| Whiff a întrebat:

Tot raul duce spre bine?
Spuneti-va parerea.

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

O crima nu poate duce spre bine, oricat de optimist ai fi. Exceptia care bate regula.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu. Asta e doar ceea ce ne place să ne spunem, ca să ne consolăm şi să nu ne pierdem speranţa. Ne autoimpunem să gândim pozitiv, ca să putem rezista unor perioade/evenimente mai grele din viaţă. Însă în realitate nu, nu poate fi tot răul spre bine (binele cui?!). Doar ne place să ne amăgim. Şi e ok, cât timp ne ajută...să nu avem o cădere psihică...

| chelstone a răspuns:

Raul nu are cum sa duca decat spre rau, daca ar duce spre bine nu s-ar mai numi rau, ar fi bine...

| Bogdanux a răspuns:

Nu intotdeuna.Sunt oameni cu un caracter puternic care pot trece peste problemele din viata, astfel intarindu-i, si oameni care nu pot suporta, facand diverse gesturi, ce i-ar afecta si mai rau.

| Nalmeena a răspuns:

Nu. uneori noi, oamenii, vedem un lucru ca si cum ar fi rau, fara sa intelegem ca intr-un context mai larg acel lucru este de fapt bun. rau si bine nu exista, decat intr-o conceptie limitata a noastra, a oamenilor. totul este bine, daca stii cum sa pui problema big grin

| Kristina_3133 a răspuns:

Stii cum se spune "dupa ploaie vine soare ". Proverbul asta e inspirat dupa vorba asta. Adica dupa tot raul trebuie sa vine si bine.Dar nu e valabil tot timpul.Se mai intampla si invers. Dupa bine vine rau.

| mileyselydemy a răspuns:

Da pentru ca intotdeauna cand se intampla ceva rau trebuie sa te gandesti ca se putea si mai rau decat atat! Dar nu numai atat: sa stii ca in popor se zice "fiecare sut=un pas inainte" + experienta.
Funda te rog!

| oxss a răspuns:

Adevarat. Afirmatia este valabila mai ales in cazul problemelor din viata. Acestea sunt greu de suportat dar de cele mai multe ori benefice, ajutandu'te sa capeti cat mai multa experienta pe viitor, si maturitate in acelasi timp. Un caz real ca tot raul duce spre binehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut... fals!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si tot raul duce spre bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Daca-i omorai pe Stalin si pe Hitler, sigur "raul" sau "crima" ar fi dus spre bine. N-ar mai fi fost al 2-lea razboi mondial si n-ar mai fi murit atitea milioane de oameni.