| alexam a întrebat:

Tocmai am vazut la stiri pe IDA, se pare ca e veriga lipsa intre om si maimuta, va vine sa credeti? Credeti ca este adevarat: omul se trage din maimuta? Sau a fost creat de Dumnezeu? Eu sunt exact la jumatate, intre stiinta si credinta! Sunt foarte curioasa sa vad documentarul si ce se va spune apoi, va fi lansat in 25 mai.

Răspuns Câştigător
| cotzobel a răspuns:

Eu cred ca am fost creati de Dumnezeu..astept sa vad documentarul sa vedem ce mai scot la iveala specialistiihappy

18 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

ADEVARUL IESE LA IVEALA CHIAR SI DUPA 47 MILIOANE DE ANI.ASA CA.POCAITILOR.LUATI-VA BIBLIILE SI MERGETI SI LE PUNETI PE MOSORUL DE LA WC...ca sa nu mai dati bani pe hartia igienicawinking

regis
| regis a răspuns:

Sunt foarte curios sa vad documentarul. O maimutica cu unghii nu m-a impresionat pana in acest moment si cred ca se exagereaza cand i se atribuie rolul de "veriga lipsa". Poate dupa ce aflu mai multe imi schimb parerea, insa pana atunci...
Oricum ma convinge mai mult genetica decat evolutionismul, iar legile geneticii exclud total evolutia asa cum ne este prezentata la scoala. Sunt curios insa daca s-a putut stabili cati cromozomi are IDA.

regis
| regis a răspuns:

@auran - cine ti-a spus ca cele doua se exclud? Foarte multi oameni de stiinta (nu vreau sa spun majoritatea pentru ca nu am date) au crezut in existenta unei divinitati. Multe teorii s-au dovedit a fi gresite in timp, atat religioase cat si stiintifice. Teoria lui Darwin este pusa la indoiala nu doar de religie, ci si de multi oameni de stiinta, iar veriga lipsa nu mai este de mult cel mai solid contraargument.

| moonY a răspuns:

Darwin si'a dedicat viata studiind evolutia speciilor. teoria evolutionista a fost crezul sau. dar in general, pe patul de moarte, oamenii incep sa delireze

| andrei_5514 a răspuns:

Eu nu astept deloc documentarul happy
E imposibil sa fi evoluat din maimuta. chiar multi oameni de stiinta recunosc ca pe masura ce isi adancesc cunoasterea in natura, le vine tot mai greu sa creada in evolutie laughing - cine doreste citate din cartile lui Edumund Samuel, Richard Dawkins si altii, sa ma anunte.
In timp ce: biblia este exacta din punct de vedere istoric, geografic, stiintific. De unde stiau scriitorii bibliei din secolele XV ien ca pamantul e rotund si nu sta pe nimic? (Iov 26:7, Isaia 40:22) Cum au putut ei profeti caderea Egiptului, Babilonului, Asiriei, Israelului, oraselor Ninive, Ierusalim, Ierihon samd? De unde au stiut numele regilor chiar inainte de a se naste? De unde au stiut norme importante de igienta israelitii, cand toate popoarele aveau norme diferite? De unde au stiut scriitorii bibliei despre ciclul apei in natura in secolul VII ien? simplu... Cel care a creat omul, creierul, ochiul, auzul, mirosul, ratiunea, Cel care a proiectat viata pe pamant, planeta, sistemul solar si le-a facut desavarsit, in mod sigur a putut si profeti aceste lucruri. Ar fi prea mult de spus despre biblie si Creator.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Ca sa impacam si stiinta si credinta cred ca putem spune ca Dumnezeu l-a tras pe om din maimuta.

auran
| auran a răspuns:

Depinde de ce parte esti - a religiei sau a stiintei

| tukhey23 a răspuns:

Nici eu nu stiu ce sa mai cred, astept documentarul happy

| cotzobel a răspuns:

Eu cred ca am fost creati de Dumnezeu..astept sa vad documentarul sa vedem ce mai scot la iveala specialistiihappy

| GreenSky a răspuns:

Aceasta teorie...adica cea evolutionista a fost lansata de charles darwin care s-a contrazis singur pe patul de moarte sustinand k omul a fost intr-adevar creat de dumnezeu...

| GreenSky a răspuns:

Si totusi daca am fi evoluat din maimuta...maimuta cine a creat-o?

| Princessee a răspuns:

Imi place sa cred ca omul a fost creat de Dumnezeu.

| Dozer a răspuns:

Si pe Dumnezeu cine la creat? daca suntem destul de naivi sa spunem ca Dumnezeu a existat dintotdeauna, de ce nu am putea crede ca si "maimuta" a existat dintotdeauna si noi am evoluat din ea.

P. s. maimuta nu a existat dintotdeauna... sper sa nu ma credeti incult, doar am vrut sa arat ca oamenii cred orbeste intr-o carte, care dupa parerea mea nu are nici o relevanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca a fost creat de Dumnezeu.Sunt multe dovezi ca El exista.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA. am vazut un schelet de ceva.vechi de cat vor oamenii asa zisi de stiinta.ca daca ar fi sa arate tot lantul de unde sa trage omul, ar iesi numai capete de lant.47 de milioane? de ani? veti vedea in curand o mare confruntare religioasa a crestinismului cu adeptul antihristului. unde acesta va fi facut de rusine si totusi va castiga. vom vedea si cum.rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa mai cred :-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria evolutionista a fost dovedita (genetica moleculara, teste adn, arhiva fosiliera, asemanari izbitoare, 999 din 1000 de oameni de stiinta o accepta), iar ipoteza creationista nu este demonstrata, in schimb a fost infirmata de catre stiinta (pamantul nu are cateva mii de ani, liliecii nu sunt pasari, arca lui Noe e doar o legenda, Nazaret NU A PUTUT EXISTA cand biblia spune ca a trait
Iisus si multe altele), deci e clar care e adevarata si care nu.

| Mashka a răspuns:

Eu sunt sigura ca de la Dumnezeu ca in Biblie nu scrie ca primul o fost creat maimuta, s-apoi omul o provenit de la ea...,(daca tu nu intelegi, eu nu pot sa te conving)
(citeste putin din Biblie in carte Genza primele capitole)
bafta!