| anonim_4396 a întrebat:

Tot aud crestini din diverse culte care spun ca in vaccin se afla semnul fiarei.
Intreb si eu, nu scrie negru pe alb in Biblie ca semnul fiarei va fi la vedere? Si ca trebuie sa ai discernamant cand il primesti, adica cand il vei urma pe antichrist?
Deci ei interpreteaza gresit?

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Treaba cu majoritatea crestinilor din ziua de azi e la fel ca si cu aia care zic ca ei nu asculta manele, asculta de toate. Vor ei sa para ca fac ceva inteligent dar esueaza lamentabil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spun din lipda de educație.
De a lungul istoriei tot ce omenirea nu a inteles a pus pe seama divinității.
Asa e si cu vaccinul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt două categorii. Creștini și cretini. E greu să faci diferența în ziua de azi.

| anonimg a răspuns:

Nu este vorba de cipuri.
Semnul fiarei este Duminica.
Sigiliul lui Dumnezeu este Sabatul, adică Sâmbăta.
Duminica este o zi instituită de către biserica catolică în detrimentul adevăratului Sabat.
Aici va fi lupta. Curând biserica catolică va ajunge la puterea care a avut-o în trecut: aceea de a stăpâni peste conștiințele oamenilor. Și oamenii i se vor supune, inclusiv statul și alte religii: https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=UYjHJqi3Xhs
Cine nu se va închina ei nu va putea să cumpere sau să vândă.
https://m.youtube.com/watch?v=-kv54nUCGjM
Dumnezeu va ocroti pe aceia care își pun nădejdea în El. Noi nu trebuie să ne panicam, ci să ne bucurăm.
"Când vor începe să se întâmple aceste lucruri, să vă uitaţi în sus şi să vă ridicaţi capetele, pentru că izbăvirea voastră se apropie." (Luca.21:28)
"Cel ce umblă în neprihănire şi vorbeşte fără vicleşug, cel ce nesocoteşte un câştig scos prin stoarcere, cel ce îşi trage mâinile înapoi ca să nu primească mită, cel ce îşi astupă urechea să n-audă cuvinte setoase de sânge şi îşi leagă ochii ca să nu vadă răul,
acela va locui în locurile înalte; stânci întărite vor fi locul lui de scăpare; i se va da pâine, şi apa nu-i va lipsi." (Isaia.33:15,16)
Dumnezeu este dragoste; dar are limitele Lui cu care nu trebuie să ne jucăm ca niște copii fără minte așa cum au făcut în timpul lui Elisei.
Toți cei care vor trece de partea lui Dumnezeu vor fi salvați, pentru că atunci vor începe să cadă pe pământ cele 7 plăgi, din pricina abuzului pe care îl fac poporului lui Dumnezeu.
https://old.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/16/1/#1

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mercii, este frumos ca atragi atentia cu privire la ce va urma.
Dar intrebarea mea era alta ok?
Este sau nu vaccinul un cip?
Pentru ca conform Bibliei nu ar trebui, ori daca este asa inseamna ca Dumnezeu nu ar fi drept, deoarece lumea trebuie sa stie daca reprezinta asta, ma intelegi?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

"Este sau nu vaccinul un cip?"
Nu pot sa ma pronunt asupra acestui lucru. Tot ce este posibil sa aiba si vaccinul o legatura mai mult sau mai putin importanta. Dar semnul fiarei din Apocalipsa 13:17 este in mod categoric Duminica, fara nicio discutie.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Adica Duminica? ma bagi in ceata laughing

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Duminica este prima zi a săptămânii.
În prima postare a mea am pus două videoclipuri. În unul din ele vorbește un reprezentant al bisericii catolice. Urmărește tot videoclipul.

| johnnny123 a răspuns:

Daca nu ai fost satisfacut de niciunul dintre cele 48 de raspunsuri pe care le-ai primit cand ai mai pus intrebarea asta, nu vei fi multumit cu niciun raspuns.

Si totusi iti mai raspund o data:
Toti cei care spun ca vaccinul are "semnul fiarei" sunt niste oameni lipsiti de educatie elementara, care au fost indoctrinati inca din copilarie cu o viziune religioasa anti-stiinta, devenind extrem de receptivi la povesti infantile si respingand cu inversunare adevaruri stiintifice.

Sunt oameni complet incapabili de gandire critica, ce-si vor trai intreaga viata fara sa puna vreodata la indoiala autoritatea bisericii.

Sa spui ca "interpreteaza gresit" este o eroare. Oamenii astia nu sunt capabili sa interpreteze nimic. Sunt doar niste receptori de mesaje religioase, pe care le accepta fara nici o ezitare ca fiind adevarul.

| StrongHeart a răspuns:

Man,hai sa-ti spun ceva eu sunt crestin,sau mai bine zis cred intr-o forta creatoare,cred in viata de dupa moarte,cred ca Iisus a inviat,etc in urma unor experiente personale,dar in acelasi timp imi place sa gandesc rational,deci in perioade cand este panica si frica in lume atunci apar tot felul de profetii si povesti,multe care se contrazic chiar cu Insasi Scriptura, deci cine e crestin adevarat nu trebuie sa creada decat in Cuvantul Lui Dumnezeu, nimic mai mult, pentru ca Dumnezeu daca exista El nu vrea sa ne fie frica, nu este El dragostea absoluta?
IIsus ne-a avertizat de profeti falsi.E plina lumea de ei.De ce sa ne temem? Daca crezi cu adevarat trebuie sa stii ca Dumnezeu e in control intotdeauna si nimic nu se intampla fara voia Lui, iar eu nu cred ca vrea sa suferim astea sunt povestile unor oameni care doar transmit fricile lor si neincredere intre oameni.
Iti recomand acest videoclip, un om intelept nu se increde decat in Dumnezeu si atat si numai el stie cand o sa fie sfarsitul lumii, poate o sa fie peste 10000 de ani sau poate sa fie peste 10 ani, nimeni nu stie asta.
https://www.youtube.com/watch?v=C1RL287FYDU&ab_channel=CristiBumbenici

| zilog a răspuns:

Apocalipsa a inceput

| SingleForOne a răspuns:

Nu am mai răspuns la întrebarea asta înainte? Parcă da, din câte îmi amintesc.