| fanernest123 a întrebat:

Sunt sentimentele necesare supravietuirii speciei? De ce da sau de ce nu?

Răspuns Câştigător
| mihaigeorge58 a răspuns:

Bună. Poate ca sentimentele nu sunt necesare supraviețuirii cât evoluției. Crezi că ar exista evoluție fără orgoliu, fericirea unui lucru bine făcut etc? Ca să încerc să răspund strict la întrebare ta; sentimentele nasc relații între indivizi, relați ce susțin viața (din frica de a nu fii omorât se naște cererea unui organ ce mă apăra, din lene se naște cererea de a exista un terțiar ce îmi oferă un serviciu). Astfel pot spune ca da, sentimentele sunt necesare supraviețuirii și evoluției speciei. Sper ca te-am ajutat!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da altfel nu sar procrea copii

| RAY a răspuns:

Nu,dar,cum noul nascut din specia noastra are nevoie de grija unei mamei si a unui tata am devenit monogami, monogamia implica sentimente fiind ceva de lunga durata, pentru a ne reproduce era de ajuns dorinta sexuala, dar, femeia aia 9 luni ce facea si apoi ce face avand un copil, de asta femeile investesc mult mai mult decat barbati de aici si pretentile mai mari

| Theo94 a răspuns:

Pana acum da.

| christine99 a răspuns:

Da, de exemplu frica te invata sa ai grija sa te feresti de locuri periculoase, sa nu cazi de la etajul 5 sau de pe un munte de exemplu.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Da, sunt necesare...sentimentele ne fac mai umani, fie sentimente mai putin sau foarte placute. a supravietuii fara sentimente este ca si cum te-ai incalta doar cu siretele.

| shu7e a răspuns:

Cam ca orice lucru. Daca e prea mult strica, daca e prea putin tot strica.
Lipsa totala a lor (desi nu cred ca e posibil) probabil ca nu ai avea nici un impuls sa iesi din casa, sa manaci, sa te speli si oamenii ar spune atunci ca ai depresie laughing
Prea multe sau prea amplificate probabil te-ar coplesi frica prima data (fiind un sentiment primar si foarte puternic), ai albi, inima ar "galopa" tot mai tare, tot mai tare pana ar ceda si ai da ortu popii.
Daca vrei sa judeci lipsa sentimentele/ emotiile din prisma "emotiile sunt irationale si intuneca judecata nefiind necesare dezvoltarii noastre viitoare ca specie" atunci afla ca personal nu cred ca e posibil asa ceva. Instictul de supravietuire sau de crestere au la baza tot o emotie/sentiment.

| Anonimgirl156 a răspuns:

Eu zic ca nu. Sentimentele nu sunt necesare supraviețuirii. Adică nu sunt vitale. Lucrurile vitale sunt apa, mâncarea, etc, etc. Oricum sentimentele sunt lucrurile care ne fac reali, adică oameni. Dacă nu am avea sentimente am fi doar un sac de carne cu 2 mâini, 2 picioare dar fără creier și inima. Uneori sentimentele ne omoară dar nu știu ce sa mai zic

| alecsandra69 a răspuns:

Nu

| AndyZeu a răspuns:

Nu. Crezi ca e nevoie sa iubesti o fata ca sa o "arzi"?

| sadrian46 a răspuns (pentru AndyZeu):

Da, ca să arzi, trebuie să îți placă, inafară de cazul în care ești playboy. Așa că dacă îți place, acela este un sentiment, simți ceva.