| WhatheWow a întrebat:

Tot vorbim de scopul nostru dar sintem atit de insignifianti la nivel Universal. Sint de citeva sute de ori mai multe stele in Univers decit oameni pe Pamint, stele care traiesc miliarde sau chiar zeci de miliarde de ani.
Care este scopul lor? Sa aiba fiecare stea un scop?

Răspuns Câştigător
| andrei a răspuns:

Sunt multe lucruri fara scop. O piatra pe fundul marii nu are nici un scop. Putem spune ca scopul unei stele este sa formeze sisteme solare si pe o planetuta sa fie viata, dar spunem asta pentru ca stim ca asta steaua are rolul principal in intretirerea vietii. Deci daca consideram ca scopul unei stele este acela de a ajuta la formarea vietii afirmam asta pentru ca stim deja raspunsul.
Sunt multe lucruri fara scop in Univers.

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

De cateva sute de ori doar in galaxia noastra sefe si cum galaxiile sunt legate gravitational intre ele formeaza grupuri de aprox 50 galaxii apoi sunt clusterele cu mii de galaxii si superclusterele gigantice cu zeci de mii de galaxii. Scopul lor e acela de a oferii cat mai multa iarba caprelor mele, God s-a gandit la toate.

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

Am spus doar atitea ca sa nu stirnesc panica! laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Cred că suntem defecţi, de mereu încercăm să căutăm un scop pentru tot şi toate.
O fi ăsta scopul nostru, să distrugem armonia şi să despicăm firul în patru?

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Da e "defectul" unui filosof si ce poate fi si mai rau, un filosof ce are insomnii. laughing

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Doi filosofi ce au insomnii.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Trebuie sa fie cineva care sa asigure continuitatea "muzicii ambientale" la acesta categorie cit timp dorm ceilalti.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Da.
Apropo de filosofii nocturne,
http://youtu.be/r0cN_bpLrxk

Ne cam place să încercăm să prindem pisici inexistente pe întuneric... :))

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Si daca filosofia e un limbaj de neinteles atunci nu ma mir de ce am atitia dusmani cind eu am vrut doar bine de fiecare data! laughing

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Duşmani? Poate doar filosofi cu altfel de filosofii?

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Poate, dar am o "Biblie" intreaga la ignore, numai "sfinti" si "predicatori". happy

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

E şi normal, nu-i putem mulţumi pe toţi.

Apropo de percepţii şi altfel de filosofii,
http://youtu.be/0XZLlZ9vbfI

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Da, avem aceiasi limba dar limbajul diferit. laughing

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Mai devreme cineva postase ceva de genul : "e adevarat ca atunci cind un filosof iti raspunde la o intrebare uiti si intrebarea pe care ai pus-o?" laughing

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Mă simt atât de filosoafă... Care a fost întrebarea? laughing

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Ma "omoara" net-ul asta ambulant, nu tine deloc pasul cu mine. laughing
Hai sa-ti fac una filosofica si-n tema!
Multi sustin ca filosofii sint doar oameni plictisiti,
Ca atunci cind vrei raspunsuri e mai bine sa-i eviti.
L-e framinta, l-e intorc, l-e combina si sucesc,
Vrei cumva sa intelegi dar in schimb te-nebunesc!
Ce motive pot sa aiba pentru-asa o framintare,
Cind cauti raspunsuri simple la o simpla intrebare?
Insa eu dintr-o postura de fiinta plictisita,
Ma intreb ca ori si care : oare daca cineva,
O persoana, nu conteaza, ori si care,
Cauta niste raspunsuri la anume intrebare,
Se va multumii ea oare cu-n raspuns si nu mai multe,
Iar o buna analiza si-o buna documentare,
Nu sint totusi necesare ca din ele la sfirsit,
Adevarul sa rezulte?
Eeeee dar vezi tu, multi aceia ce nu sint, ca fiinta plictisiti,
Ci de-atita munca bruta, in gindire odihniti.
Pentru ei e foarte greu, caci din "lipsa de resurse",
Nu pot procesa concepte sau cuvinte de la surse.
Ma gindesc c-ar fi mai bine sa l-e dam putina minte,
Nu sa caute raspunsuri ci sa-si puna intrebari
Dar mi-e teama ca la urma vor fi plini de remuscari
Si ca-si vor aduce aminte,
Nu ca au inteligenta si ca tu iai procopsit,
Mai degraba cine stie...c-ai fost rau si iai prostit!

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

La-sa frate vrajeala cu acesti filozofi ai tai,
Vrei sa schimbi oranduirea si a caprelor mele
Ca nu stie sa pasca iarba doar din lipsa de idei?
Chiar cu toata nestiinta a lor de rumegatoare,
Stiu concret ce-au de facut, lapte, branza si cu iezi
Si daca te mai pui contra iti dau capul de pereti.
Cartea ca sursa de idei este doar pentru destepti,
Cei care asuda in-truna sunt doar niste natafleti,
Caci a lor increngatura cei in cap neuronala
Este atat proiectata, pentru a fi pierde vara.
Si tu vrei din "plictisiti" si cu "lipsa de resurse"
Ca sa-i faci cu pasiune pentru documentare?
Mai bine ii faci pocaiti, asta-i atractia mare
Caci stiinta rau ii "doare", trebuie sa o intelegi,
Ori sa aprinzi o lumanare si-o ragaciune sa spui
E o frumoasa visare si la mintea orisicui.
In zadar vrei sa convingi pe cei ce cred in sine lor
Ca folozofii sunt nebuni, caci pe limba lor mor.
Prefate, spune-le ca sunt destepti chiar si frumosi
Pune-le barosu-n mana sa asude acesti băţoşi,
Si in minteea lor tampita ei vor crede ca-s baftosi.

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

Chiar vroiam sa te intreb daca atunci cind le dai "iarba uscata" la capre le dai si foita de hirtie? laughing

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu taticu, laptopul sa sporeasca productia de lapte, laptop= stimulent lapte. laughing

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

Deci, din raspunsul tau sa inteleg ca maninca iarba n-o fumeaza? laughing

| WhatheWow explică:

rolling on the floor

| Delicacy a răspuns:

La fel de bine aş putea întreba şi eu de ce există Universul? Acestea sunt întrebări al căror răspunsuri nu le pot identifica mintea umană şi trebuie să acceptăm asta. Dacă am cunoaşte totul, existenţa noastră nu ar mai avea nici un rost, am stagna din toate punctele de vedere.

| AliveOne a răspuns:

Scopul lor e sa modifice totul in jurul lor (in timp).O sa-si epuizeze toate resursele apoi se va transforma intr-o gaura neagra cel mai probabil or in praf stelar in caz contrar va distruge tot ce se numeste planeta/stea din apropierea ei oricum nu va muri niciodata mereu va fi intr-o continua transformare. Impreuna toate stelele, parerea mea, ''curata universu de praf''.

| Accero a răspuns:

EU spun ca gresesti cu ceva... Spui ca sunt de cateva sute de ori mai multe stele in UNIVERS. Ei bine universul e nemarginit si mi-as pune viata in joc ca nu exita nici o putere de pe Pamant care sa le poata numara pe toate, pe cand oamenii pot fi numarati foarte foarte usor, si ni se demonstreaza in permanenta asta.Scopul lor? ei bine din punctul meu de vedere Orice exista are si un scop, care poate fi bine definit in mintea lui sau a altora si total neianteles in mintea unora. Scopul stelelor este sa existe ...pentru a lumina acest univers intunecat.Imagineaza-ti ca Universul este viata ta, care a fost distrusa, nu ai avea nevoie de cateva stele care sa-ti lumineze drumul(si prin asta ma refer la prieteni, dar nu sunt sigur ca acest concept de prietenie ar mai exista). Vezi tu in vederea mea Stelele sunt atat de pure, ele stralucesc cat pot de tare, si chiar daca sunt palite de soare si lumina lor nu mai bate (aici ma refer la cele din jurul pamantului) ele tot stralucesc, si continua sa ne dea lumina chiar daca lumea e atat de rea, si nu ii mai pasa decat de binele propriu. Stelele au scop sa te ghideze, pentru ca atunci cand nu existau busole sau GPS-uri, oamenii se ghidau dupa stele. Stelele sunt sclipirea care tine in viata acest univers intunecat plin de guri negre.

| Hopefree a răspuns (pentru Accero):

Ceea ce ai spus aici....este foarte adevarat.In fond toate au un scop.Nu exista lucru pe care Dumnezeu sa il fi creat degeaba.Noi oamneii oricat de filozofi ne-am crede nu putem fi ca si Dumnezeu.El este filozoful suprem si care le stie tuturor scopul. Daca am putea ajunge ca Dumnezeu atunci cu siguranta am privi totul din alt unghi si sunt sigur ca am intelege tot.Dar cum nu putem fi ca Dumnezeu si acesta nu trebuie sa fie un motiv de suparare ar trebui sa gasim noi scopul fiecarui lucru.Cand facem asta invatam mai multe si plus de asta invatam despre marele lor Creator.Nimic nu poate fi mai frumos decat asta. Oamneii studiaza de mii de ani plantele, animalele, universul si insusi corpul uman si mereu afla ceva nou.Eee aflarea acelui nou este de fapt fericirea.Cand desoperi ceva nou si poti arata lumii.

| WhatheWow explică (pentru Hopefree):

Ei dracia dracu'! Acum il facem pe Dumnezeu si filosof; nu-i destul ca i-am dat toate sentimentele noastre si L-am facut uman, acum e filosof.
Toate sentimentele, in fond si la urma urmei sint doar slabiciuni iar noi inzestram un zeu cu ele; frumos, gindim cu unghiile ca materia cenusie se odihneste!

| Hopefree a răspuns (pentru WhatheWow):

Eh ai dreptul sa crezi in ce vrei iar eu la fel..de aceea eu am sa imi sustin teoria deoarece eu nu renunt usor, dar te rog nu o lua in nume de rau.Si apropo Dumnezeu poate fi tot ce el isi doreste sa fie, de aceea este Atotputernic si singurul Dumnezeu adevarat, pentru ca exista multi dumnezei in lumea asta dar nici unul nu este ca si el, sau mai bine spus Adevarat.In fond si diavolul cel numit Satan este un dumnezeu dar este un dumnezeu al acestei lumi, un dumnezeu al raului care domina aceasta lume si ii tine sclavi pe oamnei in propriile dorinte.

| WhatheWow explică (pentru Hopefree):

Poti sa crezi in ce zeu vrei, toti pot fi adevarati sau nici unul si nu ma intereseaza citusi de putin. Ai dreptate, daca exista, Dumnezeu poate lua ce forma vrea El dar nici intr-un caz ce vrem noi!

| Hopefree a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta este clar! Nu putem noi oamneii imperfecti sa facem asta