| Socea_Rares_1990 a întrebat:

Uitati o intrebare interesanta.E adevarat ca pamantul se roteste de la est la vest? Bun, daca un avion vine de la New York 13 ore pana la Londra si inapoi, tot 13 ore, cu aceeasi viteza ca la venire. Avionul ar trebui sa vina mult mai repede de la new york la Londra si mai incet inapoi, dar nu o face.Aceasta este dovada ca pamantul nu se roteste.Am dreptate.Este ceva logic?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

De fapt e o întrebare mai mult decât interesantă.

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Efectele fortei Coriolis se fac simtite numai ca acestea sunt corectate de pilot in timpul zborului. Daca avionul va face 13 ore in ambele cazuri inseamna ca viteza de zbor a fost diferita, pentru a compensa efectele fortei Coriolis.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pamantul se va invarti de la est la vest cand oi produce eu mere. Iar avionul merge prin aer si nu este influenta de viteza pamantului. Oricum, miscarea pamantului este asa de inceata incat este insesizabila. Altfel cand ai sta in picioare ai ameti si ai cade.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic logic, atmosfera pamantului se roteste si ea, daca nu ar faceo iti dai seama ce curent ar fi pe aici? Ne ar zbura de pe pamant. E ca atunci cand invarti lingurita in ceai. Se invarte si ceaiul odata cu ea.

| T0T a răspuns:

Ce răspuns pot eu da? Cine spune că faci tot 13 ore și înapoi? Eu cred că intervine gravitația iar avionul fiind aflat în apropierea Pământului este mult mai mult influențat de această forță.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Aș da un exemplu simplu. Avionul ăla e dependent de atmosfera noastră ca o muscă într-un autobuz. Musca dacă iese din autobuz nu se va deplasa cu viteza autobuzului(presupunem că musca - avionul, este mult mai înceată ca autobuzul- atmosfera Pământului)

| relian a răspuns:

Logic nu stiu cita dreptate ai,dar stiu sigur ca uiti un lucru simplu si destul de logic si anume atmosfera se roteste odata cu pamintu si ea, deci ca te duci tu la este la vest tot aia e, tot cu viteaza aia te deplasezi.Ce spui tu fa un exp baga o musca intr-o masina si mergi c ce viteza doresti tu, o sa observi ca musca zboara deci e in aer nu sta ce pe ceva, exact ca in intrebarea ta, o sa se miste f lejer din fata spre spate sau invers.E logic? In ce priveste rotatie Pamintu nu se roteste de la est la vest ci de la vest la est.Planeta Venus este singura cu o miscare de rotatie de la est la vest cum spu, asta in sistemul nostru solar.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Avionul zboara in atmosfera nu in spatiu, atmosfera se roteste odata cu pamantul.

| Clorox a răspuns:

Nu, nimic din ce spui nu e logic!

| Clorox a răspuns (pentru T0T):

Ratsuke, nu ma face sa folosesc Amateratsu pe calculator! laughing

| T0T a răspuns (pentru Clorox):

De fapt e o întrebare mai mult decât interesantă.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pamantul se roteste de la vest spre est nu cum ai spus tu.Atat atmosfera cat si destinatia se rotesc cu viteza pamantului si nu influenteaza timpul de deplasare.
.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca viteza ar fi aceeasi da, inseamna ca pamantul nu se roteste. Dar nu cred eu ca viteza e aceeasi.

| Claudiu1905 a răspuns:

Avionul acela se deplaseaza cu viteza de rotatie a Pamantului inca de pe cand era suruburi. Astronomic vorbind, cand merge de la Londra la New York avionul se chinue sa reduca viteza pana ajunge New York-ul sub el

| Socea_Rares_1990 explică:

Rotatia pamantului este de 1754km/h dar noi nu observam. Spune-mi tu un avion cu pasageri care sa zboare cu atat.

| T0T a răspuns (pentru Socea_Rares_1990):

Nu înțelegi că avionul este dependent de forța gravitațională a Pământului?

| Socea_Rares_1990 explică:

Asta depinde si de factorii vantului sau de presiune.

| bogdangh a răspuns:

Imagineaza-ti ca esti intr-o masina cu 300km/h, pe banca din spate si ii dai un pumn soferului. acum imagineaza-ti ca esti soferul si ii dai un pumn celui din spate. nu ambii au lovit la fel de repede, desi directiile sunt diferite? esti independent de masina, nu conteaza directia sau viteza ei.
aceeasi regula se aplica si cu avioanele din atmosfera pamantului.