| Jeremy1 a întrebat:

Topul stereotipurilor si comportamentelor de prost gust a marii majoritati a crestinilor:

1. Daca moare un crestin, ei spun ca dumnezeu avea nevoie de el "acolo sus". Daca moare un ateu, ei spun stapanul lor l-a omorat pentru ca era pacatos, necredincios si toata lista de "defecte" morale. Si chiar si aici nu pricep unele lucruri. Se spune ca toti oamenii sunt fiii lui d-zeu. Eu, in mintea obscura si morbida, nu mi-as putea ucide copilul indiferent cat nu m-a ascultat. Banuiesc ca un zeu atot binevoitor ucide cu sange rece mult mai usor...

2. Ateii sunt inchisi la minte, nu pot intelege ce e aia a fi "crestin". Majoritatea, daca nu intreaga totalitate, a ateilor s-au nascut in familii crestine si au fost o mare parte a copilariei (sau a vietii) crestini. Insa, fiind in biserica cu familia mea cand eram mic si se tot citeau chestii din biblie, pur si simplu imi dadeam seama ca multe lucruri nu se prind, iar cand imi intrebam parintii/rudele, de multe ori primeam doar raspunsuri tip "nu e bine sa intrebi asa ceva". De parca eram pe vremea comunismului si intrebam de Ceausescu...

3. "Ah, tu esti roacher d-ala satanist, pleaca de aici pana nu te scuip". Inca din start, a pune intre genul de muzica rock si satanism un mare egal e total absurd si stupid. O mare partea a rockului nici nu aboardeaza subiectul religiei pentru ca stiu cum unii crestini rastalmacesc orice cuvant si incep avalansa de injuraturi si amenintari. In plus, folosirea cuvintelor religioase de multe ori au sens metaforic, insa atunci cand cauti nod in papura, nu mai esti capabili sa-ti folosesti logica sub niciun fel.

4. "Tu esti ateu, esti malefic si violent". Eu inca n-am vazut la tv sa fie arestat vreun ateu sub vreo acuzatie tip "omucidere". De fapt, n-am vazut vreodata sa fie arestat vreun ateu... Insa cea mai violenta "specie" probabil estea cea crestinopata... sau poate ca musulmanii sunt chiar si mai habotnici (deci si mai violenti), dar cu putin. Ce-i cert e ca s-a omorat mai mult pentru biserica, de mana crestinilor si chiar a lui d-zeu cu mult pe langa ce au ucis ateii vreodata.

5. Nu o sa inteleg niciodata de ce crestinii romani isi fac mii de cruci cand trece autobuzul prin fata unei biserici, nici de ce se sfintesc cladirile, si nici de ce se bat toti crestinii pe apa sfintita si ramuri de salcie la biserica de a devenit un lucru obligatoriu sa vina jandarmeria la fiecare ritual crestin de acest tip. Un concert de metal este muuuuult muult mai pasnic decat o impartire de apa sfintita in randul crestinilor.

Cu siguranta sunt mai multe, insa doar atatea am eu in minte in acest moment. Intrebarea mea ar suna asa: Care dintre punctele de mai sus raman in picioare din punct de vedere logic si care este, pana la urma, baza lor reala?

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1.Fiecare om se naste, traieste si apoi moare.Este ceva normal dupa aceea vine judecata.Nu moare pentru ca a fost pacatos.In fata mortii,toti oamenii sunt egali.(Fie crestin,fie ateu, fie sarac, fie bogat).
2.Ca sa intelegi Biblia, trebuie sa fii sincer, sa o studiezi si sa crezi ca Ea este cu adevarat Cuvantul lui Dumnezeu.Multi atei doar citind Biblia, s-au intors la Dumnezeu(pentru ca in Ea este puterea lui Dumnezeu).
3.Adevaratii crestini nu injura pe nimeni, nici macar pe cei care le fac raul.(binecuvantati si nu blestemati).
4.Nici eu nu am vazut sa fie arestat un crestin autentic(doar pe vremea comunismului, cand erau persecutati pentru credinta lor).
5.Crestinii adevarati se inchina in Duh si Adevar(se feresc de datini si obiceiuri).

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Tu faci marea greseala de a-i baga pe toti crestinii in aceeasi oala.Sunt credinciosi cu numele si sunt credinciosi practicanti.
Trebuie sa intelegi ca un crestin adevarat nu face nimic ilegal care sa il condamne la puscarie. Miel nu prea mananc pentru ca nu imi face bine.Carne de porc mananc tot timpul, nu numai de craciun.Nu ceea ce intra in gura spurca pe om, ci ceea ce iese din gura, caci iese din inima.

| EmaS a răspuns:

HeavyViolence
Eu nu sunt crestina de frica iadului.Eu chiar Il iubesc pe Dumnezeu si Il respect ca pe un Tata!

| harciog a răspuns:

Mintea umana functioneaza exact la fel in cazul ambelor categorii.Adeca cauta orice teorie posibila de a iesi deasupra.In timp ce crestinii fac ce spui, ateii cauta si ei demonstratii logice si nu sint in stare nici o categorie sa se inghita una pe alta amindoua uitind ca fiecare om are dreptul la trairile lui.

| cristi202 a răspuns:

1) Am cunoscut persoane necredincioase care chiar poate meritau sa moara pentru ceea ce faceau. Aparent, era totul OK cu ei, legal nu faceau nimic rau, insa dezastrul pe care il aduceau in inimile oamenilor era cumplit. Nu cred ca e ceva dur, ceva incorect ca Dumnezeu sa sfirseasca o asemenea viata, pentru ca ea sa nu mai distruga si alte inimi. Incearca sa intelegi privind la cineva a carui inima a fost profund ranita, si sa intelegi ca acest lucru poate fi facut doar si printr-un cuvint spus nelalocul lui. Sa nu mai vorbim cind e vorba de actiuni deliberate. A opri o asemenea viata poate fi echivalentul pedepsei cu moartea pentru un violator si criminal in serie. Si stai linistit, dupa Biblie, doar cei ce cred in Isus Hristos au dreptul sa se numeasca copii ai lui Dumnezeu. Exact asa spune Biblia. Restul sunt cam "pe linga".
2) Daca neamurile tale credeau fara sa cerceteze, si nu te lasau si pe tine sa cercetezi, asta nu inseamna ca mereu e asa, si ca e o regula. Adevarul e ca nu majoritatea ateilor provin din familii credincioase. Biblia spune: "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun". Daca ai fi vrut sa cercetezi, ai fi descoperit adevarul - eu, un fost ateu, ca multi altii, am incercat sa caut, sa descopar, sa cercetez, si am reusit sa gasesc dovezi pentru credinta mea. Insa asta presupune munca, cautare.
3) Se pare ca tu ai avut de-a face cu asa-zisi credinciosi, care numai credinciosi nu erau, ci aveau doar o forma de religie. Adevaratii credinciosi stiu sa se poarte frumos cu cei de linga ei, sa ii accepte asa cum sunt, sa caute sa ii inteleaga, chiar si pe rockeri. La urma urmei, asta ne invata Isus Hristos pe noi, credinciosii - sa ii iubim pe cei de linga noi, sa ii acceptam, sa ii iubim chiar de ne sunt vrajmasi. Si, daca e asa cum zici despre acei credinciosi, ei cu siguranta nu au fost asa cum trebuie, erau doar credinciosi de forma.
4) Nu exista padure fara uscaturi. Intr-adevar, e pacat ca si in Biserica au patruns uscaturile. Dar nu e bine sa privesti doar la uscaturi. Da, in Numele lui Dumnezeu s-a ucis mult, dar chiar Isus Hrisotos a spus ca vor veni multi in Numele Lui si vor ucide crezind ca fac ceva bun, insa daca te uiti doar la asta, pierzi esenta a ceea ce este mai frumos in lumea asta - daca ai cunoaste cum este biserica, adevarata biserica, care respecta porunca lui Isus de a iubi pe toti oamenii si de a le face doar bine, cu siguranta ai deveni credincios. Eu asa am devenit - am cunoscut intr-o zi un grup de crestini adevarati, si a doau zi am zis ca vreau sa fiu ca ei, atit de mult amprentasera viata mea doar intr-o singura zi prin frumusetea comportamentului lor. Dar asta e, pacat ca tu ai avut de-a face doar cu "uscaturi"
5) Intr-adevar e tragic ca "crestinii", din care multi nu au idee de religia crestina, pentru ca mai apoi merg acasa si se cearta, si fac rau, se leaga de amanunte asa de mici cum ar fi sa iti faci cruce in fata unei biserici, sau sa mergi dupa apa sfintita, si uita de ceea ce e mai important - ca ei trebuie sa arata lumii ceea ce au primit, ceea ce ii face diferiti de toti ceilalti oameni - drogstea lui Dumnezeu pentru oameni, pe care si ei sa o arate fiecaruia de linga el. Daca crestinii ar cauta sa isi indeplineasca misiunea lor ce o au pe pamint, biserica ar fi alta, si voi ateii nu ati avea atit de suferit, insa nici nu ati mai fi atei - frumusetea credintei v-ar captiva si ati deveni credinciosi.

| wales a răspuns:

1. Dacă moare un creștin înseamnă că atât i-a fost dat să trăiască. Dacă moare un ateu înseamnă că atât i-a fost dat să trăiască. Moartea nu ocolește pe nimeni, nicăieri în biblie nu scrie că a fi creștin ești ferit de boală, suferință sau moarte. Cine zice altfel zice de la el și răspândește o învățătură falsă sau din neștiință.
Tu nu ai auzit de fiii neascultării?
" De aceea, omorâţi mădularele voastre care sunt pe pământ: curvia, necurăţia, patimă, pofta rea şi lăcomia, care este o închinare la idoli. Din pricina acestor lucruri vine mânia lui Dumnezeu peste fiii neascultării." Coloseni 3:5, 6.
Noi toți suntem creați, născut este doar Isus, în rest care dorește să devină moștenitor trebuie să devină fiu prin adopție, iar Dumnezeu adoptă doar pe aceia care fac voia Lui. Toți care îl acuză pe Dumnezeu pomenește doar de dragostea Lui, despre dreptate nu se pomenește nimic, de ce oare? Nu cumva cuvântul dreptate trezește în noi sentimentul de vinovăție? Unde este obiectivitatea?

2. Tu vrei să generalizezi un exemplu personal, sorry dar așa ceva nu se face, în plus, tu nu ai auzit?

" Nu orisicine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri." Matei 7:21.

Nu cunosc adevăratul motiv de ce părinții sau rudele tale nu iți răspund la întrebări, pentru că biblia ne învață să fim pregătiți să răspundem la orice întrebare:

" Vorbirea voastră să fie totdeauna cu har, dreasă cu sare, ca să ştiţi cum trebuie să răspundeţi fiecăruia." Coloseni 4:6.
" Ci sfinţiţi în inimile voastre pe Hristos că Domn." Fiţi totdeauna gata să răspundeţi oricui vă cere socoteală de nădejdea care este în voi;..." 1 Pet 3:15.

3. Un creștin adevărat nu folosești un astfel de limbaj " "Ah, tu ești roacher d-ăla satanist, pleacă de aici până nu te scuip" Dumnezeu are un alt mesaj pentru creștini:

" Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură." Marcu 16:15.

Reține ce ne învață Isus " LA ORICE FĂPTURĂ ". Poți să arăți unde anume în biblie scrie că Isus ne învață să aducem injurii?

4. Nu ai văzut ateu arestat... No Comment! Ești amuzant, în concepția ta toate pușcăriile sunt pline cu creștini, bravo bădie. Apropo cele mai mari și mai multe crime le-au făcut ateii. Citește istoria dacă nu mă crezi pe mine.

5. Aici ai dreptate, tot ce ai enunțat despre acei " creștini " nu sunt învățături biblice, ține de tradiție, iar tradiția vine de la oameni și nu este învățătura Lui Dumnezeu.
Singurul corect din punctul meu de vedere este nr.5, iar la restul te rog să mai meditezi.

| wales a răspuns:

Dragă Heavy...

Dacă tu ai ajuns la convingerea că Dumnezeu nu există e ok, dar asta nu demonstrează că așa și este, ci pur și simplu e convingerea ta strict și personală. Cât privește datele despre crimele făcute de comuniștii atei nu prea stai bine. Ai uitat să-l amintești pe Stalin, Mao, Pol Pot etc. Dar mai bine hai să vedem câteva date despre crimele comuniștilor atei din toată lumea:

1. Rusia - minim 118.015.000, maxim 148.015.000 victime
2. China: minim 110.000.000, maxim 114.000.000 victime
3. Ucraina: 29.012.500 victime
4. Fostul imperiu sovietic şi alte naţionalităţi în Rusia: 10.000.000 victime
5. Vietnam: 7.250.000 victime
6. Bielorusia: 4.500.000 victime
7. Congo: 4.000.000 victime
8. Evreii: 3.500.000 victime
9. Germania: 3.250.000 victime
10. Cambogia: minim 2.000.000, maxim 3.000.000 victime
11. Coreea de Nord: 3.000.000 victime
12. Polonia: 2.700.000 victime
13. România: 2.451.400 victime
14. Ţările Baltice: minim 500.000, maxim 2.000.000
15. Cazacii: 2.000.000
16. Tibet: 2.000.000
17. Somalia: minim 100.000, maxim 2.000.000
18. Cuba: minim 500.000, maxim 2.000.000
19. Mozambic: 1.500.000 victime
20. Ruanda: 1.500.000
21. Afganistan: 1.450.000
22. Angola: 1.000.000
23. Irak: 1.000.000
24. Zimbabwe (Rhodezia): 1.000.000
25. Spania: minim 600.000, maxim 1.000.000
26. Etiopia: 500.000
27. Croaţia: minim 200.000, maxim 500.000
28. Bosnia-Herţegovina: minim 250.000, maxim 500.000
29. Ungaria: minim 225.000, maxim 370.000
30. Guatemala: 250.000
31. Laos: 200.000
32. Albania: 180.000
33. Malaezia, Birmania, Filipine: 150.000
34. Slovacia: minim 60.000, maxim 100.000
35. Bulgăria: 100.000
36. Columbia: 100.000
37. Grecia: 100.000
38. Nicaragua: 100.000
39. El Savador: 80.000
40. Peru: 70.000
41. Algeria: 65.000
42. Sri Lanka: 64.000
43. Jemen: 50.000
44. Tadjichistan: 50.000
45. Africa de Sus: 40.000
46. Slovenia: 32.000
47. Armenia: 20.000
48. Nepal: 15.000
49. Georgia: 12.000
50. Azerbaidjan: 10.000
51. Măroc: 10.000
52. Turcia: 10.000
Bilanţul victimelor comunismului internaţional arată astfel:
1. Estimări minimale: 314.772.300 victime
2. Estimări medii: 335.187.300 victime
3. Estimări maximale: 355.602.300 victime.

Să nu mai amintesc și de perioade mai vechi gen imperiul roman, după cum știm crimele au fost făcute în numele puterii și asupririi nu în numele Lui Dumnezeu.

Dragă Candy

Dacă pentru tine culoarea roșie e verde, pot eu să te contrazic? Așa și biblia are un singur înțeles cu mi de interpretări din partea celor care o ignoră. Mă ajut de copy/paste doar pentru versetele biblice, nu crezi că e logic? Asta demonstrează că știu exact unde se află versetul pe care-l caut.

| wales a răspuns:

Dragă Heavy

Nu uita! Ateismul este și el o religie; atheos = fără Dumnezeu.
Sunt religii teiste și religii ateiste. Cât de bun este ateismul dacă marii lideri comuniști l-au îmbrățișat?

| Angel0 a răspuns:

Legea atractiei.Ai cunoscut doar crestini ciudati, deoarece si tu esti la fel ca ei. Spune-mi cine-ti sunt prietenii, ca sa-ti spun cine esti.

| chelstone a răspuns:

Ema, sunt pline puscariile de crestini talhari sau criminali. Merg la biserica puscariei si au carti de rugaciune in camera.

| chelstone a răspuns:

''5.Crestinii adevarati se inchina in Duh si Adevar(se feresc de datini si obiceiuri).''
Presupun ca tu nu mananci porc de craciun si miel de paste. Si presupun ca nici nu te duci cu friptura de miel la biserica sa o ''sfintesti''.

| luana1 a răspuns:

Bla-bla-bla...Ce ma enerveaza la culme e ca atat ateii cat si crestinii nu stiu sa se accepte reciproc fara sa se jigneasca,fara sa-si aduca critici,pur si simplu parca nu mai au loc pe pamant.Ei si? Vom ajunge vreodata la o concluzie,la o dovada, cum spunea cineva, irefutabila? Ma indoiesc.Ambele tabere,daca le pot denumi asa, s-au folosit de aceeasi libertate, cea de a alege.Si atat.Asta nu-i poate condamna in nici un fel nici pe crestini nici pe atei.Si pana la urma dorinta de a iubi si de a fi iubit e aceeasi si asta e tot ce conteaza.Mai scutiti-ma...http://youtu.be/E-S2VetNNgU

| TahionN a răspuns:

Cele mai multe crime au fost facute in numele religiei/credintei. A fi ateu reprezinta refuzul in a crede in vreo entitate superioara noua, cu toate aspectele. A fi eretic inseamna a crede ceva gresit dintr-o religie si propavaduirea aceluia mai departe.
Acum, ramane sa alegi pentru tine ce sa crezi, ca cica de-aia avem vointa libera, liberul arbitru cica.
Hai ca intram in paradoxuri si deja ma amuza.

| Laura a răspuns:

1. Un paradox din care rezultă ori că dumnezeu nu există, ori că există și nu este omniiubitor, ceea ce neagă creștinii.

2. Și toți din familia mea în afară de mine sunt creștini, doar unul e agnostic (cred). Eu m-am născut atee, am devenit creștină pe la 4-5 ani că atunci credeam orice mi se povestea, prin clasa a doua eram atee că mă gândeam că ce mi se povestește nu are cum să fie real, educatoarea, revoltată, mi-a zis că n-am dreptate, am devenit iar creștină, cred că doar de gura altora și acum vreun an-doi am devenit atee și nimic nu mă mai poate convinge că dumnezeu există până nu primesc o dovadă irefutabilă.

3. Oamenii ăștia mă amuză :)). Dar în general ce nu ascultă turma, nu este înțeles și considerat imoral pentru normele lor, și chestiile imorale vin de la ăla cu cornițe :))

4. http://www.evz.ro/......26353.html
http://www.ziare.com/......eo-1024486
http://luptaanticapitalista.wordpress.com/......nchisoare/ și mai știu.
Atât am avut de spus.

5. Asta mă enervează la culme. Dar având în vedere că avem aproximativ 21000 de biserici și 4000 de școli, ce te mai miră?

| Laura a răspuns:

@TheBlindMan chiar că ești blind. Recitește întrebarea. A, doar substantivele proprii și litera de la început de propoziție (dacă e prima sau singura din frază) se scriu cu literă mare. Dumnezeu nu este unul și același mereu deci nu poate fi considerat substantiv propriu. Nu știai asta încă?

| Laura a răspuns:

@TheBlindMan Ok, întrebare: de ce consideri că atunci când vine vorba de dumnezeu nu mai contează gramatica, dacă ești ateu?

| Jeremy1 explică:

TheBlindMan: Nici n-am spus ca ateu inseamna satanist. Si eu fac exact ca in explicatia Laurei in legatura cu d-zeu. Si daca sunt total dezinformat de ce nu incerci sa iei punct cu punct si sa explici? Ca asa pot sa ma duc si eu intr-un institut de fizica, sa ma uit la o ecuatie complicata scrisa pe tabla de vreun profesor si sa spun "Baaaa, ce-i cu asta? Sunteti praf si nu stiti nimic, nu e bine." E acelasi lucru.
wales: 1. Invatatura falsa sau nu, explicatia asta e intiparita in mintea majoritatii crestinilor. Plus, cu referire la citatul ala, nu crezi ca d-zeu isi revarsa mania de prea multe ori in biblie pentru o entitate supranaturala atot binevoitoare si care iubeste atat de mult? Arareori iarta, si mereu a decis ca moartea e raspunsul. Nu ti se pare ca are temperamentul inspirat din zeul Zeus? Just sayin'
2. "biblia ne învață să fim pregătiți să răspundem la orice întrebare"- eu am citit biblia si mi-a starnit mai multe intrebari decat raspunsuri. Ca sa fiu cinstit, dupa ce am citit biblia, ultimul argument de aparare al crestinilor, am decis sa devin agnostic, iar dup-aia ateu. Nu mai tin minte cine spusese acest citat, dar suna cam asa "Biblia citita cum trebuie este cea mai puternica arma a unui ateu".
3. "Un creștin adevărat nu folosești un astfel de limbaj". Si eu mai si folosisem un limbaj extrem de "slab" in comparatie cu limbajul unui crestin cotidian. Adica mai orice minoritar care taie cu sabia oamenii pe strada se considera crestin.
4. Crede-ma ca stiu istoria foarte bine. Daca e sa nu luam in considerare perioada d.Chr., da-mi tu nume de atei din istorie care au omorat atat de mult. Cel putin eu pot sa ti-l dau exemplu pe Hitler, care era catolic, si a omorat (ei bine, din ordinul lui) cam 12 milioane de oameni. Dai mai mult? happy In plus, uita-te la lista celor mai mari criminali din istorie. Din cate stiu, toti credeau in d-zeu. Dar, banuiesc, ca atunci cand iti vezi "Tatal etern" si perfect ca a omorat atatea milioane sau miliarde de oameni, si care trebuie sa-ti serveasca drept exemplu, nu poti sa stai cu mainile in san si trebuie sa-i continui mostenirea, nu?
Via: Cred ca ai uitat sa-mi dai ca exemplu pe Bade Gheorghe din comuna Noroiosilor dati peste cap si invartiti in cerc. Ce amuzant.

| Jeremy1 explică:

Via: Hmmm... din cate am incercat eu sa spun mai sus nu am vazut nimic zelos. De data asta am incercat sa nu ma mai implic chiar atat in motive si, chiar daca am dat exemple personale, am incercat sa fiu obiectiv. Intrebarea de mai sus are zelul spre zero, daca se poate spune asa ceva. Eu doar ma refeream la situatia data de tine ca este destul de inadecvata.
Tu insuti esti un stereotip de prost gust ce poate fi numit intr-un singur cuvant, dar imediat ce-l spun, sunt sigur ca voi fi numit zelos. Haha, ironia.
Si ce ironie subtila continea raspunsul tau, era atat de profunda ca n-am vazut deloc prin ea. Raspunsul meu a fost o tachinare a ta de troll nereusit si plictisit ce esti.
Si plictiseala ta ma contamineaza si pe mine in ceea ce te priveste.

| Jeremy1 explică:

Lumea ar fi fost un loc mai bun daca toti comunistii erau atei...

Oricum o paralela foarte haioasa intre lumea de acum si lumea comunista sta cam asa: in perioada comunista te declarai ateu din frica de a fi batut; in lumea de acum te declari crestin din frica torturii eterne din iad.

PS: Mao Zedong declarase ca e ateu, insa s-a descoperit ca, de fapt, era adeptul taoismul si a parca si inca a unei religii...

| Jeremy1 explică:

Oricum, multumesc wales, habar nu aveam ca ateismul si comunismul au ceva in comun. Nu aveam nici cea mai vaga idee.
@larix: Nah, de la prieteni am observat doar ca-si fac mii de cruci oricand ar trece paralel cu o biserica. Restul comportamentului l-am observat la vecini, rude si utilizatorii acestui site.

| CandyTetris a răspuns:

Inainte de a comenta restul am 2 mentiuni de facut: Dumnezeu(la fel ca Zeus, Buddha si Basescu) se scrie cu litera mare.Si a doua: nu baga crestinii intr-o singura oala, e exact la fel cum ai baga ateii cu satanistii in aceeasi oala.Crestiinii se impart in cateva categorii mari una e ortodoxii cu catolicii cealalta sunt pocaitii,care sunt la randul lor impartiti in cateva categorii mai rationale si penticostali,care sunt cu Duhul Sfant,vorbiri in limbi si porcarii de genul, niste sectanti, care sunt o rusinte pentru toti pocaitii.
Incepand sa discutam punctele:
1.Nu cred ca as spus nimeni ca Dumnezeu a luat pe cineva pentru ca era pacatos,daca da ii doresc sincer o viata lunga si dureroasa,cum ar spune ei :"demna de un pacatos".Cat despre Dumnezeu ucide cu sange rece: viata pe pamant e vazuta de crestini ca o alergare dupa ceva mai bun,deci moartea inseamna odihna. Oricum,pe undeva ai spus tu un adevar fiindca in afara de adventisti(care isi bazeaza credinta pe cateva fapte si moralitate ) toti crestinii cred in iad vesnic,un loc cu flacari si tortura(sau purgatoriu la catolici,care e si mai tampit) care e, in opinia mea, cea mai retardata notiune de pe pamant.
2.Adevarul crud e, ca biserica a devenit un locas al ipocriziei, putini sunt cei care recunosc ca sunt lucruri pe care nu le inteleg.Si e pacat ca avem curajul sa ne numim crestini cand biserica in ziua de azi pare a fi campul unui razboi rece.Dar hai sa nu lasam vesnica prostie omeneasca sa ne desparta de obiectivitate.
3.Nu stiu cu ce crestini ai tu de-a face, care scuipa, dar am impresia ca locuiesti printre cretini.Pe subiectul rock din pacate nu pot fi de acord cu tine(mai ales cand e vorba de metal si muzica de genul).Nu toti satanistii sunt rockeri, nu toti rockerii sunt satanisti.Sunt sigura ca tu ca ascultator nu ai nici o inclinatie spre satanism, muzica insa e plina de simboluri sataniste si(daca ai sa studiezi vreodata istoria muzicii moderne) ai sa vezi ca pana si beaturile sunt o marca a satanismului(nu ma refer la muzica punk sau pop-rock). Oricum cat timp nu asculti muzica pentru simbolistica ci doar fiindca e o melodie buna parerea mea e ca nu gresesti cu absolut nimic, imi place si mie muzica de gen si din cand in cand parca mai merge si niste Metallicabig grin.
4.Ateu nu inseamna neaparat cel ce lupta pentru cauza ateismului, ateu e pur si simplu cel ce nu crede in nici o divinitate.Mai mult de jumatate din criminali sunt atei,pare insa ca sunt mai putini,fiindca nimeni nu o sa faca o stire din "un ateu a omorat un copil",ca ne doare in cot ca ii ateu; dintr-o stire de genul "un popa a omorat o maicuta" inca iti dai seama ca se imbogatesc(fiindca lumea de rand asteapta sfintenie de la popa).Si aici din nou spun ca e o ipocrizie de nedescris din partea crestinilor sa se creada aproape de sfintenie, prostia vine insa si din partea celorlalti, care asteapta ca un inapt social inchis in varf de munte cu zeci de femei urate si fara electricitate sa fie mai bun.Intorcandu-ne la "ateu melefic si violent". Bill Gates e ateu,nu e malefic, nu e vioent, e un om cu suflet mare condus de ratiune si logica ce(iarta cacofonia) a decis ca nu vrea sa-si puna increderea in ceva de nu vede.Hai sa nu schimbam sensul cuvintelor dupa bunul nostru plac.
5.De prosti.
Nu, glumesc.Religia e pentru majoritatea credinciosilor ultima speranta pentru o viata mai buna.Si cand mori de foame in mizerie cand popa(vorba aia, alesul Domnului) iti spune ca daca atingi niste oase de vindeci macar de reumatism, esti in stare sa faci orice sa atingi oasele alea.No fi cumva egoism, oare nu cumva uita ca sunt altii mai bolnavi ca ei? Ba da, dar oamenii astia nu gandesc(n'avem toti IQ de 131), ei fac ce le spune popa.Deci daca vrei sa dai vina pe cineva,nu o da pe Dumnezeu,da-o pe popa,si pe animalu' ala de la scoala de popi, care l-a invatat.(Pfiu, m-am incalzitbig grin). Hope I helped.happy

| CandyTetris a răspuns:

@wales am si eu una pentru tine:"Atunci diavolul L-a dus în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului, si I-a zis: Dacă Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, CA SCRIS ESTE: "Îngerilor Săi va porunci pentru Tine şi Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbeşti de piatră piciorul Tău"."
Un cuvant poate fi inteles intr-o mie de feluri, hai sa nu predicam cu copy-paste.

| CandyTetris a răspuns:

@HeavyViolence Bine spus :"te declari". Adevarul e ca nu sunt crestini.Si din cauza lor Dumnezeu are de suferit.Lafel cum respectul nu se castiga prin frica, nici "credinta" de frica iadului nu ar trebui sa existe.Crezi fiindca vrei sa crezi,nu de frica,nu fiindca ai crescut in biserica,nu fiindca prietenul tau e pocait,aia nu e credinta,nu e crestinism,e ipocrizie.Din pacate catolicii au reusit sa introduca ideea de iad vesnic la toate religiile crestine. Apoi dupa ce a cazut comunismul a trecut si teama si iaca asa s-au umplut bisericile de uscaturi,de ipocriti si de lenesi. Oricum in ciuda lor noi inca existam,inca mai credem fara sa-i uram pe ceilalti,fara sa inventam legi ciudate care sa-i raneasca pe necredinciosi,credem doar de dragul de a visa la o lume mai buna, unde n-o sa auzi expresii de genul "bai ala care nu esti ca mine, pleaca d'aici ca te scuip".
Nu lasa prostia oamenilor sa te intoarca impotriva divinitatii.happy

| Sparks_4392 a răspuns:

Tl; dr?

| TheBlindMan a răspuns:

Bai! ATEU nu inseamna satanist.iar dumnezeu se scrie cu litera mare (Dumnezeu)...winking si in nici un caz d-zeu. esti total pe alta planeta fara nici o suparare nu e o jignire ci pur si simplu esti total dezinformat...succes in viata! VEI AVEA NEVOIE!

| Ankhulnb a răspuns (pentru TheBlindMan):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html

| TheBlindMan a răspuns:

@Laura.cand vine vorba de Dumnezeu nu cred ca isi mai are rost gramatica iar DUMNEZEU nu exista!
Sunt Blind Man cand vine vorba de sistem.

| TheBlindMan a răspuns:

@Laura Tre` sa imi pui intrebarea asta live ca sa iti pot raspunde cum trebuie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doare nasu'!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi pe mine mă enervează faza cu "Tu eşti ateu, eşti malefic şi violent".Ei cred că dacă nu crezi în zeul lor,cu moralitatea, educaţia şi restul lucrurilor bune stai prost spre deloc.Am văzut atei mult mai civilizaţi şi buni decât credincioşii. Dar lucrurile astea sunt foarte greu de înţeles pentru mulţi pentru că ei deja şi-au format o mentalitate şi se agaţă cu îndârjire de ea.De fapt,mereu am spus că omul are nevoie de un credo religios, politic sau moral care să-l domine şi să-l scutească de efortul de a gândi. Datorită puterii sale magice, irealul devine mai tare decât realul.Iar asta, pentru mulţi e un punct în plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.dar nu eu sant de vina de toate astea.sant crestin si faptuiesc precum un ateu, doar ca nu ascult rock, si nici nu fac crime precum crestinii.astia sant niste criminali.te sfatuiesc sa le eviti societatea.sant periculosi,spala creere, si condamna pentru vesnicie.te mai pun si sa spui tot sub fusta popii, ca la securitate.sant de speriat.am vazut si eu concerte rock.nu seamana cu un cor religios. sant pasnice tare.bine se zbuciuma ei pe acolo fac convulsiii striga tare,lumini, zgomot extraordinar, lesinuri dar in rest pace si liniste ca in rai.baza reala? credinta si necredinta in cuvantul Domnului.