| TamplaruAnisoara a întrebat:

Un profesor universitar de la o Facultate din București a afirmat următoarele: Așa cum neuronul nu știe că face parte din creier nici omul nu știe că este o mica parte din Dumnezeu. Cu referire la stadiul la care a ajuns tehnologia. Cum comentați? Sursa Radio România.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti in interiorul a ceva, nu poti sa-ti dai seama cum arata exteriorul.

| sabin89 a răspuns:

Mulți oameni sunt păcătoși (dacă nu chiar toți). Unii comit păcate foarte grave. Dumnezeu parcă era sfânt. Din ce a spus acest profesor, ar rezulta că, din contră, e compus din oameni păcătoși. Ori e sfânt, ori e plin de oameni păcatoși?

| TamplaruAnisoara explică (pentru sabin89):

Dumnezeu ne îndeamnă : "Fiți sfinți căci Eu sunt Sfânt. Deci e îndelung răbdător și ne așteaptă să ne schimbăm.Ba mai mult ne-a dat și soluția.

| T0T a răspuns:

Nici mobila din casă nu știe că face parte din Dumnezeu, dar nici că poate fi folosită ca condiment la sarmale. Așa o fi și pentru neuroni, oameni. Mie îmi place ideea de canibalism.

| relian a răspuns:

Neronul stie ca face parte din creier, daca nu ar stii, acum nu ai mai fi spus balaria asta laughing
Deci creierul omului este alcatuit din neuroni, omul este constient de sine, stie din ce este alcatuit, asta pentru ca neuronul lui stie, sau neuronii.

Stiu ca omul este o mica parte din Dzeu destui laughing toti crestinoizii asa stiu, iar crestini is mai multi decat cei care nu cred in dzeu.

Te intreb, tu stii ca esti o mica parte din dzeu? O sa raspunzi ca stii.

Deci aia de la radio baga si ei zicale babesti, chestii rasuflate de radio sant.

| Mădă0611 a răspuns:

Energia nu poate fi creata sau distrusa, iar materia e energie in stare de repaus, deci tot ce exista acum, exista de cand lumea, e aceeasi energie/materie, si cum Dumnezeu e tot, creatorul, fiecare particula e parte din el, prin urmare, tot ce exista e parte din el. Atomii care acum ne compun au compus alte organisme, alte obiecte, au fost aer, au fost apa. Tot ce exista e un singur organism.

| Holiday a răspuns:

Si ne mai miram ca sistemul de invatamant romanesc e de tor rahatul...

| Apokales a răspuns:

Deci daca el stie ca face parte din Dumnezeu, atunci nu este om. Si totusi eu stiu ca neuronii fac parte din mine, deci o parte din mine nu sunt eu?
O vorba de Duh care nu se leaga, mi se pare absurd.