| jmarley a întrebat:

Sunteti multumiti de societatea in care traiti? Daca nu, ati facut ceva sa o schimbati?

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sunt resemnat.
Pana la urma ce pot sa cer de la societate cand si eu probabil ca am la fel de multe defecte ca ea?

| Inferno a răspuns:

"Nu" la ambele intrebari.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.M-am saturat de majoritatea regulilor, de oamenii aia inchisi la minte care trebuie sa comenteze despre orice, chiar daca nu ii afecteaza.Am scris aici putine dintre nemultumirile mele:

Daca se incalca legea se rezolva printr-o lege mai aspra care ii afecteaza doar pe cetatenii care le respecta, nu pe infractori.La scoala ti se impune cum sa te imbraci, ce sa faci, cum sa vorbesti.
Cica statul te protejeaza si e normal sa platesti taxe si impozite ca sa susti statul, sau ceva de genul asta.Pai nu ai de ales decat sa te protejeze el, tu nu te poti apara pentru ca legile pur si simplu vor asta.Te ataca cineva.Ce ii faci? Fugi ca daca te aperi si il impachetezi o patesti.
Deci, 12 ani la scoala si chiar mai mult mi se spune cum sa ma imbrac.La servici depinde cum este ca poate sa fie si acolo la fel.Sa te aperi nu poti daca vrei sa nu faci ceva ilegal.Platesti taxe si impozite daca vrei masina, daca vrei casa si altele.Adica vrea omul casa.De ce sa plateasca impozit(ca parca asa este)? Vreau sa imi cumpar o masina puternica.Platesti masina.De ce sa mai dai bani si cand o imatriculezi? Placutele alea cretine au rolul de a reduce infractiunile pentru ca politia va sti a cui este masina, din ce tara este...etc.De ce sa dau bani? Si de ce sa platesc in functie de puterea masinii? Sau taxele alea tampite pe drumuri(Exemplu:cand te duci la mare).Ba frate...sunt cetatean roman, platesc deja impozite.De ce dracu' sa mai platesc si ca sa merg pe drum in tara din care fac parte?!?

Poate pe mine ma doar in c*r de statul asta.Nu vreau sa il platesc.Nu ma ajuta cu nimic. Politia este aproape inutila, legile nu iti permit sa te aperi si alte tampenii.De ce le-asi da bani celor care nu schimba asta?
Concluzie: ma ******* pe statele si democratia lor. Exceptie facand America.Aia sunt deschisi la minte. Locuitorii au mai multa libertate.

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt multumit.Si nu poti sa o schimbi decat daca iei exemplul celor care ti-au raspuns inainte.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

As extermina omenirea, doar atat.

| Gogu06 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ai probleme... GRAVE

| irbis a răspuns:

Http://www.facebook.com/......7818043570
Nimeni nu e multumit, dar nimeni nu stie ce sa faca pentru a realiza o schimbare, asta pana acum, insa schimbarea asta nu depinde de o singura persoana, ci de toti oamenii. E dificil, dar asta e o schimbare adevarata.

| Wøodenpints a răspuns:

Aş face eu ceva să o schimb, dar cică e ilegal, sadic şi implică lagăre.

| WhatheWow a răspuns:

Da, eu chiar am schimbat-o! Acum locuiesc în Spania. laughing

| Gogu06 a răspuns:

Ma sperie societatile, mie imi plac oamenii. Sunt foarte multumit de societatea in care traiesc, n-as da-o pe nimic in lume, mai sunt si uscaturi, dar uscaturile nu sunt alea de sunt date la TV sau prin presa, alea-s de fatada.

| usuk a răspuns:

Nu, nu am facut nimic si nici nu pot sa fac.

| DDoctorita a răspuns:

Daca sunt multumita? Nu, nu sunt. Probabil ca nici unul dintre nu-i nu e. Realitatea este prea dura pentru a fi acceptata cu adevarat, tindem a evada prea mult...

Cum a comentat mai sus Filosoficus, faptul ca sta in Spania nu inseamna ca lucrurile sau schimbat. Si eu stau tot in Spania, si e la fel, ba poate mai rau. Nu e la fel sa traiesti printre ai tai sau printre straini. Faptul ca, castigi mai mult economic vorbind, si ca in loc sa iti iei ciocolata la un leu iti iei dinaia la 2 lei, nu inseamna ca ai schimbat societatea. happy
Pentru a schimbao e nevoie de toti, de sacrificiul tuturor... Poate ca ar trebui sa ne deschidem la mentalitatea... Multi oameni se neaga sa o faca si de aceea suntem intr-un impas din care ne este cam greu sa iesim.

Bravo pentru intrebare! Fenomenala! happy

| wrath007 a răspuns:

Nu sunt multumit deloc, vreau sa schimb politica si gandirea tuturor! funda?

| Schmidt_Richard_1964 a răspuns (pentru wrath007):

Daca nu esti multumit, ori te lupti cu morile de vint, si te poti mindri ca esti patriot, ori pleci. Eu am plecat in Germania acum 25 de ani... Printre gloante. A meritat laughing