| noreligion a întrebat:

Tinand cont ca biserica doreste cu tot dinadinsul sa introduca religia in scoli si analizand urmatorul fragment, cum puteti explica voi, copiilor vostri o asemenea lipsa de moralitate.Asta pentru ca tot m-a intrebat cineva la un alt post de unde stiu eu ce-i moral si ce nu.
,, 30. Apoi a ieşit Lot din Ţoar şi sa aşezat în munte, împreună cu cele două fete ale sale, căci se temea să locuiască în Ţoar, şi a locuit într-o peşteră, împreună cu cele două fete ale sale.
31. Atunci a zis fata cea mai mare către cea mai mică: "Tatăl nostru e bătrân şi nu-i nimeni în ţinutul acesta, care să intre la noi, cum e obiceiul pământului.
32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin şi să ne culcăm cu el şi să ne ridicăm urmaşi dintr-însul!"
33. Şi au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; şi în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei şi acesta n-a simţit când s-a culcat şi când s-a sculat ea.
34. Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: "Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin şi în noaptea aceasta şi să intri şi tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmaşi din tatăl nostru!"
35. Şi l-au îmbătat cu vin şi în noaptea aceasta şi a intrat şi cea mai mică şi a dormit cu el; şi el n-a ştiut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.
36. Şi au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.
37. Şi a născut cea mai mare un fiu, şi i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiţilor, care sunt şi astăzi.
38. Şi a născut şi cea mai mică un fiu şi i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniţilor, care sunt şi astăzi."

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

-mic off-topic-

@lacrimi

Imi dau si mie lacrimile intr-adevar cand vad ca vorbiti despre Big Bang, Evolutionism etc fara sa aveti macar cea mai marunta idee despre ce e vorba!

Vai de voi! Big Bangul nici macar n-are ce cauta langa Evolutionism, sunt 2 lucruri diferite.

"De ce nu a ramas microbul gravid cu maimuta pentru a naste un Homo-erectus?" Jalnic! Horror!

De unde a aparut Big Bangul? Groaznic! Cu asemenea intrebari iar dati dovada ca habar-n-aveti despre ce vorbiti! Va rog, credeti sau nu in Dumnezeu (n-are importanta), dar ori studiati SERIOS aspectele stiintei pe care le invocati, ori va abtineti naibii de la a va referi la ele, considerand notiuni demonstrate matematic drept "porcarii". Credeti ce vreti, dar nu luati de prosti, personalitatile care-si dedica viata progresului stiintific, cultural si tehnologic si carora li se datoreaza fiecare aspect a intelegerii pe care o posedam si a calitatii vietii noastre, tuturor, doar pentru ca voi "credeti si nu cercetati".

Nu de alta, dar unora dintre noi chiar ne provoaca usturime la ochi rau de tot cand citim asa ceva, mai rau, cand aflam ca trebuie impartim spatiul-timpul, (creat tocmai prin Big-Bang) cu asemena mostre de incultura. Va rog, ganditi-va si la noi!

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Religia se preda in scoli scumpete deja si este optionala insa problema este alta, din moment ce in fiecare localitate este cel putin o biserica la ce s-a mai bagat si in scoli!? Asta este alta aiurela ca multe altele facute de noi romani unde toate sunt facute varza.

| Razvan a răspuns:

Am zis si repet.Ne-ar fi mult mai de folos "Istoria religilor" decat "Religia". Acolo inveti ce inseamna evolutia, ce inseamna religii orientale si influenta lor in crestism, inveti practici pagane care au fost preluate de crestini si cosmetizate. E de ajuns o singura ora ca sa te fascineze subiectul. M-as inscrie cu drag la un curs de genul dar nu se tin decat in cadrul Facultatii de Teologie. Or, pe acolo n-am sa ajung sigur

| PhaseMorphXR a răspuns:

Nu ar fi nimic rau in a se studia Biblia in scoli CA LITERATURA.

Problema e ca nu se intampla asa, si da, e o problema intr-adevar daca doctrinele religioase se impun in scoli.

| PhaseMorphXR a răspuns:

@lacrimi

"Stiu si eu prea bine ca n-au legatura una cu alta, stiu si eu prea bine ce e una si ce e alta, dar nu o sa le sustin niciodata."

Nu, nu stii "prea bine" ce e una si ce e alta, daca ai stii, nu ai scoate niciodata asa ceva: "chiar nu ma simt bine sa stiu ca am aparut dintr-un microb! Adica, vreau sa spun:orice om cu scaun la cap n-ar crede porcariile astea." Daca nu le sustii, e treaba si problema ta, dar in afara cazului in care ai scris tu niste tratate despre Cosmogonie, Abiogeneza, Diversitate etc care contravin teoriilor actuale, si ai fost premiat cu Nobel pentru asta, nu te vei putea astepta ca un om cu "scaun la cap" sa te tolereze cu "orice om cu scaun la cap n-ar crede porcariile astea." fara sa te trateze in acelasi timp ca atare... respectiv ca pe un imbecil. Tu singur iti construiesti imaginea asta prin aerul tau de superioritate. Esti tu cumva mai luminat decat toti savantii contemporani la un loc, si nu stim noi, ca sa spui ca "orice om cu scaun la cap n-ar crede porcariile astea."? Daca prin scaun te referi la altceva, atunci da, clar, niciun om cu scaun la cap n-ar crede asa ceva, dar altfel...

"Sunt inca foarte tanar, si cred ca pana la varsta o sa ramai tu mult in urma."

Si eu sunt inca foarte tanar, dar nu o sa consider asta o scuza pentru a imbratisa ignoranta.

"si daca nu stii cine sunt si de ce"

Un om este ceea ce face si spune, nu ceea ce gandeste, viseaza sau spera.

| Dmonik a răspuns:

Esti in urma cu stirile: Religia este disciplina intodusa deja in scoala, cu statut oarecum optional, in sensul ca parintele/tutorele, daca doreste ca juniorul sa nu asiste la aceste ore, poate solicita sa opteze pentru o alta disciplina.
Si e vorba despre religie crestina, nu despre istoria religiilor! sad

| SatanaInIzmene a răspuns:

Noi explicam cum explicam, dar tu, cum ii explici fi-ti?!

| SatanaInIzmene a răspuns:

Lumineaza-ne! Sunt mai curios ca un copil care il asteapta pe Mos Craciun.

| noreligion explică:

@عفونی-hai sa stabilim un lucru:
1.nu sunt maritata
2.nu am copii
3.eu stiu ce sa explic viitorilor mei copii, ideea este sa vad ce vei spune tu.

| noreligion explică:

@csaryus-ma uimesti cu inteligenta ta. Uite ca te-ai prins, nu este un citat din biblie ci este un citat din cartea Mos Craciun la sanius, capitolul Facerea 19:30-38.Nu ma mai indoiesc ca exista atatia pupatori de moaste in tara asta iar popii prospera pe prostia lor. Tu nu stii nici macar in ce crezi, poate ca tu crezi chiar in Zana Maseluta, cine stie?

| noreligion explică:

@lacrimi-,, Chiar nu aveti altceva de facut decat sa scoateti fragmente din Biblie si sa le denaturati, sa le interpretati dupa bunul vostru plac?''

Cine denatureaza spusele bibliei? Dupa cum vezi, eu comentez exact pe textul bibliei, cei care denatureaza sunteti voi, care nu stiti cum sa mai intoarceti cuvintele ca sa fie ca voi.

| noreligion explică:

Iata si consecintele faptului ca religia dauneaza grav,, sanatatii'':
http://www.dollo.ro/2010/09/corijent-la-religie-din-cauza-lui-darwin/

| GodBlessYou a răspuns:

@csaryus Scrie in geneza, cam pe la mijloc.

| cascadorys a răspuns:

Religia nu are ce cauta in scoala, pentru ca astfel i s-ar impune copilului un mod de a vedea lume. In schimb, pot sa iti spun ca Biblia arata faptele unor oameni. Nu a vrut sa fie un exemplu de moralitate sau ceva de genul, ci Biblia reflecta viata oamenilor lui Dumnezeu.

| lacrimi a răspuns:

Urasc oamenii care se supraestimeaza. Voi chiar credeti ceea ce spuneti? In regula, ma astept sa fiu blamat, condamnat, dar este punctul meu de vedere si mi-l sustin pana la capat.Chiar nu aveti altceva de facut decat sa scoateti fragmente din Biblie si sa le denaturati, sa le interpretati dupa bunul vostru plac? Daca aveai mai multa minte, ti-ai fi dat seama ca Biblia prezinta oamenii in ansamblu, nu pe ingerii-ingerasi.Si atunci exista imoralitate, si atunci existau iesiri inconstiente instantanee, dar cu siguranta nu in proportiile in care exista in zilele noastre.In legatura cu big-bangul si cu evolutionismul lui Darwin, chiar nu ma simt bine sa stiu ca am aparut dintr-un microb! Adica, vreau sa spun:orice om cu scaun la cap n-ar crede porcariile astea. Unde mergeti dupa moarte? De ce nu a ramas microbul gravid cu maimuta pentru a naste un Homo-erectus? Credeti ca va reincarnati? Credeti ca ramaneti in starea de increat, in somnul cosmic? Oare nu avem un cuget, o carapace, si un spirit? Oare nu spiritul e centrul omului, fara de care nu am simti, fara de care nu ne-am misca, fara de care am fi o masa inerta de carne imputita! Eu am aparut din Big-bang, si ala din ce a aparut? In regula, e frumoasa stiinta, imi place sa studiez, dar toate pana la un punct, sa nu mergem in extremis.Nu-l cred nici pe Sartre cand zice ca omul si l-a creat singur pe Dumnezeu, si L-a autosugestionat, din nevoia de a nu se simti singur. O porcarie.Sunt atatea dovezi, dovezi peste dovezi, extramegagraitoare, dar chiar si cei ce afirma inexistenta divinitatii, si-o vor infirma la un moment dat! Va asigur!

| lacrimi a răspuns:

@Floatilla, daca am facut un text ambiguu si de care sa razi tu dandu-te cu fundu de pamant, este pentru ca asa am vrut eu, sau oare era mai bine sa tratez serios decat sa tratez ironic subiectul? Stiu si eu prea bine ca n-au legatura una cu alta, stiu si eu prea bine ce e una si ce e alta, dar nu o sa le sustin niciodata.As putea sa ma pun acum sa-ti infirm toate spusele, inclusiv aia cu *incultura*. Sunt inca foarte tanar, si cred ca pana la varsta o sa ramai tu mult in urma.Macar ma felicit ca nu sunt ca drogatii si manelistii de varsta mea. Te rog sa nu mai faci supozitii daca nu intelegi de ce am scris cum am scris, si daca nu stii cine sunt si de ce.In regula? Era de ajuns sa-ti sustii parerea, si toata lumea era fericita.

| lacrimi a răspuns:

@Floatilla, eu pot sa spun ce vreau si cand vreau fara sa fiu nevoit sa spun ceea ce vreau cu adevarat sa spun.Si mie imi place stiinta, dar daca voi îi numiți pe unii bigoti, habotnici ai religiei, asa v-ati putea numi si voi bigoti si habotnici ai stiintei.Ma intreb daca mai exista sentiment sau aspiratie spre ideal din partea voastra, daca ati fost vreodata aproape de Divinitate sau ati incercat sa fiti, daca ati simtit vreodata fiorul fericirii pe spate.Eu pot sa adopt orice limbaj vreau, ironic, cu lirism, retoric, stiintific, savant si plin de neologisme.Si toate astea fiindca pot. Voi sunteti genul tipicarilor invatati, care clasati orice sentiment, sau poate nu stiti ca unele rabufniri, unele sentimente, unele lacrimi izbucnite din senin nu pot fi clasificate.Omul este mai mult decat un animal rational care incearca sa-si umple capul de cunostinte ca sa ajunga un exemplar de calitate superioara. Omul poate ajunge moral si de calitate nu numai prin stiinta, prin care mai degraba te indepartezi de divinitate, care oricum e un concept abstract pentru voi.

Stiu ca n-am scris eu vreun tratat sau vreun eseu, dar oare o sa-mi aduca asta fericirea? Crezi ca oamenii de stiinta au fost fericiti sa stea toata ziua cu capul pe birou?
Si in legatura cu jignirile, n-am apelat la ele, te-as ruga sa stai si tu departe de ele, fie ele aluzive, directe sau indirecte.
Da, adopt un aer de superioritate de fiecare data cand vad atata patos pentru ^stiinta mantuitoare si care ne duce spre ideal^ si iertata sa-mi fie greseala.

Ma plec umil in fata luminatiilor, si precizez ca o sa scriu mai cu grija, nu o sa mai scriu prostii, fiindca unii s-ar putea sa ma claseze ca fiind prost.Normal,prost esti prost faci. Tipic.

| vladsm a răspuns:

Niste oameni bolnavi.
eu sunt momentan la liceu si ma scoate din sarite ora de religie.sunt niste frustrati care impun religia in scoala desi nu se studiaza si partea cealalta, evolutionismul.nu cred in prostiile astea si nu inteleg de ce trebuie sa suport eu sa ascult niste aberatii. ok, am inteles sa se studieze religia in scoli, dar evolutionismul de ce nu? stiti macar ce reactie au profesorii de reigie, preotii cand aud de evolutionism? zici ca il vad pe dracu in persoana plus ca au o incrancenare neobisnuita cand vine vorba de biologie. daca dumneavoastra ati fi judecator nu ar fi corect sa ascultati ambele parti nu numai una? de multe ori mi-am iesit din papuci la ora de religie si degeaba incercam sa le explic despre big-band ce a urmat dupa[sunt pasionat de subiect si citesc cat se poate de mult despre asta deci zic eu ca sunt informat bine]. se uitau la mine de parca eram extraterestru = si nu faceam decat sa le prezint informatii stiintifice.
in fine am luat-o pe aratura; ce sa spun sunt multe exemple de natura la ce ai scris nu in cartile de religie.cateodata te sperii de cat de prosti sunt. te uiti asa la ei stii, oameni maturi la 30-40-50 ani care sustin niste chestii de te doare mintea.
ce sa le explici copiilor despre exemplul tau? dar de sa le explici din pilda in care copilul s-a urcat pe scara sa distruga cuibul unei randunici si dumnezeu i-a tras scara? dar cand profesorul iti spune ca daca nu bati cruci ca un disperat cand treci pe langa o biserica trimite dumnezeu o masina sa dea peste tine? nu mai e nevoie de comentarii...

| csaryus a răspuns:

Unele mesaje, scoase din context, suna aiurea. Cuvintele din biblie nu trebuie luate ca atare, dar nici scoase din context, oricum de unde ai scos tu asta, sigur e din biblie?

| metatheory a răspuns:

Biblia contine istoria poporului evreu. In aceasta istorie nu sunt doar porunci si indemnuri morale si si fapte gresite. Ei apar ca si exemple negative ce nu trebuie urmate, si ca modele de viata ce au dus la pedeapsa lui Dumnezeu.In acest fragment nici un personaj sfant nu spune: faceti incest