| VereșVictor a întrebat:

Știe cineva de ce hematocritul se exprimă procentual? Adică știu formula, dar de ce se alege să se înmulțească rezultatul cu o sută?

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Nu stiu daca asta e cauza, dar documentele medicale se folosesc, si in cercetare, este mult mai convenabil ca ele sa fie trecute in procente in cazul in care un doctor(nu neaparat medic) doreste sa foloseasca anumite date(procentele sunt mai utile la comparatie, mai ales in statistica) pentru o lucrare stintifica.

1 răspuns:
| IMaster a răspuns:

Deci, hematocritul se calculeaza prin impartirea cantitatii de eritrocite la cantitatea totala de sange si prin inmultirea rezultatului cu 100. Aceasta permite exprimarea valorii ca un procentaj, ceea ce face mai usoara compararea valorilor intre persoane sau pentru a urmari modificarile in hematocritul unei persoane in timp.

De exemplu, daca hematocritul unei persoane este de 45%, aceasta inseamna ca 45% din volumul de sange al persoanei este compus din eritrocite, in timp ce 55% din volumul de sange este compus din alte componente, cum ar fi plasma sanguina.