| Inferno a întrebat:

Toate celulele ce alcatuiesc organismul uman au exact aceeasi informative genetica.
Cum va explicate ca exista o pluritate de celule distincte,fiecare cu propriile ei caracteristici (celula hepatica,musculara, nervoasa, etc)?

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cred ca e vorba despre specializarea celulelor si organizarea lor in tesuturi, organe dupa functia pe care s-au specializat.

| Inferno explică (pentru Kaℓi):

Si in ce consta aceasta specializare? De ce este celula hepatica diferita de cea musculara din moment ce ADN-ul lor este perfect identic.

| KillaNoFilla a răspuns:

Din cauza ca o parte din dna(rna) care dicteaza folosirea proteinei.