| AvalohAlyn a întrebat:

Suntem intr-o societate si o lume a consumerismului turat la maxim..Cum rezistam in fata lui? Acum totul e o afacere si toti cauta sa faca cat mai multi bani dar cat mai usor.Nu era mai bine cand nu era atata consumerism?

8 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Consumerismul a fost creat de Dumnezeu. Adam muncea puțin in gradina Edenului si pământul rodea mult cu efort minim. Tendinta prin tehnologie a omului de a reduce din sudoarea fetei este o dovada ca omul a fost creat de Dumnezeu si ca este urmașul lui Adam si Eva din Biblie.

| ziftode a răspuns:

Sigur, era mult mai bine pe vremea coMUISM-ului cand nu exista societate de consum si iti trebuia cartela de rationalizare sa cumperi mancare pe timp de pace si asa zisa prosperitate (OFICIAL DECLARATA... rationalizarea e un lucru impus pe timp de razboi sau foamete din orice motiv, dar noi aveam "prosperitate")

sunt foarte sigur ca ti-ar fi placut pe atunci televiziunea, un singur canal care transmitea numai doua ore pe zi, si atunci NUMAI propaganda PUR coMUISTA

si ti-ar fi placut si cultura, cele 15-20 de ode si imuri dedicate partidului si conducatorului MULTPREAIUBIT si MULTPREASTIMAT, si care se repetau la nesfarsit pana ajunge-ai sa ti se repete in cap la nesfarsit si cand era liniste

DAAAAAAAAAAAAAAAA, FRUMOASE VREMURI CAND NU ERA ASA DE MULT consumerism!

| Darkmagic a răspuns:

Nu te astepta sa iti scrie cineva romane la intrebarea asta.
Stiu ca iti place sa citesti, asa ca te duci si cauti un individ pe nume Gary Becker, (a luat "decat" Nobel-ul pentru economie), vezi daca gasesti pe net un curs de-al lui pentru facultate care transformat in carte cred ca se cheama "Abordare economica a comportamentului uman" sau "Comportamentul uman, o abordare economica"...si daca nu e prea greu de inteles, vei vedea cum e cu economia si comportamentul uman vis-a-vis de ea.

Nu am cum sa iti dau un raspuns simplu la o intrebare aparent simpla, care implica insa Sociologie, Economie, Drept... fara sa scriu 3 ore.
Spor la citit!

| Nilsson a răspuns (pentru Darkmagic):

De ce nu e simpla intrebarea a doua? E cu raspuns „da" sau „nu".
Eu ma feresc sa dau un raspuns pentru ca nu stiu cum e sa traiesti in alt tip de societate decat cea actuala.

| Yurisa a răspuns:

Eu traiesc bine, nu ma plang

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se numeste consumerism. se numeste capitalism happy
De unde ai scos termenii astia? ai vazut in desene?

| christine99 a răspuns:

Si in comunism exista nedreptatea, coruptia la greu, oameni care traiau mult mai bine ca altii, doar ca atunci nu se putea vorbi liber despre probleme, ca cine vorbea facea puscarie sau mai rau, iar in ziare si la tv se transmitea doar laptele si mierea.

| minrest a răspuns (pentru christine99):

Dar el nu compara cu comunismul, draga christine. Ai perfecta dreptate privind comunismul. Iar tu, Simplu Ziftode, e valabil si pentru tine, ignorantule: omul nu compara cu comunismul; nu comunismul il sustine el.