| Vizitiul a întrebat:

Un proverb stravechi spunea: "Prietenul la nevoie se cunoaste." Ei bine, ce se intampla daca nu avem nevoi sau daca nu dorim sa le impartasim cu nimeni? Ducem lipsa unui prieten?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare dintre noi trecem la un moment dat prin incercari, probleme.Este bine cand ai cu cine sa le impartasesti.Nu inseamna ca esti slab,doar ca ai un umar pe care sa plangi, sau simti ca daca mai este cineva alaturi de tine, iti este mai usor.Asa este prietenul adevarat la nevoie iti este ca un frate.

| harciog a răspuns:

In mod sigur proverbul venea dintr-o comunitate. Tarzan n-ar fi stiut de el.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu. Chiar dacă n-ai avea nevoie, totuși prietenul ți-ar fi fost aproape dacă ai fi avut. Dacă n-ai avea nevoi n-ai putea să-ți testezi prietenii dar există șanse să ai prieteni care te-ar ajuta.

| Dmonik a răspuns:

Nu exista "nu avem nevoi", pentru ca Maslow ne contrazice. Iar despre impartasirea nevoilor...nu cred ca tine de dorinta.
Lipsa prietenilor ar fi egala cu existenta puternica a propriului eu. Mai bine, mult mai bine!

| DorelSudoru a răspuns:

Depinde ce intelegi prin prieten

| Polaris a răspuns:

N-am nevoie de un prieten ca să fiu fericit. Deci majoritatea lucrurilor le ţin pentru mine.

| Dean1996 a răspuns:

Aici este vorba despre comunicare,pentru ca atunci cand iti este greu majoritatea[ca sa nu zic toti,dar iti vei da seama dupa ce vreau sa zic] avem nevoie de cineva cu care sa vorbim,nu conteaza ce e,frate,mama,tata,noi il etichetam dupa ca "prieten adevarat" pentru ca ne-a ajutat cand ne-a fost greu[stii cum e,cand ti-e bine toata lumea e cu tine].Nu ai cum sa nu ai "nevoi" care sa le impartasesti cu cineva,pentru ca,oricat ai incerca,tu tot vorbesti cu "eul tau",si tot comunici cumva,doar ca nu cu cei din jur,ci cu tine, este tot un mod de "confesare", numai ca este interioara.La un moment dat tot vorbesti cu cineva[fie ca esti tu sau alta persoana],dar este placut sa ai pe cineva care sa vezi ca-i pasa de tine si te asculta, accepta, cum esti.

| CattyA a răspuns:

Un prieten se cunoaste si la bine. Un prieten se va bucura sincer pentru tine, nu te va invidia happy.
In general, depinde de ce vrei tu de la un prieten. Sunt si prieteni la ras, cu care te distrezi si iesi in oras, de la aia nu trebuie sa te astepti sa te ajute.

| chelie91ptm a răspuns:

Nu mai exista in ziua de azi prieteni adevarati. Nu mai trebuie sa ai incredere in nimeni

| marlanuu a răspuns:

Nu neaparat,daca nu vrei sa l eimpartasesti cu nimeni,le tii pentru tine, dar e bine uneori sa povestesti cuiva apropiat ceea ce ai pe suflet sau mai stiu eu ce,,, in felul asta te descarci intr-un fel si te simti mai bine...