| Robert160 a întrebat:

Te-ai simțit vreodată ca un prizonier într-un loc de unde nu poți scăpa?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Asta m-a făcut să lupt enorm ca să mă eliberez.
Ca să îți spun cum se întâmplă. Vezi numai ziduri și gratii la ferestre. Dar există și o ușă. Știi că ai fost închis acolo.
Dar la un moment dat apeși pe clanța ușii și ușa se deschide. Nu era închisă cu cheia. Închisoarea era doar în mintea ta.

| SilentRain a răspuns:

Robert întrebarea ta mi-a mers direct la suflet, de multe ori m-am simiți prizoniera, prinsa într-un război care nu îmi aparține

| Clorox a răspuns:

Acasa, da.

| sadrian46 a răspuns (pentru Clorox):

Și te ține cumva cineva legat cu lanțul de pat, sau închis în șifonier?

| Clorox a răspuns (pentru sadrian46):

Neputinta, momentan. Schimbarea vine de la sine, s-au schimbat multe oricum.

| sadrian46 a răspuns (pentru Clorox):

Ce înseamnă - de la sine-. Sinele, oricât ar fi el de sine, adică entitate interioară, el este totdeauna într-un context.
Iar cel mai integrator context este cel actual. Adică cel l momentului.
În el este cuprins tot trecutul. în el sunt germenii tuturor scenariilor de viitor posibile.

| HadesSs a răspuns:

Da, la munca laughing)

| Raducons a răspuns:

Se intampla asta si eu sunt unul in situatie, dar nu e vorba ca nu poti scapa la propriu si mai curand nu stii ce sa faci, unde sa te duci, te leaga si anumite lucruri, atasamentul fata de alte persoane

| unvecin a răspuns:

Da, aveam un job la un moment dat care părea un rău necesar. Nu eram deloc în largul meu, iar pe de altă parte părea că dacă renunț la el s-ar putea să greșesc.

Am ținut o vreme așa... până într-o zi când i-am surprins pe toți. Am auzit replici de genul „Ar trebui să-ți acorzi o șansă, totuși..." (șansa fiind locul de muncă la care renunțam).

În perioada imediat următoare am prins un job care-mi-a adus cei mai faini colegi, o cu totul altă atmosferă și satisfacție.

Deși nu prea iau decizii fără să știu continuarea, am învățat că dacă un lucru te afectează prea mult în mod negativ, merită „riscul" de a renunța la el. Dacă ai nimerit în lumea în care ești prizonier, schimbă-ți lumea. happy

| MPersephone a răspuns:

Demulte ori ajungem la o stare proasta din cauza mai multor factori cotidieni. Si atunci incepem sa ne simtim blocati in propriile bariere. Noi setam limite si de cele mai multe ori putem schimba ceva in viata noastra chiar daca nu realizam pe moment. Fa un pas in spate si priveste peisajul in toata amploarea ei, nu doar cu microscopul. Apoi vezi daca ai capacitatea sa faci o schimbare in jur. Daca nu, incearca sa faci o schimbare doar in tine, schimba-ti perspectiva de gandire si se va schimba cursul vietii.

| Ionut231312 a răspuns:

In fiecare zi la liceu...

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Plapuma aia de la bunica, avea o tona mancatias

| Treachery a răspuns:

Sunt prizonier in corpul meu. Ghiceste de ce, e simplu.

| LapteMiere a răspuns:

La scoala cand portarul nu ne la sa sa ne ducem sa ne luam mancare...