| anonim_4396 a întrebat:

Tinand cont ca un bun procentaj din persoanele de sex masculin sunt un surplus in ziua de azi, ce parere ati avea daca IPOTETIC vorbind in viitor s-ar programa/modifica/influenta sarcinile incat sa se reduca procentajul nou-nascutilor de sex masculin. In opinia mea ar fi ideal ca procentajele sa arate in felul urmator: 35-40% s. masculin 60-65 % s. feminin

13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Procentajul nu e atat de mare, conform wikipedia ai cam 101 tipi pentru fiecare 100 de tipe.

Acum stugestia ta e proasta din mai multe motive. Primul ar fi pentru ca te-ai uitat la prea multe animeuri cu haremuri si vrei si tu 5 tipe insa efectele asupra planetei si al felului nostru de viata e deasupra a orice iti poti imagina.

Ar avea un deficit major de forta de munca in sectoarele dominate de barbati, gen constructii, agricultura etc si sunt destul de sigur ca vrei sa te bucuri de cele 5 tipe ale tale nu sa dai cu sapa.

Faptul ca ar fi mai multe femei nu le-ar face sa te placa, sunt destule deja, daca nu iti poti gasi una nu o sa o faci nici daca vei fi efectiv inconjurat de ele.

In absenta unei schimbari majore a paradigmei relatiilor/familiilor o sa ai o gramada de tipe singure si depresive.

Desi ai potentialul de a creste rata natalitatii prin tavan, e posibil sa nu se intample pentru simplul fapt ca tipele alea nu o sa faca copii cu oricine ne avand siguranta unei relatii.

In plus, treaba aia cu programat/modificat/influentat sarcinile se numeste eugenie si e putin ilegala pe cam toat aplaneta dintr-un motiv simplu, cand faci o schimbare atat de drastica la nivelul populatiei nimeni nu o sa iti paota prezice ce se va intampla. Chestia se poate face lejer si acum, prin selectarea embrionilor de gen masculin.

| RAY a răspuns:

Sa lasam selectia naturala, sexuala sa iti faca datoria

| sierra1 a răspuns:

"Tinand cont ca un bun procentaj din persoanele de sex masculin, sunt un surplus"

premisă profund ERONATĂ. Concluzia va fi pe măsurăî!

| Meme10Memu a răspuns:

Femeile traiesc mai mult decat barbatii. Deci sunt mai multe femei decat barbati. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sa fie in surplus? Numai nu accepta orice munca. Uite in orasul in care lucrez eu mereu se cauata manipulanti marfa pentru un anumit magazin mai mare si muncitori si pentru doua intreprinderi.Caci intelectualii si cei cu pretentii mari nu gasesc de lucru, ei asta da.Si totusi cum crezi ca ar functiona ceea ce propui, ei stiu eu ce urmaresti! Un barbat sa aiba mai multe neveste ca musulmanii!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma referam la faptul ca un mare procentaj de baieti n-au partenere disponibile.
Daca ma uit bine la toti cunoscutii mei astia de sub

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg.E ceva ciudat caci populatia globului a crescut enorm in ultimii 50 de ani si totusi sunt mai multi oameni fara pereche ca acus 50 de ani.Sa luam de exemplu pe frate meu, sa luam vaduvele de pe scara blocului unde locuiesc, iar cei care au perechi sufera ma refer la colegele mele care zilnic se pling de partenerii lor ca ii fac totul si totusi nu le aprecieaza.Nu vreau sa ma cert cu ele nu am nici un interes dar e clara situatia ele le-au ales de ce nu si-au ascultat intuitia ca nu o sa fie bine? Si eu sunt singura dar nu pentru ca nu ar fi parteneri dar ce sa-i faci daca nu sunt pe acelasi lungime de unda cu tine? nu poti trai n ani zi de zi cu un om cu care nu te intelegi-au am fost casatorita multi ani si din iubire de ambele parti si totusi au existat certuri dapoi cu unul cu care nu sunt subiecte in comun? suntem foarte diferiti in modul de a gindi si de a judeca si e f greu de gasit potrivire numai daca unul din cei doi nu face compromis.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Situatia cu "probleme de relatie " este mai mult sociologica decat individuala.
Pana nu de mult femeile nu aveau drepturi egale cu barbatii, perioada in care femeia se supunea barbatului, si pentru binele comun a familiei. Acum cu egalitatea exagerata femeile se schimba incat isi pierd rolul de femeie, isi pierd feminitatea si nu toti barbatii accepta sa fie tratati de nevestele lor ca de niste sefe.

Femei singure se gasesc numai dupa anii 50 +. Mai cunosc fete/femei asa zise "singure" dar is singure numai pentru a starni interesul barbatiilor, ele in schimb sunt vagaboante, prin curul lor urca in pozitia sociala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa e si eu am peste 50 si am devenit singura in urma mortii sotului, si baiatul meu are 26 de ani dar inca in viata lui nu l-am vazut cu nici o fata desi e un baiat nu pentru ca e al meu dar foarte misto, dar mai timid de felul lui nu are papagal pe care fetele le adora nu are masina nu are apartament si cred ca da asta e motivul fetele la varsta lui cam asta cauta situatie materiala buna rare fetele care o lasa mai jos pe alte site-uri si alti tineri s-au plins de acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cam asa e. Eu am si incetat a gasi partenera stiu ca n-am sanse, este deja ceva normal a nu avea partenera. Dar sunt si baieti care arata bine fizic au si situataie financiara OK si tot is singuri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sunt si baieti care arata bine fizic au si situataie financiara OK si tot is singuri.

daca viata lor inseamna jocuri pe pc nu ma mir

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O părere nașpa, mai bine as muri singur decât să știu că am un copil care nici macar nu l "merit".
De ar fi după mine as fi de acord că doar bărbații cei 20-30 % superiori din toate punctele de vedere sa se reproducă.

| Dandinelle a răspuns:

Tinand cont ca traim intr-o lume fizica unde inca e nevoie de un XY pe langa un XX pentru a procrea, nu cred ca se pune ideea de a fi o problema. Vorbind de genetica nu stiu cum poti influenta sexul embrionului pentru a iesi duduie sau baiet + ca ar fi o joaca mai ceva ca si clonarea acelei oi, care nu a iesit bine, poate (daca e sa conspiram putin) printr-un spital ad-hoc prin China sau SUA niste experimente deja exista.
O societate sa se adapteze mintal unei schimbari asa i-ar trebui vreo doua generatii si un sistem brutal. Mai ales ca in ziua de azi se militeaza/protesteaza pe ideea de "free speach" si lasatul omului in pace sa traiasca cum vrea el.