| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Tu spui ca Dumnezeu a creat viata, spune geniule, cine l-a creat pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| lorena1gianinak a răspuns:

Nu Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa, ci noi l-am creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra.„Cuvântul reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecţie de legende onorabile dar primitive şi care sunt totuşi destul de copilăreşti." - Einstein

"Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de pedeapsă şi pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică." - Einstein

"Biserica spune că Pământul este plat dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway

"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot

"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." - Voltaire

"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke

"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov

"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel

"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer

"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain

"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain

Răspuns utilizator avertizat
| lorena1gianinak a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Apreciez întrebarea ta enorm. Întotdeauna am crezut ca unde se termina rațiunea începe religia. Mulți dintre cei mai deștepți oamenii erau atei. E frumos sa crezi ca exista cineva acolo sus care are grija de tine și în care sa ai încredere. Dar, este și mai frumos sa ai încredere în tine și sa îți cunoști valoarea. Dumnezeu nu are nicio vina. El doar nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Trebuie sa fii tare destept sa crezi ca dumnezeu e un Mos din ceruri care te trimite in "iad" daca pacatuiesti. Exista si atei si crestini prosti. Si din cate am observat eu rata e mai mare a ateilor.

| lorena1gianinak a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu e un "mos din ceruri care te trimite in iad daca pacatuiesti", el doar nu exista! Ce te face sa crezi ca religia te face mai destept? din contra.Religia e o forma de dresaj pentru ca te invata sa gandesti.Iti dai seama ca ai jignit toata populatia atee din toata lumea?! Felicitari crestinule,"Dumnezeul tau" te va trimite in raihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Nu exista pentru tine, nici pestii din adancurile oceanelor nu sunt constienti de existenta noastra, asta nu inseamna ca nu existam.
Daca "Dumnezeu" n-ar exista, nici nu ai putea sa-mi citesti raspunsul sau as fi maxim un personaj al imaginatiei tale.

Iti dai seama ca religia exista doar pentru ca oamenii inca mai deschid subiecte de genul? Si aici ma refer si la atei care sunt mai ravniti de fel, chiar daca vorbesc despre ea in sens 'negativ' nu prea conteaza laughing o suporta mai ceva ca si crestinii happy

Dresaj? Eu n-as zice dresaj, mai mult o forma de disciplina in dezvoltarea spirituala a individului, dar majoritatea vor sa fie "liberi", asa ca nu se supun unor reguli.

Sunt perfect de acord cu tine daca crezi ca e folosita ca manipulare in masa, dar are parti negative si pozitive. atat timp cat exista/au existat oameni care si-au dedicat intreaga viata descoperirii divinitatii, plus o gramada de atei care au folosit metode impuse de religiile lumii si si=au schimbat intreaga parere in legatura cu asta, trebuie sa fii super ingnorant/a sa crezi ca nu exista doar pentru ca tu n-ai scopul acesta.

| lorena1gianinak a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi te rog, tu de ce crezi in acest Dumnezeu? Cine ti-a insuflat asta?

43 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu spui ca dumnezeu a creat viata.
Da, așa spun eu,
spune geniule,
Aici mă provoci, adică dacă nu știu, îți bați joc de mine.
cine l-a creat pe dumnezeu?
Care Dumnezeu?
Dumnezeul creștinilor și al evreilor?
Dar tu știi ce înseamnă creație sau întrebi așa, în dorul lelii?
Când pui așa întrebarea, susții implicit că el a fost creat.
Dar de unde știi tu asta, tu, geniule în devenire?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Le încurci, le încurci, așa nu putem discuta.
Mai exact nu există.
Eu nu am spus că a existat dintotdeana, deci începi cu un dacă, cu o ipoteză despre mine care nu este adevărată.
inseamnă că a fost făcut din nimic. De unde înseamnă, rezultă asta pentru tine? Așa te-a învățat liceul să (nu) gândești?
Apoi întorci fraza pe dos.
Asta se cheamă salată de cuvinte, o, tu, geniule în devenire!

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Cum nu, eu vorbind serios așa gândesc, căci ai preocupări inalte și serioase. Dacă continui studiul, poți deveni.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum cine l-a creat pe dumnezo' uai? Iei numele dumnezo-ului la misto? Pai pe dumnezo' l-a creat tata lu' dumnezo', pacatos ateu ce esti! tongue

| Celcestietot a răspuns:

Momentan te intereseaza daca este cineva mai sus de Dumnezeu sau daca exista Dumnezeu? Din moment ce Iahve a creat acest Univers in care te aflii tu, Lui ii te inchini, nu altor dumnezei/zei falsi. Ei bine, afla ca daca crezi in Iahve si il urmezi pe Iisus (cu adevarat), vei afla toate acestea la un moment dat. Daca doresti sa aflii cat mai multe in legatura cu cele sfinte si nu numai, iti recomand sa citesti din Bibliewinking!

| Frank51 a răspuns:

Gandindu-ne la posibilitatea existentei unei divinitati sub alias Dumnezeu, putem trage concluzia ca mediul ce ne inconjoara, chiar si timpul sau spatiul, pot sa ne induca in eroare cu privinta la forma si existenta divinitatii. Lucrul cel mai clar este faptul ca tot ce stim noi despre lume este in mod cert gresit iar faptul ca noi echivalam existenta si gandirea noastra cu ceva atat de maret mi se pare execrabil. Dar intrebarea ta pusa intr-un mod ironic denota doar faptul ca esti superficial, si asta e nasol.

Sper doar ca ai inteles ce am vrut sa spun. Cu placere.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Stai sa il sun sa il intreb. Nu l-a creat nimeni. El a existat dintotdeauna.

Răspuns utilizator avertizat
| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru Sofer):

Corect

| Sn4k3 a răspuns:

Gaina

| gabicoo a răspuns:

Într-un bar intră un tip îmbrăcat în geacă, blugi și un tricou pe care scria " Dumnezeu a murit " - semnat Nietzche. Cei aflați în bar îl iau la bătaie, îi rup geaca și încearcă să-l dezbrace de tricou. În timpul încăierării tipul se lovește la cap și moare. Vine un polițist, constată decesul și întoarce victima pe toate părțile. Atunci cei aflați în bar au văzut ce scrie pe spatele tricoului: " Nietzche a murit" - semnat Dumnezeu!
De asta ce zici? Geniule!

| mentholinks a răspuns:

Cine ți-a spus ca Dumnezeu a creat viata? Dumnezeu a creat omul. Isus ar fi viata. Tu privești lucrurile doar din perspectiva cauza-efect care este o lege hermetica ce are legătură cu ocultul și vrăjitoria.

| StrongHeart a răspuns:

Inainte sa avem civilizatie si tot ce exista acum era totul despre a venera pe Dumnezeu, acum am uitat de el, tot ce veneram sunt lucruri materiale, trecatoare.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Conform bibliei thinking (n-am citit-o de 2345421 de ani), nu apare nimeni care să spună „eu l-am creat pe Dumnezeu"

| BuLaNNNeL a răspuns:

Habar n-am daca ceea ce iti voi spune mai jos, a mai fost spus de cineva sub o alta forma, dar cu același inteles sau nu, dar tine minte ce-ți scriu acum: "Noi toți (ma refer la ăștia care-i negăm existența, care încercăm mereu sa o luam logic, care punem întrebarea "daca Dumnezeu exista de ce nu l-a salvat pe X? De ce nu se mai fac minuni? De ce nu se arată? De ce permite dezbinarea; ura etc? ) Noi, ăștia care facem asta, vom ajunge într-o zi (poa' sa fie maine peste 1 săptămână sau peste 25 de ani, cine stie) sa trăim vreun moment cand il vom cauta si vom lua la rând fiecare bisericuță pe metru pătrat, cand am fi in stare sa pupam si cleanta de la usa bisericii si cu lacrimi în ochi sa spunem: "Doamne, iartă-mă. Doamne fa-ma bine".
Asculta la mine. Eu, personal am trăit asta pe propria piele, am mai stat de vorbă cu alte persoane cu întâmplări asemănătoare si asta e concluzia la care am ajuns EU.
Banii nu mi-au cumpărat sănătatea. Doctorii ridicau din umeri happy. Nu inventez nimic, nu sunt fanatic. Dar tine minte si POATE vreodată te vei "lovi" de ce ti-am scris aici, cu toate ca Nu.ti doresc sa întâmpini greul niciodată.

| LoveSleep a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Si de ce îl vom căuta? Pentru că o să avem nevoie de el? Si cum ajungem la nevoia aia?

Eu sunt Dumnezeu si ma enervezi ca ii ziceai lui George ca Dumnezeu e un copil vara cu o lupa in mana, iar noi suntem furnicile. Asa ca iti dau 2 tipuri de cancer. Tu, vai de capul tau, esti prea speriat sa mori ca sa gandesti, imi ceri iertare si admiti ca eu sunt cel mai bun.
Cum ma face pe mine chestia asta acel cineva despre care se scrie in biblie? Cum ma pot astepta sa-mi spui ca sunt drept si milostiv si mai stiu eu ce, cand eu dau boli sa fac pe cineva sa creada in mine. Si cand omor copii doar ca sa-i pedepsesc pe parinti si alte aberatii de genul?

Comparativ cu universul, suntem cât un atom comparativ cu planeta noastra. Chiar crezi ca cine a creeat toate astea da 2 bani daca te duci in fusta cu 2cm mai sus la biserica? Sau faci sex inainte de casatorie, sau orice lucru neinsemnat in orice ar inseamna legile universului? Chiar daca nimeni nu a creat universul, e imposibil ca asta sa fie tot. Sa fim singuri in univers si sa murim ca mai apoi sa mergem in rai sau in iad pentru niste lucri care nu au nicio logica daca te gandesti cat de complex e totul si cat de patetice sunt cerințele acestui Dumnezeu biblic. Pentru niste rahaturi pe care le-am facut deoarece asa ne-am nascut.
Fa un copil si spune-i toata viata ca la 18 ani trebuie sa intre intr-o scoala si sa ucida pe oricine intalneste, si o sa faca asta, dupa care o sa mearga in iad, iar Marius, al carui parinti i-au spus mereu sa fie bun si sa creada in Dumnezeu, mananca struguri cu Sf Petru in rai dupa ce moare. Si daca imi spui ca tu ai fi vinovat daca ar face asta, atunci de ce al 2-lea copil se duce in rai, daca tot ceea ce a facut in viata este rezultatul lucrurilor pe care le-a auzit de la parinti? 2 lucruri identice ar trebui sa aiba un final identic.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru LoveSleep):

Divinitatea nu-ti da nicio boala. Ti-o captezi singur prin acțiunile tale. Doar ca ORICINE, ORICAT de smecher, de smardoi, de ce vrei tu, in fata morții, cand medicii devin neputincioși revine la Dumnezeu. Am dreptate? In rest, nu stiu sa-ti răspund, încă nu ma pot numi creștin adevarat. Fac parte din categoria enumerata mai sus cu: "smecherasii in fata mortii".

| LoveSleep a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Si copiii de 3 ani cu cancer tot prin actiunile lor o capteaza?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru LoveSleep):

Si acolo exista explicații. Excese de tutun, alcool, etc in timpul sarcinii. Odinioară "tarancile" faceau cate 8-9 copii, toți sănătoși. N-aveau malformatii, n-aveau boli. Bai, eu nu-s fanatic si nici vreun creștin veritabil sa am răspunsuri la toate, sa te pot îndruma sau sa te aduc pe "calea Domnului", dar (DAR) va veni ziua (si aici repet ce i-am zis tipului, mai sus) cand te va lovi destinul, karma, soarta, horoscopul ce vrei tu, de te vei duce si vei pupa inclusiv varu de pe pereții bisericii. laughing. Cum iti explici ca suntem atât de deștepți incat ducem oameni pe alta planeta, DAR nu putem combate sărăcia. Nu putem combate cancerul, cum iti explici ca între primele 2 războaie și după cel de al 2 lea au ieșit, poate cele mai mari valori pe care le-a avut pământul. Iar acum in situatie de pace, economie, atatia "oameni inteligenti" suntem plini de ****, suntem plini de boli, sărăcie, crime etc?

| LoveSleep a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Faptul ca fumeaza si bea mama in timpul sarcinii nu e vina copilului, ai zis ca bolile sunt captate prin actiuni proprii. In fine, nu vreau sa intru in polemici cu atât mai mult cu cineva care nu poate sa raspunda la o intrebare si da totul la intors. De ce toti astia religiosi sunt la fel? Eu te intreb de ce un copil de 3 ani are cancer, tu spune-mi ca nu stii, daca nu ai un argument valid. Sau ca totul consta in planul lui Dumnezeu, nu o da pe vina nu stiu cui, ca la 2 ani s-a gandit la prajituri cand ii spunea maica-sa sa se roage si mai stiu eu ce alte aberatii.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru LoveSleep):

Ce ma? Tu m-ai întrebat de ce se nasc copii malformati sau cu boli. Stiu ce am spus, dar nu e logic ca daca se naște asa e vina lu mă-sa? E logic ca ceva creat de la 0, cu probleme, poarta vina din exterior? Ce dau la intors? Ti-am spus clar, sunt un simplu om, la fel de încrezător în propriile puteri până "m-a lovit horoscopu". Tot horoscopul mi-a dat si scăpare, în 11 luni ce-i drept, DAR mi-a dat. La fel de zeu m-am crezut si eu, încă eram mult mai prost ca voi, majoritatea. Fiindcă imi plăceau scandalurile, provocând oameni; ma băteam, făceam mistouri. Dar cand specialiștii devin neputincioși, te cam schimbi oricât de zeitate te-ai crede TU (sa ti minte de la fratele tau, treaba asta laughing ). Intreaba un specialist pediatru sa vezi răspunsul lui. Totul datorita faptelor externe. Sau poate ca e genetica proasta. De ce cu toata tehnologia actuala exista depresie, anxietati, oameni mai prosti ca niciodată. Tu raspunde-mi cum era posibil între războaie și imediat după cel de al 2 lea (cand totul era la pământ și trebuiau refacute) au avut loc atatea lucruri bune si erau scoși pe "piata muncii" specialiști; iar in zilele noastre cu atâta tehnologie, informație suntem vai de noi. Chiar si alimentația proasta provoacă boli, dar probabil ca asta iti trece si tie prin cap, ca acel copil din timpul sarcinii n-are lingura, furculița sau telefon sa-si comande mâncarea de la food panda ci se hrănește cu tot ce înghite, înțeleasă mă-sa, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spune si Immanuel Kant, divinitatea nu a creat oamenii capabili sa inteleaga infinitul. Deci un om nu poate sa-ti raspunda la intrebare altfel decat prin "Dumnezeu a existat dintotdeauna", dar pana si acel "dintotdeauna" e doar un concept, oamenii nu-l pot intelege in profunzime. Geniule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia zi, unde ți-e contul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altă întrebare. Dar următoarea întrebare să nu mai fie a unui copil de 12 ani. Mai scrii și Dumnezeu cu "d" mic.

Răspuns utilizator avertizat
| brokxy a răspuns:

Eu l-am creat

| christine99 a răspuns:

Imaginatia oamenilor.

| morfeo a răspuns:

Nu exista dumnezeu. PUNCT.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru morfeo):

Gresit! Sint cel putin vreo 5000...

| Robert160 a răspuns:

Părinții lui

Răspuns utilizator avertizat
| sunt0anonima a răspuns:

Dumnezeu E totul, Dumnezeu nu a fost "făcută omul din pământ, Dumnezeu e spirit, care a ales sa se nască Iisus pentru a avea o varianta umano-spirituală ca el, care sa ÎI raspandeasca credinta

| Kreisegger a răspuns:

Intrebarea asta nu are sens, aceasta intrebare este folosita doar pentru a creea certuri si scandal, deoarece tot timpul va exista o persoana care va fi contra si fiecare om crede simte si stie diferit, si asa va ramane pentru tot deauna

| giogeorgiana123 a răspuns:

Dumnezeu nu are inceput si nici sfârșit.(fie ca vorbesti de Dumnezeu' Biblic, Univers sau orice alta putere)