| Meme10Memu a întrebat:

Tot ceea ce nu e in mintea omului e ireal sau nedefinit sau aleatoriu sau probabil?
Daca nu ar exista fiinte constiente precum omul universul ar exista? Are sens sa vorbim despre existenta a ceva fara existenta vreunei fiinte constiente?

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Hai sa o luam altfel. Cand moare cineva dispare cate bucata de ceva (poate din sufletul tau dar aia e alta poveste)? Evident ca nu.

Treaba asta cu constiinta care creeaza realitatea e o chestie draguta care ne popeaza egoul. Realitatea e ca esti un sac format in mare parte din apa care sta pe o pietricica irelevanta in economia universului.

Faptul ca tu prin constiinta ta influentezi cu ceva soarele e o aberatie, si sa zicem ca suntem o basina comparativ cu o stea relativ mica e o exagerare.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu a creat totul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Vreme de miliarde de ani, tot cosmosul a existat, neexistand si oameni.
Teoria ta pseudofilosofica e falsa.

| sabin89 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

El nu s-a referit exclusiv la om. A spus "precum omul"; şi " fără existenţa vreunei fiinţe conştiente". Probabil a luat în calcul şi îngeri sau ceva de genul ăsta.
Că mai trebuiau puse şi nişte virgule între acei "sau", asta e o altă poveste.

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce e universul in afara de modul cum il percep fiintele constiente precum oamenii?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Meme10Memu):

Locul in care exista toata materia.

| Nilsson a răspuns:

Orice particula din acest Univers exista pentru ca Dumnezeu e cu ochii pe ea.
Daca n-ar exista o constiinta universala e ca si cum nu ar fi nimic.
Noi doar imitam ce face Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Observarea afecteaza mediul masurat spre o stare determinata si nu probabila.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Omul nu este constient de o imensitate de lucruri. Ar fi aberant sa credem ca ce nu e in mintea omului nu exista. Iar oamenii sunt diferiti, au pachete diferite de cunostinte, de la refugiatii care invadeaza Europa si se poarta ca niste maimute pana la genii si alti oameni foarte inteligenti.

Un exemplu aici este spiritualitatea sau metafizica daca vrei, o realitate care exista dar despre care majoritatea oamenilor nu stiu nimic pentru ca informatiile despre spiritualitate au fost in mare parte distruse ori ascunse. Vezi inchizitia de exemplu, sau incendierea bibiotecii din Alexandria, sau faptul ca Vatican ascunde o gramada de cunostinte spirituale probabil vechi de mii de ani si oamenii se msi intreaba de ce nu au acces acolo.

Iar universul este infinit, a existat dintotdeauna si va continua sa existe cu sau fara oameni. Sunt doar o mica civilizatie pe o planeta dintr-un sistem solar dintr-o galaxie. In astfel de situatie se poate afla o infinitate de alte planete de vreme ce Universul este infinit in spatiu.

| Meme10Memu explică (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Ceea ce spui tu e in mintea ta.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ok crede tu in continuare in povestea punctului infinit de dens aparut de nicaieri in nicaieri din care a evoluat universul.