| RAY a întrebat:

Un om care este 100% rational care nu are frica deloc, oare ce ar face daca i-ai spune sa sara de la etajul 9? De unde stim cand gandim rational sau emotional, instinctiv?

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Frica (fight or flight) este un instinct, ca iubirea (reproducere) si ura (rivalitate, invidie ); 100% rational este imposibil, ai nevoie de emotii pentru a face decizii, a avea un scop, un scop sa traiesti efectiv si productiv o viata, pentru a avea personalitate.
Nu stiu ce vrei sa scoti din a 2-a intrebare. De obicei dam primului impuls numele de emotiv, celui de-al 2-lea rational, dar la sfarsit tu esti cel ce da numele deciziei in caz de castig (fericirea ta). Oricum ar fi, suntem nascuti irationali, este dovedit de gandirea deziderativa si deoarece creierul cauta scurtaturi ( Heuristic) pentru a ajunge la decizie, trecand prin emotii, instincte, prejudicii, preferinte, etc.

| RAY explică (pentru N0xEterniS):

Sa presupunem ca ar exista asa ceva, foarte bun raspuns

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai doar nu sare de la etajul 9 daca gandeste 100% rational, nu? Nu e prost. Si si daca ar fi prost cred ca nici asa nu ar putea sa sara. Prin prost vreau sa zic, ca nu il duce capu. Chiar daca gandeste rational sau emotional.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Stiai ca inca de mici stim despre efectul gravitatiei?

| relian a răspuns:

Un om care nu are frica deloc, asa cum spui tu si i'ai spune sa sara de la ce etaj, cred ca neavand frica ti'ar trage cativa pumni in cap, apoi tear arunca pe tine de la etaj laughing
Un om fara frica nu este egal cu prost, in felul cum ai formulat cam aia sar deduce laughing

| RAY explică (pentru relian):

Voi deduceti copii

| UnuPentruAltu a răspuns:

Dacă faci ceva instinctiv înseamnă că faci fiindcă așa îți vine, nu fiindcă îți spune cineva.
Dacă îți vine să urinezi și cineva îți spune să te abții pe o perioadă nedeterminată, o faci instinctiv sau reacționezi emoțional?

| RegeleTauIonut a răspuns:

Rational man e o stiinta complicata citeste carti vei afla ca omul nu sare se raneste il doare