| anonim_4396 a întrebat:

Tinand cont de dificultatea in a ajunge cineva remarcant/maret in viata in sens pozitiv, prin fapte bune. Ce parere aveti de a atinge maretia prin rautate?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Multe din personajele istorice despre care inveti la scoala au fost de o rautate, cruzime, brutalitate, cum greu gasesti. Ia gandeste-te...

18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Oare Stalin o fi fost măreţ? laughing

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

DA, Da a fost! Merita sa vezi clipul urmator
https://www.youtube.com/watch?v=ZT2z0nrsQ8o
Replica lui Stalin de la 0:40 este absolut bestiala.

| Mayar a răspuns:

In rautate nu e nicio maretie pentru ca oricine poate fi rau, oricine poate fi nedrept, oricine poate alege egoismul, ORICINE.

| danbnz a răspuns:

Aia nu e maretie!

| AdelinaC a răspuns:

Este semn de lasitate. Numai un om fara curaj alege calea cea mai simpla.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce vrei sa fi mare? Important in această lume? La ce i ti va folosii? La nimic, fi umil ăsta este o calitate pe care nu o au oamenii, umilința lipsește, toți vor sa fie mari, vedete, persoane cum zici tu ca ai vrea sa fi, măreț indiferent de situatie adica chiar si prin fapte rele nu i ti va aduce niciun folos.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde care e scopul tau. Daca notorietatea e treaba cea mai importanta pentru tine, scopul scuza mijloacele. Ai grija doar ca este o diferenta intre remarcant si maret, remarcant e usor sa ajungi maret..mai dificil.

| RAY a răspuns:

Pacat ca nu esti fata ca puteai deveni sugarbaby si puteai aduce placere celor care sunt aproape de viata de apoi

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-e teama ca maretia si rautatea, nu fac casa buna impreuna, fiind asezate fara sens, una langa alta.
Nu se atinge nici o maretie prin rautate, doar prostie, invidie, frustrare, egoism si tot ce-i mai urat si rau in comportamentul unui om rautacios.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O Măreție mare prin răutate este mai greu de obținut, căci este greu să fii cu adevărat și totalmente rău.
Sunt foarte puțini care fac rău doar de dragul de a face rău, restul doar se străduie să pară astfel.
Asta nu înseamnă că asemenea oameni nu există, dar sunt rari, iar ceilalți îî potolesc repede.

| J0B0MAT a răspuns:

Mă întreb ce poate fi măreţ în răutate...

| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba "Ținând cont de dificultatea de a ajunge cel mai bun pianist din lume, ce părere aveți de a atinge măreția devenind cel mai prost pianist din lume?"

Ideea este că folosești greșit termenul de "măreție".
"Notorietate" nu este sinonim cu "măreție". Nu poți fi "măreț de ticălos" sau "măreț de incompetent" decât în formulări sarcastice. Un criminal în serie nu poate fi descris ca "măreț", ci doar ca "celebru".

Măreția este prin definiție o calitate care-i inspiră pe ceailalți să fie mai buni.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu crezi ca e mai moral sa-i pui piedica la o baba cand alearga dupa autobuz, vs sa faci ceva inspirational, ai probleme. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a fi măreț sunt necesare niște aptitudini foarte rare (răutatea nu este una dintre ele).
Pentru a fi remarcat ajunge și răutatea, însă nu as recomanda-o. Ți se întoarce in cantitate mult mai mare.
P.S. Măreția se întâmpla pur și simplu, nu e căutată.

| unvecin a răspuns:

Întrebarea sugerează că la fapte rele nu prea se înghesuie lumea, deci competiția fiind mai mică, te „afirmi" mai ușor. Nu-s chiar sigur de asta.

Cred că sunt situații în care poți să te afirmi ușor doar rămânând om normal în nebunia unui moment dat. Iar dacă și reușești să fii de folos cuiva, poți fi chiar erou.

A gândi că poate fi o măreție în a face rău, e la fel de copilăresc ca atunci când, jucând fotbal, și nefiind deloc bun la asta - hotăram într-un moment de prostie că dacă nu pot da gol în poarta adversă, măcar să dau unul în a noastră.

Răspuns utilizator avertizat
| sIncognito a răspuns:

Si ca sa faci raul calumea trebuie sa ai o ingeniozitate. Sunt multi care fac rau si tot mediocrii sunt. Vezi destule exemple la stiri. La fel cum e greu sa ai faima in sens pozitiv, la fel de greu e sa ai faima in sens negativ. In ambele cazuri ai nevoie de macar o aptitudine foarte evoluata. Iar de aici, in functie de cum o folosesti, e la fel de usor sa capeti "maretie", fie ea de bun augur ori ba.