| SG1995 a întrebat:

Uite o întrebare ciudată peste tot e aceeași dată (21 Septembrie 2018), dar același anotimp (toamnă)? Sau există un decalaj de zile și anotimp cum e cel de fus orar?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In Australia e primavara acum https://www.spufi.com/......imaginezi/

| T0T a răspuns:

Da, normal(există decalaj în funcție de înclinarea axei planetei în principiu). Studiază puțin mișcarea planetei.

| Mădă0611 a răspuns:

In emisfera sudica anotimpurile sunt invers, logic ca si echinoctiile si solstitiurile. De exemplu in 23 sept o sa fie echinoctiul de toamna in emisfera nordica, in cea sudica e cel de primavara, iar in decembrie, prin 20, in nord e solstitiul de iarna (cea mai lunga noapte si cea mai scurta zi), iar in sud e cel de vara (cea mai lunga zi si cea mai scurta noapte). Toate astea pentru ca axa Pamantului e inclinata la 23 (parca) de grade nord.

| SG1995 explică (pentru Mădă0611):

Deci și luniile anului sunt inversate?

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Nu,lunile sunt exact ca la noi

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

O data la un anumit timp se schimba inclinația nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru SG1995):

Nup, doar anotimpurile. Si ei sarbatoresc Craciunul in 25 decembrie, si e vara. devil

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, dar daca e asa, e vorba de muuuuult timp.