| JustAGirl333 a întrebat:

Știu că întrebarea pare stupida, dar acum câteva săptămâni tata a găsit o piatra și credem că este un meteorit.
Este o piatra mare, neagra, lucioasă și destul de fragila.
Nu atrage magneții.
Am căutat mai multe articole despre meteoriți și credem că este un meteorit dar vom apela și la un specialist.
Voi credeți că este un meteorit? Dacă nu, ce ar putea fi?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este o piatra de rau, foarte des intalnita pe langa ape.

| sierra1 a răspuns:

Dacă e infectat cu vreun virus/entitate patogenă extraterestră?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Aproape sigur este o piatra comuna; orice inginer constructor isi poate da seama ce poate fi, pentru ca a invatat mineralogie in decursul facultatii

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Rocile meteorice au o structura cristalina foarte dura, datorata vitrificarii din momentul arderii in atmosfera terestra

| Începătorul988 a răspuns:

O piatra normala. Poti gasi pietre foarte ciudate!

| Romanul86 a răspuns:

Poate e cărbune.

| nelyjoly a răspuns:

Este piatra care am pierdut-o in zborul k34frtZ din 2085

| sorin_6068 a răspuns:

Daca zici că e fragilă cu siguranță nu este meteorit pentru ca atunci când a văzut s-ar fi dezintegrat datorita căldurii și forței de frecare

| TheDorothy a răspuns:

Numai un expert poate determina cu adevarat ce este!

| MineaPeter a răspuns:

Bun găsit!
Cred că dacă era un meteorit, piatra ar fi trebuit să cadă prin atmosferă cu o viteză destul de mare, așa încât să răvășească pământul în locul unde a fost găsită, măcar cât să facă o mică groapă (crater).
Cum arăta locul acela? Era pământ normal?

| JustAGirl333 explică (pentru MineaPeter):

L-am găsit într-o pădure, era cam pe jumătate în pământ și era acoperit cu frunze