| shu7e a întrebat:

Tocmami am vazut ultimul film din seria Cernobyl a celor de la HBO. La varsta cand a explodat reactorul ala eram la varsta multor de pe aici, poate chiar mai mic. Imi amintesc ca eram in vacanta la tara si un vecin care avea cel mai fain cires de pe ulita (si singurul de altfel) si care de obicei nu ne lasa sa ne apropiem de el anul acela ne-a lasat sa mergem in voie si sa mancam cat vrem noi. A avut totusi ceva constiinta si ne-a avertizat sa nu mancam, ca radiatii alea, alea. Dar cine stia pe atunci de astea si cui ii pasa.
Ma gandesc la EROII aia care au lucrat acolo sa curete si sa securizeze locul.
Stiu sunt multi eroi si noi avem multi de la cei de pe campurile de lupta, la cei din inchisori si cei ce nu-i vom sti niciodata. Ma gadesc insa ca atunci cand mergi la razboi stii ca nu vor muri toti si exista o sansa sa scapi, la fel din inchisoare sau mai stiu eu de circumstante. Dar cand mergi intr-un loc ca Cernobal stii sigur ce o sa fie cu tine. POate ca nu stiau aia cu adevarat ce o sa fie cu ei dar stiau ca de scapat n-au cum sa scape. Am mai vazut documentare despre Cernobal dar filmul asta m-a intristat enorm si mi-a pus multe semne de intrebare.
Si ca sa pun si o intrebare, CE MERITA un om care se sacrifica cu buna stiinta, stiind ca va muri in urmatorii 2-4 ani si care ridica un semnal de alarma stiind ca nu va mai trai nici cei 2-4 ani doar pentru a preveni un alt dezastru? CE MERITA UN EROU de la generatiile viitoare?
Ce cred eu? Ca vom invata lectia si nu repeta aceleasi greseli, ca nu vom mai trai in ignoranta

Răspuns Câştigător
| aumih16 a răspuns:

E foarte socant! acest documentar! cati oameni au trebuit sa moara! incredibil! si nu au fost 31 cat au zis spus astia! peste 4.000! eu unul cunosteam aceasta tragedie! dar nu cunosteam personajele din spatele acestei tragedii! numele lor au fost: valery legasov! ulana khomiuk! personaj ce nu a existat! in viata reala! boris shcherbina! ei bine ei sunt eroii pozitivi! eroii negativi au fost viktor bryukhanov! anatoly dyatlov! nikolai fomin! toti astia au stat zece ani la puscarie! dupa tragedie! au murit in aceasta tragedie olexandr akimov! leonid toptunov! vasily ignatenko! misha! acesta este tot un pompier! a murit cred ca si el! care si-a ars el mana palma mai exact in urma atingerii grafitului! in sfarsit chiar si vasily ignatenko! a fost grav afectat! era deja grav descompus! foarte grav! in fine aleksandr akimov nu a putut fi vazut! decat doar prin ochii lui ulana khomiuk! acesta era grav afectat! nu i se mai vedea fata! nu o mai avea deloc! corpul ii era negru! asta au afirmat peste ani presedintii care au fost la rusia ucraina! leonid toptunov afectat si el cam la fel ca si vasily ignatenko! in fine nici unul nu a rezistat! important este ca mi-a placut din acest documentar! ca au recunoscut atat oleksandr akimov cat si leonid toptunov! ca asa s-a intamplat totul! au apasat butonul! si cam asta a fost! din pacate! treaba! au facut asta fiindca nu stiau ce sa faca! cum sa opreasca aceasta nenorocire! care urma sa vina dupa aceea! mai sunt din cei care au murit valery khodemchuk care nu a reusit niciodata sa iasa din reactorul nuclear! si acolo a ramas! are un monument dedicat lui acolo! ca si celorlalti membri din chernobyl! boris stolyarchuk care a murit si el! oleksandr yuvchenko care de asemenea a fost afectat! anatoly sitnykov! si asta a fost mort! din cauza ca i-a cerut nikolai fomin sa cerceteze acoperisul! sa vada cat de grav este! nu credea! sub nici o forma! oricum cel mai mult nu mi-a placut de anatoly dyatlov! asta nu avea tiglele pe casa! om nesanatos la cap! si cu toate astea! iata ca el dupa tragedie a trait! atat cat a putut si el! si culmea este ca desi el a facut puscarie atunci! tot a sustinut sus si tare! ca aia care au murit! au fost vinovati! un dobitoc un nenorocit! nu isi respecta nici macar personalul! cu care lucra! la locul de munca! isi batea joc! aiurea! statea degeaba! iesea afara plictisit! sa astepte pe aleksandr akimov si leonid toptunov sa rezolve problema! daca se putea rezolva! bineinteles! un nesimtit! un jeg de om! care nu merita sa traiasca dupa tragedie! dar a trait! in fine! alti oameni care au contribuit decisiv la aceasta tragedie! au mai fost mikhail gorbachev! care le-a dat ordine lui valery legasov si lui boris shcherbina! sa se ocupe de acest caz dramatic! oricum totul a fost real! in acest documentar! fix asa s-a intamplat! au vrut sa foloseasca utilaje pentru a curata grafitul etc si alte parti componente de pe acoperis pentru sarcofag! nu au reusit! fiindca! au fost radiate afectate! in sfarsit au folosit roboti oameni! dar fiecare trebuia sa curate acoperisul la un interval de timp si de minute fiecare! au reusit sa il curate! din pacate pe final unul din oamenii aia si-a prins piciorul de grafit! si si-a rupt un bocanc! dar s-a terminat totul bine! unii s-au mai dus si in locul acela unde au fost oleksandr akimov si leonid toptunov! de si-au gasit sfarsitul! au rezolvat si acolo problema! au creat acel sarcofag! exista si unul mai nou aparut in 2016 sau 2017! sa protejeze acel strat de radiatii! sa numai afecteze si alti oameni! radiatii exista si astazi! dar lumea nu intelege ce s-a intamplat acolo! cred ca oamenii aia au produs tragedia dintr-o gluma asa! ca au vrut ei! dovada acei influenceri care fac poze acolo! nu au ce face! ii mananca undeva! de aia este unde este nivelul de populatie! ma rog treaba lor! sa fie sanatosi! eu nu m-as duce acolo! nici mort! eu numai cand vad documentarul asta! si ma i-a cu frica lesin etc! istoria intr-adevar numai poate fi schimbata! asta este deja scrisa! se putea evita! daca se dorea acest lucru! desigur! dar nu s-a vrut! fiindca si eu afirm! ca mai bine nu se intampla nimic! si cred ca asa era cel mai bine! dar nu! trebuia neaparat facut testul acela! dupa ce in 1983! 1984! 1985! fusese esuat! de nenumarate ori! banuiesc ca stiti ca au murit si valery legasov! care desi a incercat prima data cu pastile sa se sinucida! nu a putut! a fost oprit sa faca asta! a doua oara numai chiar s-a sinucis! si nu l-a mai salvat nimeni! boris shcherbina a murit si el! ultimul care murise a fost chiar anatoly dyatlov! care a murit de inima! numai pompa inima lui sange destul! el sasa era afectat inca de atunci de radiatii! arsuri! dar scapase!

| shu7e explică (pentru aumih16):

Prietene dar ai scris ceva aici

| aumih16 a răspuns (pentru shu7e):

Daca este vorba despre mine! da! am scris! fiindca am fost socat de acest documentar! eu chiar am ramas masca! nu stiam ca asa se intamplase! totul! ca am mai vazut eu si the battle of chernobyl din 2006! ala de la discovery! in fine acolo nu se preciza decat despre valery legasov si boris shcherbina! eventual si mikhail gorbachev! insa nu despre alexandr akimov! leonid toptunov! anatoly dyatlov! nikolai fomin! viktor bryukhanov! e bine ca acum am aflat cine sunt personajele! eu unul credeam ca voi visa urat noaptea de la documentarele astea! miniserial! adica! dar m-am inselatlaughing nu avea de ce sa imi fie frica! ca nu am stat sa ma gandesc numai la asta! s-a intamplat si aia este!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar ca multumita urss si comunismului nu va sti nimeni adevărul despre adevaratii eroi

| mihai69 a răspuns:

Merită să nu fie dat uitării.
De aia comuniștii nu doreau eroi adevărați.