| anonim_4396 a întrebat:

Trecutul, prezentul si viitorul au loc in acelasi moment din timp? Ceva din trecut poate fi reconstituit?

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu credeam că poți pune o întrebare așa tâmpită. Și tu parcă ai afirmat în niște răspunsuri că nu poți modifica trecutul.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Trecutul NU poate fi modificat insa elemente din trecut pot fi reconstituite pe baza unei memorii. Viitorul NU poate fi prezis decat de ceva ce guverneaza legile fizice si poate discerne tendintele unei libertati de alegere. Omul isi aminteste succesiunea evenimentelor din trecut si pe baza lor poate reconstitui trecutul sau elemente ce au fost in trecut. De exemplu o melodie, un film memorat intr-o memorie digitala.
Omul se afla in permanenta in prezent care imediat devine trecut pe care il memoreaza in ansamblu si nu la nivel de succesiune de evenimente sau pozitii ale unor particule elementare.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Sincer, dacă noi nu am exista am putea spune că viitorul există și trecutul ar putea fi calculate oricând, doar prin calcule. Dacă în momentul Bing Bang-ului am face o infinitate de calcule, am putea afla unde ar fi orice particulă, în orice moment din timp. Dacă în orice moment din timp, am face un număr excesiv de mare de calcule, am putea afla unde a fost orice particulă în orice moment din trecut, dar asta doar pentru că există ordine în univers. Există anumite constante, există legi care se aplică oriunde, putem spune că există o armonie. Problema este că existăm noi, ființe inteligente. Dacă eu aș alunga cu o piatră, și aș face o mulțime de calcule ( forța cu care am alungat, unghiul cu care am alungat, forța de frecare cu aerul, forța de greutate etc) aș putea afla unde va gătea piatra cu exactitate, dar dacă la mijlocul drumului, vine o persoană și o prinde, mi-au fost distruse toate calculele. Noi suntem un element de haos un univers, ceva ce nu se mișcă conform legilor fizicii, și doar ajutați de acestea. Nu poți spune unde vom fi și când, deoarece nu suntem obligați să mergem dacă nu vrem. Idee că noi reprezentăm haos, elimină existența unui viitor. Acum, cum ai spus tu, putem recrea momente din trecut pe care ni le amintim, deci, teoretic, putem înregistra trecutul, într-un mod imaterial, dar, dacă material, universul își înregistrează propria evoluție? Noi știm că informația poate fi transmisă, de la o particulă la alta, dar dacă această informație poate fi stocată de către particule? Ar însemnă că întrec universul se înregistrează pe el însuși, și ar face posibilă existența călătorii în timp. Totuși, ambele afirmații ale mele sunt doar teorii, și nu le pot demonstra, totuși. pentru mine e suficient momentan. Și cât despre prima întrebare, nu, dacă luăm timpul ca o a patra dimensiune cum spunea Einstein, timpul ar fi o coordonată, și n-are cum ca ceva să există în aceeași coordonată, dacă nu este același obiect. Acum nu poate fi atunci.

| anonim_4396 explică (pentru Tyberiu2000):

"Sincer, dacă noi nu am exista am putea spune că viitorul există și trecutul ar putea fi calculate oricând, doar prin calcule. Dacă în momentul Bing Bang-ului am face o infinitate de calcule, am putea afla unde ar fi orice particulă, în orice moment din timp. Dacă în orice moment din timp, am face un număr excesiv de mare de calcule, am putea afla unde a fost orice particulă în orice moment din trecut, dar asta doar pentru că există ordine în univers. Există anumite constante, există legi care se aplică oriunde, putem spune că există o armonie. Problema este că existăm noi, ființe inteligente. Dacă eu aș alunga cu o piatră, și aș face o mulțime de calcule ( forța cu care am alungat, unghiul cu care am alungat, forța de frecare cu aerul, forța de greutate etc) aș putea afla unde va gătea piatra cu exactitate, dar dacă la mijlocul drumului, vine o persoană și o prinde, mi-au fost distruse toate calculele. Noi suntem un element de haos un univers, ceva ce nu se mișcă conform legilor fizicii, și doar ajutați de acestea. Nu poți spune unde vom fi și când, deoarece nu suntem obligați să mergem dacă nu vrem. Idee că noi reprezentăm haos, elimină existența unui viitor. Acum, cum ai spus tu, putem recrea momente din trecut pe care ni le amintim, deci, teoretic, putem înregistra trecutul, într-un mod imaterial, dar, dacă material, universul își înregistrează propria evoluție? Noi știm că informația poate fi transmisă, de la o particulă la alta, dar dacă această informație poate fi stocată de către particule? Ar însemnă că întrec universul se înregistrează pe el însuși, și ar face posibilă existența călătorii în timp. Totuși, ambele afirmații ale mele sunt doar teorii, și nu le pot demonstra, totuși. pentru mine e suficient momentan. Și cât despre prima întrebare, nu, dacă luăm timpul ca o a patra dimensiune cum spunea Einstein, timpul ar fi o coordonată, și n-are cum ca ceva să există în aceeași coordonată, dacă nu este același obiect. Acum nu poate fi atunci." --------------------------------------------- ti-am citat tot acest raspuns pentru ca este interesant si rational. Un foton nu poate fi in acelasi timp in mai multe locuri. Dar mai multi fotoni pot fi in acelasi loc prin superpozitie. Asta si pentru ca lumina alba contine toate culorile care pot fi separate doar de o prisma transparenta. Tot Universul si chiar si omul este guvernat de legi fizice implementate in toata materia. Materia din Univers este ca un intreg care se misca dupa niste legi fizice. Doar ca omul si ingerii au libertate de alegere care nu este supusa nici unei legi fizice si nici chiar constiintei care de multe ori sau uneori e ignorata. Un hard disk alcatuit din particule elementare poate memora un film ce arata doar imagini si sunete si nu memoreaza decat 2D plus sunet. Odata cu avansarea tehnologiei se va putea memora un film in 3D si va putea fi redat sub forma de holograme. Cum am spus, se poate inchipui o memorie ca sistem de tip perpetuum mobile alcatuita doar din fotoni adica un sistem cu sens invers spre continut mai mult fotonic decat electronic si fermionic. In sistemele fermionice anihilarea este imediat urmata de formare de perechi quarc-antiquarc electron-antielectron adica ca si cum exista o lege implementata in materie prin care materia fermionica nu se dematerializeaza in fotoni care sunt o minoritate. Vorbesc de un sistem bosonic cu lege inversata adica formarea de perechi quarc-antiquarc sa fie urmata imediat de anihilare. Locurile de anihilare sa fie noduri de modificare de directie si astfel un foton urmat de alti fotoni in continuu prin perpetuum mobile sa poata urma o traiectorie care sa formeze o geometrie tridimensionala care sa constituie o memorie si chiar o constiinta a propriei geometrii printr-o memorie dubla care poate exista prin superpozitia fotonilor. Asa este Dumnezeu. Dumnezeu este o astfel de memorie cu constiinta de sine sub forma de radiatie fotonica aflata intr-un volum foarte mare de spatiu si care este conectata cu alti fotoni sau unde fotonice cu circuit inchis care se inchide la capatul celalalt al Universului material; circuite de forte sau unde fotonice numite in ansamblu Duhul Sfant. Un rol il au si neutrinii care exista in spatiul intergalactic si care trec prin materie nedeviati. Dumnezeu, nu e nevoie sa memoreze pozitiile instantanee ale particulelor elementare din volumul Universului material atata timp cat a implementat niste legi. Radiatiile gamma sunt invizibile cu ochiul liber si la fel si electronii-pozitronii. Si astfel Dumnezeu nu poate fi vazut pentru ca are o structura formata din radiatie fotonica neutra electric. Dumnezeu ar putea avea si o structura de gaz incolor amestecat cu radiatii si astfel sa nu poata fi vazut intr-un fond spatial negru sau care absoarbe toate radiatiile fotonice vizibile in loc sa le reflecte. Isaia 40:26.

| GrepolisKing a răspuns:

Practic, acesta este un paradox al timpului, dar trecutul este trecut si nu poate fi schimbat, in schimb, viitorul este un lucru pe care il poti schimba, dar in aceelasi timp si el te poate schimba pe tine

| JuAl a răspuns:

Da. Da asa e. Trectul, prezentu si viitorul se afla simultant.

| Ginosaurus a răspuns:

Poate ai auzit sau aflat pe internet ca masina timpului a fost creata de ff mult timp si eu cred in existenta ei.

| FuFle a răspuns:

Daca ai un zid in fata si unu in spate si faci un portal din fata in spate te poti fut3 in cu3

| Dante7000 a răspuns:

Atat timp cat nu s-a inventat masina timpului inca, cred ca e imposibil sa reconstituiesti ceva din trecut/viitor.