.
Rusii se bazeaza mai mult pe intimidare, sunt destul de constienti ca sunt (aproape) singuri.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Exercitiu militar, nu are curaj putin sa o dea pe branci pentru ca exista bomba atomica asa ca nimeni nu face haz de necaz

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.
2. Fiindcă poate.
3. Au puteri egale.
4. Da.

| Zuzu1991 a răspuns:

1. da
2. ca mai vrea o bucata din Ucraina, in mod explicit zonele cu vorbitori de rusa majoritari
3. nu, dar nu conteaza, in caz de bubuiala nucleara murim toti, nu exista invingatori
4. habar nu am... NATO a fost o chestie anti-comuism si tarile care erau pe vremea aia erau clar ca vor fi aparate de comuisti, acum tari ca Romania, Lituania, Letonia, Bulgaria, etc. s-ar putea multe tari cel putin sa strambe din nas daca ar trebui sa vina si sa le apere, cel putin Trump nu avea nici o intentie... OARECARE

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru Harfagre):

Clar, ma apuc sa invat rusa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu au șanse rușii contra NATO.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Situatia e tensionata, ambele tabere folosind ofensiva, intimidarea. Un lucru e cert :Rusia nu va abandona teritoriile anexate, ba chiar va incerca sa se extinda pentru ca considera Ucraina ca teritoriu propriu controlat de rebeli pro-vestici.