| Caius_Alex_2001 a întrebat:

Știu că o să ating 2 subiecte foarte controversate cu această întrebare, dar totuși o voi pune. De ce mai toți oamenii care sunt pro avort sunt atei? Nu am nimic cu ateii, fiecare își trăiește viața după propriile sale principii, după propria sa filozofie de viață etc., dar serios vorbind, viața chiar este atât de neînsemnată și lipsită de valoare din perspectiva ateistă?

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu toti ateii sunt pro avort.
Parerea mea este ca atat timp cat nu esti vegan nu poti sa ataci avortului fara a te contrazice singur.
Biologic vorbind nu exista nicio diferenta intre un embrion uman si unul de gaina. Si tot biologic, daca am compara de exemplu un embrion uman cu o gaina matura ar rezulta ca gaina percepe suferinta si intelege lumea la un nivel mult superior embrionului uman.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Tu daca o sa devii vegan o sa maninci ce anumne? Sa nu spui ca o sa maninci aer happy0 deci o sa maninci tot viata, ca e viata plantelor, ca e viata de animal tot viata este.Deci vorba ta chiar atat de neinsemnata este viata plantelor pentru voi astia vegani? Deci pentru voi lumea vegetala nu e viata laughing. Interersanta filosofie.Si bacteriile sunt tot vii, chiar alea care iti fac rau laughing tu de ce le omori? De ce le dai antibiotice? Ciupercile sunt vii si alea, de ce nu le protejati? Adica pentru voi viata inseamna animale si om, restul nu mai conteaza laughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru relian):

Ce amuzant. haha Sa inteleg ca tu mananci doar carne? Nu prea cred. Daca gandim logic tu ucizi 2 fiinte vii, pe langa cineva vegan care ucide doar una.
Oamenii sunt prea comozi. E usor sa mananci carne cand o iei de la supermarket, nu? Astept ca tu sa omori o gaina sau o vaca, sa vezi cum se scurge sangele pe maini si apoi sa mananci. happy

| RAY a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

El nu manaca nimic, traieste din aer, apa, se incarca cu energie solara

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Eu nu am spus nimic legat de mine. Daca am facut poate, dar cunosc destule legat de plante.Eu maninc de toate,asa ca nu vin sa spun de ce mancati aia,sau alta.Ce nu maninc este oaia,mielu, si fructe de mare cum le zic oamenii, in rest roantai balamuc mai ales plante laughing carne ceva mai putina dar maninc si este foarte buna, in general carnea de porc si de pui laughing nu salbatice, alea nu imi plac.Deci consum chestii crescute de om nu viata salbatica.Acu ca si asta tot viata este aia e orice consuman este viata.De fapt aproape tot ce este viata pe aceasta planta consuma tot viata asa ca nu are rost sa ne dam loviti ca eu nu fac nu dreg.Plantele consuma minerale adevarat dar si viata organica, hai ca nu e vie e moarta dar zic asa ca idee.Deci dacas e sa o luam pe aia dreapta o planta sta mai bine ca tine la capitolul hrana, alea da poate sa zica ca nu consuma viata laughing pe cand tu le consumi pe ele saracele, care vorba aia se chinuie sa nu consume o viata, si tu ce faci? Le consumi tu pe ele, hai ca asta e tare de tot.Acu te intreb care e mai bun ala care consuma o viata care la randu ei consuma viata, ori unu ca tine care consumi viata unei plante care nu consuma o alta viata? Eu mai degraba as zice ca tu esti the bad boy laughing eu cel putin maninc un animal care la randu lui e rau ca consuma o alta viata laughing dar tu in loc sa protejezi pe ala care face bine tu ii dai in cap, adica il bagi la ghiozdan laughing

Deci daca e sa o luam asa logic voi veganii sunteti mai rai ca astia care consuma de toate sau carne. Spune ca nu am dreptate daca poti, arata ca nu am dreptate laughing

| relian a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Stii,cand eram acasa la mama taiam pasari mai mereu si iepuri la greu laughing porc nu am taiat eu niciodata, dar participam la taiere, ma chemau sa ajut laughing deci stai tu linistita ca am vazut destule.Stiu ca poate nu e corect dar pana la urma trebuie sa si traim nu? Sa nu spui ca tu traiesti cu aer laughing Legat de vegetale eu nu omor nimic in prezent iau dea gata omorate de altii, deci atat carnea cat si vegetalele le iau preparate dea gata. Legat ca eu maninc 2 fiinte vii pe cand tu doara una eu zic ca tu esti bad girl decat eu bad boy laughing de ce? Pt ca tu maninci o buruiana care la randu ei nu consuma ca hrana o alta viata,deci tu consumi numa balarii care saracele nu au absolut nici o vina, care nu fac rau absolut nimanui, ba dimpotriva mai fac si bine, ca oxigen, umbra, carbon etc.Eu daca consum ambele fac mai putin rau decat tine,odata pentru ca reduc consumu de plante la jumate,iar animalele ce le consum si ele la raundul lor consuma o alta viata, ca e planta sau alt animal, deci consum bad boys laughing adica echilibrez cat de cat, pe cand tu zero, tu omori numa indivizi folositori, care nu fac rau nimanui.Ei uite sa te vaz acu cum o sa o dai la intors laughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru relian):

Animalele au rolurile lor deja. Vaca iti da lapte, gaina oua etc. Dar oamenii sunt lacomi "asa ca de ce sa nu le omoram pentru a le si manca?" De ce sunt chinezii sau mai stiu eu ce popoare asiatice categorizate ca nebuni daca mananca gandaci, caini sau pisici? Hmm?
Plantele au fost create pentru diferite scopuri de asemenea. De asta nu mancam plante medicinale sau toxice pentru corpul uman, ci doar fructe, legume, cereale si seminte.

| relian a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Vaca care da lapte si gaina cu oua nu-s facute de natura, omu le-a facut asa laughing despre ce vorbim aici? Iara vacile care sunt consumate pentru carne stai linistita ca nu dau lapte.iar gainile la fel, nu se taie gaini care fac oua, alea poate cand imbatranesc si nu mai pot laughing.Se vede ca nu prea ai experienta deloc.Plantele au fost create pentru diferite scopuri? Exact si animalele la fel au fost create tot pentru scopuri laughing si nu se maninca orice animal, doara cele comentibile, exact c a si in cazul plantelor.

| Popescu_Razvan_1985 a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Meatheals.com
peak-human.com

documenteazate. veganii mor

| RAY a răspuns:

Nu exista perspectiva ateista, ca ateismul nu e un cult, dogma, credinta, un set de reguli sau ceva care sa ne spuna cum sa gandim sau sa percepem viata, singurul lucru care il avem in comun este lipsa credinteti in zeii atat

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Tu esti ateu? de unde stii tu despre ateism,eu sunt ateu eu pot vorbi despre ce perpective avem,repet singura este lipsa credinteti in zeii atat, scrie in definitia ateismului asa ceva, eu nu am vazut, din contra cand pierzi credinta devi sceptic in toate, gandesti critic

| RAY a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Intrebarea era despre avorturi, asa scrie acolo sus

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toti atetii sunt pro avort spre deosebire de cei religiosi care nu au o parere personala ci urmeaza niste directii date

| dannyel86 a răspuns:

Unele persoane sunt guvernate de legi/reguli ale Bisericii sau ale altor grupari religioase. Ë pacat sa faci aia si cealalta, etc". E si asta o forma de a mentine echilibru in societate, pe langa legislatia statului. Ateii nu cred intr-o divinitate si, atat timp cat avortul nu e interzis prin lege, nu li se pare o fapta condamnabila (nici macar moral).
Avortul poate fi facut si pentru a salva viata mamei. In acest caz, ce alegi? happy
Legile naturii sunt si ele controversate. Cand o pisica/catea, care tocmai a fatat, nu are cu ce isi hrani puii, prefera sa ii manance decat sa-i vada suferind si murind.
Exista multe diferente intre persoane care cred in ceva si cele care prefera sa se gandeasca ca e mana destinului si doar atat.

| xutza a răspuns (pentru dannyel86):

Ti-as da funda daca as putea! Un raspuns foarte bun!

| dannyel86 a răspuns (pentru xutza):

Multumesc! happy Apreciez reactia ta! big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Sn4k3 a răspuns:

Pai vrei ca aia religiosi sa fie pro avort? Pro avort sunt cei pe care nu-i intereseaza religia (cel putin nu asa mult) si vad problema asta in alt fel decat cel religios. Normal ca pot fi si contra, dar nu ar trebui din cauza religiei.

| RainmakerX a răspuns:

Eu cred intr-o divinitate (daca vrei s-o numesti asa) si sunt pro avort
De ce ar vrea un creator bun sa-si vada copiii in chinuri, fara mancare pe masa, bolnavi?

Răspuns utilizator avertizat
| Aasdfghj a răspuns:

Nu cred ca e vorba despre a fi ateu sau nu, ci e vorba de a avea o gandire limpede si de a nu lua decizii gresite. Majoritatea celor credinciosi nu pot avea o opinie proprie, spun ca e pacat si te pedepseste Dumnezeu, atat.

| RAY a răspuns (pentru Aasdfghj):

Dogmatici,limitati mintali, ignoranti

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ateismul e doar respingerea existentei zeitatilor.
Pe langa ateism, o persoana isi poate gasi o gramada de alte filosofii care sa o reprezinte.
Eu, spre exemplu, ma mai regasesc si in filosofia absurdului. Pe scurt, presupune si gasirea scopului existentei intr-un mod individual, iar scopurile mele mi le-am gasit.

Sa iti raspund si la prima intrebare. Cele mai multe religii condamna avortul, deci este evident ca cei mai multi oameni care sunt pro avort nu cred in vreo zeitate, ca altfel ar supara-o.

| Dalmore a răspuns:

Pentru ca nu sunt absurzi si inteleg viata, spre deosebire de crestini, care traiesc in basme.

| Yurisa a răspuns:

De ce nu ar fi ok avortul? Decat sa fie adus pe lume un suflet chinuit mai bine deloc.
Sunt persoane care raman insarcinate in urma unui viol, nu cred ca victima ar dori sa aduca pe lumea un copil care nu este rodul unei iubiri, ci al unei traume.
Exista complicatii care pot apareea pe durata sarcinii si caree pot pune in pericol viata mamei sau a fatului, asa ca avortul e o solutie buna.
Exista riscul de a aduce pe lume un copil cu grave probleme de santate, si decat sa ii ofere o viata chinuita, mai bine deloc.
Mai sunt oameni care desi vor un copil nu au resursele financiare sa il intretina, in acel moment, nu ii pot oferi un trai decent.
Sunt multe motive, dar mi se pare prostesc sa tii un prunc in tine pentru ca asa zice o entitate divina pe care nu a vazut-o nimeni. Prefer pragmatismul. In unele cazuri, precum cele enumerate mai sus, avortul este alegerea buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Nu mă impresionează chestiile astea să știi, mai ales documentarele cu manipulări emoționale.
Un embrion neformat, nu este om dee nicio culoare. Conștiinta te face un om, si o bucata de carne la 3 saptamani nu are asa ceva.
Acum, așează-te înapoi la masa sensibililor

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Deja o bagi cu Dumnezeu, e grav laughing
Bineînțeles că mi-ar fi convenit ca mama să mă avorteze dacă a violat-o vreun idiot, dacă mă nășteeam cu 3 maini/down/fara picioare etc., îmi pare rau pentru oamenii cu probleme si ii admir ca pot trai in ciuda handicapului. în loc să îți umpli capul cu idei care nu sunt ale tale, ci ale religiei văd, mai pune și tu mâna pe o carte de filosofie. Increatul este o ființă superioara, odată nu nașterea, vine și moartea, un om nenăscut e o ființă superioră deoarece nu cunoaște nici viață nici moarte.
M-am uitat pe sărite, nu sunt nebună să îmi umplu capul cu prostii. Nu exista masacru daca sunt nenascuti, nu poti sa compari un om care munceste sa ajunga undeva, care are constiinta, care si-a format vise, idei cu o bucata de carne si nervi subdezvoltati. Îmi dai poze cu avortoni? Wow, înseamnă că tu nu știi ce e ăla bestgore.com laughing Nu cred că îți permiți să mă numești "cauză pierdută" pentru că am o opinie diferită de a ta. Spre deosebire de tine, eu nu încerc să te conving pe tine de ce zic eu, ci îmi susțin ideea și atât.

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

1. "O să presupun că ești atee. Știi ce mi se pare amuzant la voi ateii?"
Presupui prost, nu sunt atee. Mi se pare aiurea sa Îl amesteci pe Doamne Doamne in treburi de acest gen, invataturile lui sunt prea vechi, majoritatea nu sunt aplicabile in secolul XXI, hai sa fim pragmatici.

2. "Eu ți-am oferit iubire, iar tu m-ai considerat prost"
Iar mi pui cuvinte în gură laughing Te rog sa imi arati unde in raspunsul meu am folosit cuvantul "prost". Pur si simplu nu sunt de acord cu ideile pe care le ai, nu am nimic personal cu tine.

3."Iisus Hristos a rezumat toată Biblia în două principii, să îl iubești pe Dumnezeu și pe aproapele tău."
Nu, a rezumat biblia in "dinte pentru dinte si ochi pentru ochi" si "sa il iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele tau", te invit la lectură.

4. "O celulă este o ființă vie"
Nu, celula e cea mai simpla unitate anatomica din care sunt alcatuite fiintele vii, celulele nu sunt fiinte, au componente organice dar NU sunt fiinte.

5. "Aceea „bucată de carne și nervi subdezvoltați" are șansa să ajungă„un om care munceste sa ajunga undeva, care are constiinta, care si-a format vise, idei" ce motiv am putea avea să nu îl lăsăm să ajungă la cel mai mare miracol de pe pământ. "

Ai dreptate doar un sfert, nu sunt de acord cu avortul cand e vorba de o proasta care poate oferi ce doreste unui copil, are resurse, are educatie si doar foloseste scuza "nu vreau". DAR! Crezi ca o fata lasata gravida in urma unui viol poate fi condamnata daca vrea sa renunte la copil? Tot ce va vedea in acel copil sunt traume, regrete, tristete, ură. Copilul nu are nicio vina dar nu poti sa aduci pe lume un suflet care nu este rodul unei iubiri. Daca o mama nu are posibilitati financiare, copilul va duce o viata mizerabila (sunt multe cazuri de familie cu multi copii care nu au ce manca). Pai nu e pacat de ei? Sa traiasca in aceste conditii? Mai bine nu cunosteau greul si suferinta prin care trec. Daca mama risca sa moara in urma nasterii, tot esti impotriva avortului? E absurd. Daca copilul sufera malformatii grave, tot esti de acord sa fie adus pe lume? Sa se chinuie toata viata, sa nu aiba o copilarie normala? Fii serios :/

6. "Adică dacă eu mă plimb prin pădure și găsesc cuibul unei păsări care are ouă în el, nu am absolut nicio justificare să ucid, nu o pasîre, ci un simplu embrion ce are șansa să devină o pasăre minunată."

Ești pe bune? Tu nu mananci nimic care provine de la animale pentru ca acel animal putea fi o pasare/ o vaca/ o gaina/ un porc? Numai psihopatii ucid nejustificat si fara discernamant. Animalele sunt omorate pentru mancare/haine. Nu cred ca e necesari sa compari niste oua pe care le mananci dimineata cu o sarcina. Pasarile nu sunt mamifere.

7. "Nu ți-am arătat acele poze ca să te scârbesc, ci ca să te fac să simți empatie pentru asemenea ființe nevinovate."

Nu sunt ființe. Am simpatie pentru fiintele nevinovate, copii, bebelusi, animale. Un embrion nu e o fiinta.

8. "Legat de faptul că ai spus că încerc să te fac să crezi în ce cred și eu, fac asta pentru că eu cred în schimbare și vreau să opresc acest masacru și să fac lumea un loc mai bun."

Asta nu e masacru. Ce se intampla in Orientul Mijlociu e masacru, in loc sa critici alegerile altora mai bine ti-ai canaliza energia pe adevaratele "masacre" si pe adevaratele probleme de care lumea sufera. Razboi, saracie, foamete, lipsa educatiei in tari mai putin dezvoltate, nu in apararea drepturilor unor non-persoane.

9. "Poate că mă vei considera nebun sau prost"

Tu esti singurul care foloseste astfel de cuvinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Popescu_Razvan_1985 a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Gandesti prea inainte
pe primul loc e prezentul si contextul asta.
asta implica resursele parintilor statului samd.
nu are niciun sens sa investesti in ceva cand contextu e nepotrivit.
cu cat e neformat individu cu atat exista risc 0 sa distrugi ceva de calitate.
citeste mai multa filozofie > ayn rand - romantic manifesto

| alex15ccc a răspuns:

Nu este adevarat ce spui, sunt multe persoane crestine si chiar si preoti care sunt de acord cu avortul in cazul in care fatu are probleme grave de sanatate.
am citit acum catva ani un articol despre un studiu care arata clar ca nu exista atei 100%, oamenii pur si simplu sunt facuti sa creada in ceva divin, plus ca divinitatea intodeauna ne-a ajtat sa raspundem la diverse intrebari: ce scop avem? de unde venim? cine ne-a creeat? etc.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Din cauza faptului ca sunt lipsiti de moralitate, prefera sa.si distruga valorile..si din egoism si inconstienta nu le pasa daca ucid.

| RpxOnAir a răspuns:

Coicidenta, si eu sunt atee si sunt si pro-avort.
Unii credinciosi or sa considere ca e pacat si ca or sa fie trimisi in iad sau alte prostii, de asta probabil. Dar nu toti ateii sunt pro-avort