| chuckmanson a întrebat:

Știați că nu este posibil să atingi nimic? Chiar dacă să zicem că tu stai pe scaun tu plutești de fapt! Pare șocant dar e adevărat și e foarte simplu, oricine care are câteva cunoștințe elementare de chimie și fizică își poate da seama. Gândiți-vă la asta.
Sunt curios câți își vor da seama!

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ff=μ·N
μ=Ff/N
μ - (unde μ, e coeficientul de FRECARE)
Forta de frecare actioneaza la suprafata DE CONTACT dintre doua corpuri si este orientata in sens opus deplasarii corpurilor sau in sens opus tendintei de deplasare.

Ca sa nu distruga cu intrebarea, "decat" Dinamica, (cred ca de clasa a IX-a), trebuie sa-i explice profului afurisit de Fizica: nevoia de energie pentru a apropia doi atomi, cat si nivelele superioare de energie, neocupate (inca) de electronii celor doi amarati de atomi.
Upss...
Ce am scris mai sus, defineste basic, UN SOLID, chiar daca 99% din atom, e spatiu gol, altfel, ti-ar trece degetul prin tastatura. big grin
Ceva, ceva stie anonim14653876, da' mai bine-mi dai si mie o palma, decat sa explic polologhia... laughing

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De fapt, când îi dai unuia o palmă, nu-l atingi.

| chuckmanson explică (pentru Darkmagic):

Mă refeream la faptul că electronii au sarcină electrică negativă, prin urmară aceștia se resping unii pe alții. Distanța există numai la nivel cuantic, dar există.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Ff=μ·N
μ=Ff/N
μ - (unde μ, e coeficientul de FRECARE)
Forta de frecare actioneaza la suprafata DE CONTACT dintre doua corpuri si este orientata in sens opus deplasarii corpurilor sau in sens opus tendintei de deplasare.

Ca sa nu distruga cu intrebarea, "decat" Dinamica, (cred ca de clasa a IX-a), trebuie sa-i explice profului afurisit de Fizica: nevoia de energie pentru a apropia doi atomi, cat si nivelele superioare de energie, neocupate (inca) de electronii celor doi amarati de atomi.
Upss...
Ce am scris mai sus, defineste basic, UN SOLID, chiar daca 99% din atom, e spatiu gol, altfel, ti-ar trece degetul prin tastatura. big grin
Ceva, ceva stie anonim14653876, da' mai bine-mi dai si mie o palma, decat sa explic polologhia... laughing

| RAY a răspuns:

Eu sunt curios ce cauta afirmatia asta la categoria asta? TPU =intrebari si raspunsuri

| J0B0MAT a răspuns:

Da,nu e posibil.Atingi aerul.

| aXy99 a răspuns:

Bazeaza-te pe principiul asta cand faci sex neprotejat, daca iei HIV, da in judecata virusul ca nu a "plutit" pe langa tine laughing

| chuckmanson explică (pentru aXy99):

O să țin minte astalaughinglaughinglaughing

| Ineys a răspuns:

Da, stiam asta, dar explicatie d.p.d.v fizic nu o mai stiu. Stiam ca e ceva cu atomii si cu electronii din jurul lor. Cand 2 atomi se apropie, electronii din jurul lor ii imping in spate ( ca si cand ar fi doi magneti ), deci nu se pot atinge.

De lumina stiam ca e "tangibila". Adica mai exact fotonii din lumina, particulele de lumina daca vrei sa le zici asa, sunt absorbite de electroni, deci si de electronii din pielea noastra. Deci practic o atingem. big grin

| chuckmanson explică (pentru Ineys):

Mai exact nucleul atomului(protoni și neutroni) are sarcină electrică pozitivă, iar eletronii au sarcină electrică negativă, deci o distanță extrem de mică, la nivel cuantic există.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Deci ne spui ca nu este posibil sa atingi nimic, ceea ce inseamna ca mereu atingi ceva, iar apoi afirmi ca noi nu atingem nimic cand "stam" pe scaun. Hotaraste-te!

Plus, asta doar la nivel atomic. Dar la nivel fizic, noi atingem in fiecare secunda alte lucruri.

| chuckmanson explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

La asta mă refeream, la distanța de la nivel atomic.

| Steregoi a răspuns:

Exprimarea "nu poti atinge nimic" este eronata si creeaza confuzie. O interactiune totusi exista. Exprimarea corecta este ca fermionii nu pot ocupa acelasi spatiu in acelasi timp. Ai pluti daca nu ar fi gravitatie. Interactiunea sub efectul gravitatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-si dea seama de ce anume?

| crud a răspuns:

Da, cred ca nu e posibil sa atingi NIMIC

| Yasmina05 a răspuns:

.