| Fineness a întrebat:

,, Toată lumea moare, dar nu toată lumea trăieşte."Imi puteti explica si mie acest citat?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Mare adevar; tot ce se naste trebuie sa si moara:tine de destin; dar multa lume nu traieste,doar vegeteaza :tine de alegere.O frumoasa si expresiva vorba populara spune despre cei din urma ca "au facut umbra pamantului degeaba."Iar sfatul cel mai bun il da tot intelepciunea populara:"Deci traieste/Patimeste/Si-ai s-auzi cum iarba creste."
De altfel,un mare filosof ne invata ca pentru cei care vor sa traiasca viata si nu doar sa se gandeasca la ea,pentru cei ce vor sa existe cu adevarat si nu doar sa filosofeze despre acest lucru nu exista nicio alta alternativa decat trairea intensa, constienta, a clipei prezente. Daca ne pierdem in regrete pentru clipe trecute sau in sperante pentru clipe ce vor veni riscam sa nu traim cu adevarat.Traieste-ti clipa!-e sfatul cel mai bun pentru cel ce uita ca viata e unica.Numai bine.

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Numai noi murim de prosti.

| Paulla a răspuns:

Nu toţi ne trăim viaţa, metaforic vorbind. Unii doar trec prin ea, fără să se bucure de nimic, fără să profite de ea, fără să guste din plăcerile ei. Sunt persoanele alea care se plâng că viaţa nu-i corectă şi e grea, dar nu fac nimic pentru a schimba asta.
Ce rost mai are să trăieşti dacă o faci aşa?

| AlxMro a răspuns:

Ca sa intelegi un citat iei fiecare termen in parte si il definesti. Nu ai cum sa nu intelegi.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Adica sunt multi care mor pentru ca nu mai pot lupta cu viata grea si putini care traiesc, aceia care lupta pentru viata si nu se lasa invinsi.

| SaveTheNature a răspuns:

Toata lumea moare,trupeste vorbind! Dar dupa moatrtea trupeasca,doar cei ce-L slavesc pe Dumnezeu, si nu pacatuiesc, vor avea viata vesnica si dupa moartebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum au spus si Naturalpronatura si kickstar, dar eu mai inteleg si altfel...E sigur ca toata lumea moare (asta e clar), dar nu multa lume isi traieste viata din plin.Pentu unii viata inseamna numai bani si felul prin care ii poti dobandi; e doar un joc pe care il poti juca dupa cum doresti, dar pentru altii viata este totul (de obicei cei cu un defect sau handicap isi dau seama de acest lucru). Viata inseamna totul. trebuie s'o traiesti cu bucurii si tristeti, emotii, suspans, caci iti vei aminti de ele la batranete si'ti va fi dor de ele, si doar ai una singura, nu ca in filme sau jocuri video...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filozofic a trai inseamna a iubi viata vezi bogati care tot aduna ei nu isi traiesc viata da mor sau uni care isi distrug viata in bautura/ fumat /droguri a trai inseamna multe nu doar a fi in viata trebuie sa stii si cum so traiesti la asta se refera citatul acele persoane nu siau trait viata dar au murit / te invit sa citesti filozofiile lui budha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As putea doar cu ce este scris; caci acel ce iubeste viata aceasta, a pierdut -o si cine iubeste viata vesnica traieste chiar daca a murit. daca mori pentru pacat nemaipracticandul trairea ta va fi o adiere de viata spre viata, dar traind in pacat esti mort fiindca plata pacatului e moartea.e greu de inteles? pentru cei ingusti la minte este.

Răspuns utilizator avertizat
| HoLloWerMaSk a răspuns:

Toata lumea moare de invidie, dar nu toata lumea traiesti normal