| AvalohAlyn a întrebat:

Un om a zis..."Daca vrei sa ai zile mai bune, fii schimbarea ce vrei sa o vezi in lume"
E adevarat? Ati incercat vreodata asta?
Esti constient ca schimbarea vine incepand cu tine?
Tu esti schimbarea ce vrei sa o vezi in lume?

Răspuns Câştigător
| Deni237 a răspuns:

Am incercat, si pot spune ca este adevarat. Vorba vine, viata ta este 10% din ce se intampla si 90% din cum reactionezi. Mai cred si in atractia in univers, daca vei gandi mereu pozitiv vei atrage de asemenea lucruri pozitive in jurul tau. Ofera-i unei flori apa si iti va da frumusetea ei, ofera-i unui caine mancare si nu te va musca niciodata, si sunt de parere ca se poate aplica si la oameni. Chiar daca o persoana ti-a gresit foarte mult, ofera-i iubire si intelegere, si astfel nu ii dai de ales acelei persoane decat sa-ti raspunda la fel. Pot da un exemplu...am avut o diriginta pe care pur si simplu nu o suportam, era foarte rea cu mine si diferite lucruri, dar intr-o zi m-am decis sa las aceste lucruri la o parte, si ma gandeam eu ca o iert, ca poate are si ea problemele ei acasa, ma gandeam ca imi este draga totusi, iar acuma cand am ajuns la liceu, ma inteleg excelent de bine cu diriginta mea. Nu trebuie sa ti ura in tine niciodata, si viata te va rasplati pentru intelegerea si deciziile luate. Prin schimbarea atitudinii mele fata de cei din jur, cat si fata de mine, am vazut schimbari venind si de la ei, cat si schimbari care m-au ajutat pe mine sa ma dezvolt. Sunt mai multe de zis aici dar ma adancesc prea tare laughing Oricum am si studiat despre chestii de genul si am inteles foarte multe lucruri si m-a ajutat mult in anumite situatii in care ma simteam ca intre 4 pereti.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

{Visator}...
Asa, pai mda, cam asa e dar nu mereu. Adica uneori nu poti face nimic chiar daca te schimbi tu.
Si ce schimbare sa vezi in lume, pentru ca pe tine de exemplu, adica pe noi, nu cred ca vrem sa ne schimbam, sau cel putin unii nu recunosc ca trebuie schimbati.
De cele mai multe ori vrem sa schimbam pe altcineva sau altceva. Daca este un razboi sau criza in lume si vrei ca totul sa fie bine, un simplu om, nu poate sa faca nimic sa schimbe asta.

| AvalohAlyn explică (pentru DoarBogdan):

Eh..sunt destule persoane care constientizeaza ca au gresit cu ceva in viata asta si ca ar avea mai multa bucurie daca s-ar schimba, in bine, si-ar schimba stilul de viata si gandirea.Nu trebuie sa schimbi lumea..ci mai intai sa te schimbi tu.happy Intr-un fel.Merci de raspuns.

| T0T a răspuns:

Ești un tigru înțelept.

| Mădă0611 a răspuns:

Mahatma Gandhi — "Be the change that you wish to see in the world."

Mi-e lene sa scriu mult, voiam doar sa te luminez cine a zis, sa nu crezi cumva ca Randi e vreun intelept. laughing

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Merci ca mi-ai zis cine a zis citatul. oricum nu credeam ca Randi e intelept ca doar si zice in melodie:Un om a zis..Omul ala sa inteleg ca este Mahatma Gandhi nu?laughing
Merci, Mada.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Viata e prea scurta ca sa incerci tu sa schimbi lumea. E destul de putin probabil sa reusesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume ca sa vezi cum e sa fii prabusit

| onix33 a răspuns:

Eu zic ca da big grin cel putin incerc