| RAY a întrebat:

Sunt unele popoare mai morale ca altele?

Am citit istoria Romaniei este cam plina de tradatari, este cumva o gena care s-a transmis genetic?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, noi suntem parsivi, hoti tradatori ca am fost sute de ani sub dominatia turcilor si a altora, trebuia sa fim smecheri ca sa supravietuim, sa ne dam cu ploconeala, cu linguseala, si educatia asta s-a tot transmit, 800 ani am fost sub turci cam.
Se transmite educational deci.

Ungurii sunt uniti, nu se tradeaza unul pe altul, sunt nationalisti. Nemtii la fel, ei au fost popor razboinic si nu aveau nevoie sa fie mincinosi si parsivi ca sa mearga inainte.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Mult adevat ai scris acolo, felicitari, si eu observ mereu asta la romani

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Mai moral cand? acum? acum 500 de ani?

Toata istoria Europei e plina de tradari si razboaie, cand tronul se tansmite in familie si exista o ordine bine stabilita e clar de cine trebuie sa scapi daca vrei sa ajungi pe tron.

Daca te referi la ziua de azi, nu poti izola moralitatea de alte variabile, e usor sa fii moral cand economia merge bine, cand esti sanatos si ai spitale bune la care sa mergi, cand ai job, o casa si nu ai datorii.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Romania are ceva aparte, nu compara cu toata UE, in alte tari tradarea e la nivel mai sus in general, la noi e la orice nivel, suntem putin unicati.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Nu are nimic mai aparte, isoric vorbind am fost prinsi la mijloc intre rusi si turci, dar in aceiasi masura toate statele balcanice au trecut prin aceiasi poveste ca noi cu turcii, daca nu chiar ami rau ca au fost emreu sub ocupatie, polonezii au fost dezmembrati de nu stiu cate ori.

Au romantizat comunistii istoria noastra sa ne gadile la corazon ca mama ce speciali am fost... dar nu e nimic special, toata europa de est a facut acelasi chestii.

Ungurii nu-s mai uniti doar ca asa cum comunistii s-au orientat catre istorie ca sa ne arate trecutul glorios asa si Orban le zice de trianon ca sa-si aminteasca gloria uitata. Daca te duci cu cateva sute de ani in trecut politica functiona similar, filmele isorice de la curtile regale Britanice sau din rusia sunt cam la fel, acelasi intrigi, aceleasi tradari. Relatiile dintre state erau al fel, erai de partea celui care iti dadea sanse ami mari sa iesi bine dintr-un conflict.

Daca vrei sa sustii un crugment fii mai specific, povestile nemuritoare nu conving pe nimeni.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ai mare dreptate

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Lasa-i dracu pe comunisti, ca astia asa nu ne-au luat resursele rusii, daca ne luau SUA la ei dupa razboi, ne luau de atunci tot si ne lasa in fundul gol. Ca ceausescu a fost idiot, e altceva, ungurii si cehii, bulgarii o duceau binisor atunci fara sa se vanda.

Eu asa stiam ca e treaba, poate noi am fost mai la periferia imperiului roman, in general romanii aruncau la periferie rebuturile, e posibil ca si genetic sa fie ceva la mijloc, dat stiam asta cu ploconeala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moralitatea popoarelor este asemanatoare atat timp cat traiesc in conexiune cu alte natii.
Exceptie Natiile care traiesc izolat pe insule., putand dezvolta valori diferite unice. Chiar mai morali nefiind atat de influentati

| Teffan a răspuns:

Trădări sunt pretutindeni.