| Madamadll a întrebat:

Un foc pentru a putea să ardă consumă hidrogen? Si soarele?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Da, hidrogenul arde insa ii trebuie si oxigen ca sa arda
da, soarele e o explozie nucleara permanenta formata din hidrogen

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Focul NU consumă hidrogen. E în general o reacție de oxidare exotermă între un combustibil și oxigen.
Soarele „arde" hidrogen, dar altfel - acolo au loc reacții nucleare - e ca o bombă atomică uriașă care explodează într-una.

| Catrice a răspuns:

Fara oxigen nu arzi nimic.

| LPCTSTR a răspuns:

Focul este o reactie de oxidare exotermica care necesita combustibil, oxigen si caldura. Daca nu ai una dintre cele 3, nu ai foc.
Soarele este o stea, principiul este altul: fuziunea atomilor de hidrogen din nucleu, nu o reactie la scala larga de oxidare exotermica. Soarele pare ca improasca foc din cauza coroanei formata in intregime din plasma: ioni de hidrogen si heliu.

| mentholinks a răspuns:

Soarele nu arde ci explodeaza.

| PainTech a răspuns:

Nu neapărat hidrogen.
Se poate arde carbon, sulf, chiar și sodiu, etc.

Totuși la orice ardere e nevoie de oxigen.

Soarele e format în mare din hidrogen, heliu și alte elemente. Are ce să ardă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ştiam că pentru arderea unui foc e nevoie de oxigen, hidrogen şi heliu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg ce scrieti, nu ma pricep la chimie, dar ma bag in seama ca hidro e apa, oxigenul e aer. Fara "aer" nu exista "flacara" adica "focul nu poate sa arda".

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai înțeles că hidrogenul e apă apoi chiar tu te pricepi. laughing Formula apei H20 adică doi atomi de hidrogen și unul de oxigen. Deci pe scurt hidrogenul e hidrogen, când e legat de un alt atom de hidrogen și cu unul de oxigen formează un atom de apă.