| nyk15 a întrebat:

Trebuie sa aflu laturile unui dreptunghi stiind numai aria

6 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Iti mai trebuie o relatie despre laturi: ori L/l, ori perimetrul P=2(L+l),ori L=l+a, etc. Din aceste doua relatii poti sa obtii pe L si l

| alexmircescu13 a răspuns:

Aria dreptunghiului este L x l, deci latura mare (lungimea) inmultita cu latura mica (inaltimea). Daca ai produsul lor, descompui produsul si obtii laturile. Ex: daca aria=10, L=5 si l=2. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| alexmircescu13 a răspuns (pentru lolosaurus):

Ma refeream la cazul ideal in care aria e un produs de doi factori numere naturale, asa cum am mentionat si in exemplu. Daca aria e de exemplu 100, rezultatele pot fi altele (50 x 2, 25 x 4, 100 x 1). Singurele date pe care le-a oferit cel care a postat intrebarea m-au dus la aceasta rezolvare.

Răspuns utilizator avertizat
| aida97 a răspuns:

Știi aria... aria dreptunnghiului = lungimea x latimea