| celcestainsuspensie a întrebat:

Totul este scris, totul este prezis, tot ce-i drept se afla in Biblie. Se stie ca doamne-doamne il va snopi in bataie pe necuratu', ca binele se va lupta cu raul, iar binele va invinge. Pai, de ce nu-i rupe geaca necuratului de pe acum, sa traiasca si lumea asta fara frica in san? Doar ii sta in putere lui dumnezeu. Sau, nu?

29 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

...in Biblie spui tu fiindca te-ai nascut crestin, dar in Coran ar spune mahomedanii, in Patanjali ar spune budistii sau in invataturile lui Confucius ar sustine confucianistii, s.a.md.Si fiecare ar pretinde ca adevarul sau este si unicul. Dar, daca treci dincolo de toate granitele puse de milenii intre credinte, si firesti pana la urma in conditiile in care fiecare popor isi avea o "vale a regilor"a sa si numai intamplator afla despre alte credinte si conceptii, daca ajungem in zilele noastre cand putem sa cunoastem si cea mai ascunsa in desisurile junglei credinta, asa cum ne informeaza Frazer in a sa"Creanga de aur"sau Eliade in istoria sa despre credinte, nu mai poti pretinde ca Biblia este unica marturie a prezentei divinului in lume iar preceptiile, legile, invataturile ei afli ca au fost, la origine, cele ale unei anume comunitati umane, unica in singuratarea ei, dar, fara a-i contesta calitatile, afli ca exista o multitudine de atitudini si de modalitati de receptarea divinului din existenta.Si nu minimalizez cu nimic importanta ei spunand asta; doar afirm ca la fel de importante sunt asi alta carti ale omenirii precum frumoasa lume a zeitatilor grecesti sau romane, interesanta poveste a zeilor nordici sau a celor egipteni, ca sa nu mai vorbim despre legenda mayasa de a carei prezicere apocaliptica se vorbesta atata astazi.Insa, dincolo de toate granitele ce separa credinte este ceea ce le unifica:existenta binelui in lume alaturi de Rau; in toate credintele religioase binele este reprezentat de Dumnezeu, entitate benefica vietii indiferent care ar fi numele sau, iar Raul entitate daunatoare vietii, armoniei si echilibrului universal si fiinta sa sau are la fel de multe nume de la Satana la Seth, ca sa nu dau decat doua exemple. Ce poate sa insemne aceasta categorica imapartire a creatiei in doua puteri antagonice decat o vesnica infruntare intre forte benefice si malefice? Din tot ce-si poate mintea mea imagina, din tot ceea ce realitatea materiala dar si spirituala ne ofera nu pot intelege decat un lucru: faptul ca lumea exista inca, ca legile divine tin in echilibru Universul, ca viata, odata ivita, continua la nasfarsit pe Terra, toate acestea ma fac sa cred ca Binele prevaleaza asupra raului.Desigur ca exista in lume piedici si suferinta, boala si moarte, dar minunea este ca exista lege si ordine, frumusete si bucurie, armonie si iubire. Durerea, care e sentimentul marginirii noastre nu e ceva consistent in viata noastra; ea nu are un scop in sine ca fericirea.Cand o intalnim stim ca nu e durabila in actiune. E in firea Raului sa nu poata dura fiindca sta in conflict cu MareleTot.Raul e corectat in fiecare clipa de totalitatea lucrurilor, raul pare a fi un accident al firii. Iar daca readucem discutia la destinul omenesc, toti vrem ca binele sa izbandeasca asupra raului, toti vrem ca toate povestile sa aiba un happy-end.Si fiecare viata in parte reflecta in mic, lupta ce se duce in Universul mare:niciun om nu este pe deplin si pentru toata viata fericit, dar nici nefericit; in fiecare dintre noi se infrunta, zi de zi, binele si raul.Si singura libertate pe care o avem e aceea de a alege; in rest nu putem fi decat spectatori la o inclestare de forte ce opune lumina intunericului, materiei antimateria, infinitulului finitul. Dumnezeu este in fiecare dintre noi, in toate faptele noastre bune, puse in slujba vietii; dar si diavolul este prezent in fiecare.Si nu stiu sa spun, draga Kronstadt, care dintre ei te-a pus sa lansezi o asemeea intrebare, care, iata, ne va transforma, cu siguranta, in prieteni sau adversari! Numai bine.

| mihaibrasov a răspuns:

"Raul" exista pentru ca binele sa se poata manifesta. Fara o minima dualitate nu te-ai putea bucura daca ai fi mereu in aceeasi stare de fericire. Lupta intre bine si rau are loc doar in sufletul omului. Diavolul nu exista ca si o entitate opusa lui Dumnezeu. Este doar raul din oameni, care are si el rolul lui...

| ramona30 a răspuns:

Istoria este plina de milioane de oameni rai care au distrus, omorat, furat si au trait bine. In continuare exista multi oameni de genul asta. Exista atatea razboaie, lupte castigate de cei ce nu aveau dreptatea de partea lor. Justitia divina nu exista pentru ca nu are cine sa o aplice. Pana si biserica stie asta, si ca sa justifice asta zice ca justitia divina se aplica dupa moartea. Sa-i credem?
Moartea reprezinta incetarea functiilor biologice ale unui organism (oricare ar fi el). As fi curioasa sa stiu ce "functii" mai exista dupa ce neuronii, sinapsele, inima inceteaza sa mai functioneze? Cum exista aceste "functii" independent de cele biologice?
Si daca exista, cum sunt pedepsite aceste "functii" ale oamenilor rai?

| ramona30 a răspuns:

Kayn pentru ce sa ma pedepseasca? Pentru ca sunt o femeie inzestrata cu ratiune si spirit critic? Pentru ca imi pun intrebari?
Asta e D-zeu? Cel care ii da omului ratiune si instinct si dupa aia il pedepseste ca le-a folosit?
Sa stii ca in iad vor ajunge toti cre(s)tinii care au crezut orbeste in el iar ateii vor fi recompensati pentru ca au fost rationali. laughing))

| Angel0 a răspuns:

Fara conceptul de reincarnare nimic nu are sens.Cum poti pedepsi cel mai bine un criminal sau un violator decat sa-l faci sa simta pe propria piele raul facut? Pana in anul 504 conceptul de reincarnare era destul de acceptat pana l-a rezolvat Constantin.

| Angel0 a răspuns:

@ania
"Daca in viata viitoare platesti pentru greselile din viata anterioara, cu prima nastere pentru ce platesti?"
Intrebarea este care este prima.
Daca nu ai nimic de platit nu platesti nimic.
Legea Karmei este universal valabila, ca o accepti sau nu, sau ca stii sau nu de existenta ei.Si in Biblie este explicata destul de bine.

| Angel0 a răspuns:

@ania
Cine seamana nelegiuire, nelegiuire va secera, si nuiaua nelegiuirii lui este gata. - (Prov. 22:8)
Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce seamana omul, aceea va si secera. (Gal. 6:7)
Fiindca au semanat vant, vor secera furtuna. (Osea. 8:7)
Etc, etc. Legea cauzei și a efectului.

| Dmonik a răspuns:

Si in "Povestea lui Harap-Alb" e la fel. Si in altele, am citit eu.
De ce nu-i rupe geaca? Pentru ca, pana sa ajunga la deznodamantul fericit (cand Fat ramane cu toata imparatia si...sotia, in fine), este si punctul culminant, 2012! O clipa! Dau pagina!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Parerea mea e ca, intr-o proportie foarte mare, lucrurile sunt hotarate de Dumnezeu. Nu in sensul ala, in care lipseste puterea si curajul de a actiona, in care stai sa treaca viata pe langa tine si mergi dupa cum te duce valul, ci in sensul ca se intampla uneori sa ne dorim ceva foarte mult, sa incercam toate variantele posibile de indeplinire, sa ne dam peste cap si cu toate astea, sa nu se intample lucrurile dupa vointa noastra. Ironic este cand aflam ca de fapt, neindeplinirea lucrului pe care ni-l doream, a fost cel mai bun lucru pentru noi. N-as zice ca Dumnezeu conduce oamenii cu autoritate absoluta, dar unora le baga bete in roate pentru a-i impiedica sa greseasca.

| siwel a răspuns:

Buna meditatie in preambulul intrebarii. Eu cred ca lui Dumnezeu ii sta in putere sa sparga gura targului si a dracului. Scriptura spune ca El e singura fiinta buna, dreapta si perfecta. Asta include intelepciunea si dragostea. Adica El poate sa dea cu parul si sa termine toata tarasenia, dar mai suntem noi pe scena care trebuie sa alegem sau pe dracu care sta cu carligul cu momeala zilnic inaintea noastra: "traieste pentru tine, fi number one, fa ce vrei, sa te doara-n paispe de God si de ce vrea el de la tine" SAU pe Dumnezeu care spune: "traieste pentru mine si iti va fi bine tie si celor din jur si lumea va fi in armonie cu ea insasi". Deci cred ca dragoste nu se poate cu forta asa ca nu da cu parul nici in dracu, nici in noi si ne lasa si noua spatiu de respirat si de ales... Intre timp dracu face tumbe pe aici desi gura dracului a fost deja sparta de Hristos pe cruce cand i-a luat dreptul lui asupra noastra prin faptul ca a platit pretul pentru pacatele mele si ale tale (moartea, nu lumanari si slujbe) si l-a lasat pe dracu fara obiectul muncii. Dar si victoria asta a lui Hristos pe cruce nu se activeaza in noi decat in masura in care fiecare recunoaste ca are nevoie de ce a facut Hristos pe cruce in dreptul lui. Asa ca avem si noi rostul sa nu ne incredem in muschii nostri morali, ci in victoria lui Hristos pe cruce asupra dracului care ne minte si ne acuza non stop. In sensul in care ne ascundem in spatele a ceea ce a facut Hristos la cruce putem sa fim partasi la spartul gurii lui satanel si sa scapam de influenta lui nefasta in viata de zi cu zi (dintre uneltele lui preferate: depresii, acuzatii irationale, complexe, sadisme, neiertare, frica, oprimare, vicii incontrolabile, mandria - favorita lui)

| DorelSudoru a răspuns:

laughingNu-l invinge acum pentru ca se va plictisii pe viitor...

| ania a răspuns:

Conceptul de reincarnare da sens la toate lucrurile?
Daca in viata viitoare platesti pentru greselile din viata anterioara, cu prima nastere pentru ce platesti?

| ania a răspuns:

Faina intrebare.
Si necuratul a fost creat cu liber arbitru, el s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu fara sa fi fost indemnat de vreun aliat.Probabil ca chiar daca nu ar fi existat satan sau el nu s-ar fi razvratit noi tot am fi avut posibilitatea de a-i intoarce spatele lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu ne da noua raport pentru ce a ales un anumit moment. Mie imi pare bine ca m-a creat cu liber arbitru, ca am putut alege sa-i dau dau Lui sufletul Meu, ca puteam sa nu o fac. Posibilitatea de a te supune LUI sau ati respinge Creatorul mi se pare climaxul demnitatii ca fiinta.

| ania a răspuns:

@larix
Cum e explicata in Biblie legea karmei?

| ania a răspuns:

@larix
Eu nu vad o legatura necesara intre legea cauze si efectului, prezenta intr-adevar in Biblie si reincarnare. Consecintele alegerilor tale le suporti unele in viata aceasta iar ca intreg iti contureaza destinul etern. Din cate inteleg eu, Biblia exclude reincarnarea: " oameilor le este randuit sa moara o singura data iar dupa aceea vine judecata" Evrei 9:27.

| Thunder a răspuns:

Pai in filme tot timpul lupta dintre bine si rau e la sfarsit. Biblia e ca un roman care urmareste toate momentele subiectului: Intriga, Punctul culminant, Deznodamant si care mai erau. Asta cu oamenii buni care vor fi luati de pe pamant inainte de macel, iar cei rai vor fi lasati sa asiste e un c***t. De ce sa-i lase tocmai pe aia sa asiste la dezastru cand au mai trecut pe acest pamant sute de milioane de oameni rai (sau cati or fi fost). Ori aia o sa duca in spate pacatul stramosesc suprem laughing. Nu inteleg de ce nu a exterminat necuratul pana acum, nu tocmai acum sau de ce l-a lasat slobod. Ma amuza astia care tot indeamna lumea sa citeasca Biblia ca sa inteleaga ceva. Sa intelegi ce? Daca ai citit Biblia esti sfant? O sa detii adevarul absolut? Mai tare te baga in ceata si iti pui mai multe intrebari.

Răspuns utilizator avertizat
| deeeeeebora a răspuns:

Tu crezi ca Dumnezeu, vrea sa loveasca sau sa minta? El isi mentine Cuvantul pana in veacu veacurilor:El e Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul
nu ar fi corect ca unii oameni sa iaba de-a face cu ispita si altii nu.
pentru noi oamenii, El Si-a dat Unicul Fiu pentru noi? ce iti trebuie mai mult? El iti da putere(daca te rogi pentru asta)sa biruiesti lumea asta condusa de satan, care este imbracat in haine stralucitoare pentru a orbii pe tot mai multi dintre noi
inteleg ca vrei sa caut-o nod in papura, dar nu e vei gasi(totul se poate intelege, dar nu pe logica lumii acesteia)pentru ca noi cunoscut dragostea si inteleciunea Creatorului.
multi dintre noi credem ca putem vorbi despre religie(Dumnezeu, Isus sau altcineva)ca despre basescu, boc acum pe perioada de criza
pa, pa!

| Nicky29 a răspuns:

@Kronstadt ma intreb ce o fi in capu lu Satana daca a citit biblia si la sfarsit scria ca o sa manance bataie cum o fi pentru el sa stie ca tot ce va face va fi in zadar.
@Ramona dupa moarte nu o sa fie pedepsita nici o functie o sa fie pedepsit sufletu dar ma intreb ce pedeapsa o sa iti dea Dumnezeu si sa fie mai grava ca moartea

| Costel95 a răspuns:

Daca Dumnezeu ar reveni astazi, oare cati ar fi mantuiti? Dumnezeu mai ofera timp pentru ca noi sa ne pocaim. La Dumnezeu nu-i nimic imposibil, dar ai grija ca mania Lui Dumnezeu sa nu se reverse asupra ta.

| vigome a răspuns:

Care lume sa traiasca mai bine?
Mie mi se pare ca lumea incepe sa nu mai fie lume si curios vina se pare ca o poarta ea insasi, ea lumea care este intr-o schimbare rapida si cei mai rau in sensul negativ. Ni s-a dat dreptul la liberul arbitru, sau asa credem unii si jucam jocul cum credem de cuviinta. Nu ne intereseaza sa respectam pe altii si legile lor chiar daca unele sunt bune. Ne creem propriile legi si reguli chiar daca uneori si de cele mai multe ori calca pe gitul celui de linga noi. Ne consideram fiecare din noi ca fiind,, cel mai...". Nu ne intereseaza opinii si idei daca nu sunt in armonie cu ce credem noi. Uitam ca cea mai mare calitate pe care ar trebui sa o avem noi, oamenii, indiferent de credinta sau non credinta noastra trebuie sa fie aceea de a fi OAMENI si de a respecta ceea ce ne inconjoara, pornind de la natura si terminind cu semenii nostri. Poate, desi unii nu cred asta, suntem o creatie care trebuie sa evolueze a Cuiva mai destept si inteligent decit noi, niste copii fara minte. Poate Dumnezeu pe care l-au vazut cei care au scris biblia este doar Parintele umanitatii. Poate adevaratul Dumnezeu se numeste altfel, este de alta natura si este mai presus de Dumnezeul lui Moise. Poate universul si tot ce il compune are o natura bipolara. Poate sunt energii care controleaza totul cu ajutorul unor,, mecanisme" care nu au legatura cu fizica pe care cica noi pamintenii o stapinim, energii care de asemenea pot fi pozitive si negative. De ce nu ar trebui sa fim de acord ca viitorul umanitatii, tocmai pentru a continua sa existe si poate singura ei sansa, este sa continue sa mearga brat la brat cu binele. Nu exista viitor pentru noi ca specie pe un alt drum, indiferent in cine credem sau nu. Si ca sa inchei, poate pentru asta trebuie sa invinga Binele, pentru ca noi, o creatie mica si mereu nerecunoscatoare sa continuam sa existam. Poate El a vrut s-a spuna ca indiferent ce alegem, El, in numele nostru v-a mai da o batalie finala pentru a ne lasa noua dupa, numai o varianta unica. Poate El, Universul, sau cine o fi doreste sa ne mai aiba alaturi si mai tirziu. Nu trebuie sa fii orb sa nu observi ca drumul ales de noi este spre autodistrugere si se pare ca nu vrem sa ne mai dam nici o sansa. Poate El este singura noastra sansa, daca ne mai accepta asa cum suntem de decazuti. Numai bine tuturor!

| Neah a răspuns:

Pentru ca el ii lasa sa aleaga pe oameni intre bine si rau...trebuie sa citesti Bibilia daca vrei sa intelegi...

| Crisu a răspuns:

Stiai ca Dumnezeu se scrie cu litera mare nu? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai tu pui asa intrebare? tu ce crezi ca ar fi mai bine? Dumnezeu sa demonsrtreze ca e un tiran atotputernic? sau ca este atotputernic din dragoste pentru creatia sa? fiindca problema cu ratacirea in urma caderii lui satan nu e numai a noastra a oamenilor, ci si a ingerilor, si a oricarei creatii o mai fi in universul asta, vazut si nevazut. dumnezeu nu-l va snopi in bataie, ci il va judeca si-l va face tap ispasitor pentru toate relele facute in univers, din mandrie si egoism, pentru a ajunge mai presus decat cel preainalt. iar cel preainalt nu este o creatie. el a creat totul.nu este o fiinta.este duh.nu este marginit, este nemarginit, nu a fost vazut si nici no sa fie vrodata decat de catre cei carora vrea el sa fie revelat. din el s-a nascut unicul fiu, de la el purcede Duhul sfant, el este izvorul tuturor bunatatilor, si deduc eu, ca de la el izvorasc toate principiile fizice, si legile universului si tot ce e necesar pentru buna functionare a toate.si are timp garla fiindca el este timpul si spatiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege, altfel, care ar fi frumusetea vietii? Din toti acesti ani pe care iai primit in dar nu iti poti sacrifica cateva minute pentru Dumnezeu?(sa stii ca cunosc persoane in clasa mea care cu siguranta nu merg la biserica fiindca doresc ci pentru ca sunt obligati)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kayn, crede-ma ca in iad nu vrei sa te duci caci acolo sufletul iti este chinuit.Gandestete la cea mai apropiata persoana si gandeste-te cum ar fi sa o vezi cum oamenii mai mari o in groapa. Mie poate ca mi-a murit mama dar asta nu inseamna ca nu o simt langa mine, dar in momentul cand am vazut-o cum era dusa pe ultimul drum m-am simtit chinuita ingrozitor de parca nu mai voiam sa traiesc deloc fara ea si eram in stare sa ma duc cu ea